Fíni zdolali Švajčiarov, Američania Kanaďanov

Hokejisti Švédska a USA sa stali víťazmi základných skupín na majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov v Kanade. Obe spomenuté mužstvá na turnaji zatiaľ nepustili súperom ani bod a postup do štvrťfinále potvrdili sobotňajšími víťazstvami.

01.01.2017 07:30
USA, Kanada Foto: ,
Americká radosť v zápase proti Kanade.

Američania v B-skupine zdolali Kanaďanov 3:1, keď rozhodla už prvá tretina v nej góly C. Whita a Greenwaya v 5. resp. 7. min. V druhej časti Kanaďania síce skorigovali, ale Bracco gólom na 3:1 ešte v II. tretine spečatil triumf svojho tímu.

"Dôležité bolo, že sme v oslabeniach inkasovali iba raz a sami dali v početnej výhode dva góly. V predchádzajúcich dvoch dueloch sme nehrali až tak dobre, a tak sme urobili zmeny v zostave a vyšlo to,“ povedal kouč tímu USA Bob Motzko.

Američania sa vo štvrťfinále stretnú so Švajčiarmi, ktorí v sobotu podľahli Fínom 0:2. Fínsky výber sa napriek zisku troch bodov nevyhol baráži o udržanie sa medzi elitou, v ktorej si zmeria sily s lotyšským tímom.

"Američania sú kvalitný súper, majú dobrých korčuliarov a zručných hráčov. Ak do duelu vložíme celé srdce, môžeme vo štvrťfinále pomýšľať na úspech,“ zhodnotil švajčiarsky obranca Jonas Siegenthaler a k sobotňajšiemu zápasu dodal:

"Cítil som, že na Fínov nie sme dostatočne pripravení. Najlepším hráčom nášho mužstva bol brankár. Všetci korčuliari sme hrali zle, to sa nemôže stávať. Musíme sa z toho poučiť.

Slováci v sobotu v súboji B-skupiny podľahli Rusom 0:2, keď brankár Tomek inkasoval v 30. a 50. minúte. Zneškodnil však ďalších 28 striel súperov. „Každým zápasom sa zlepšujeme. Väčšina hráčov pôsobí v KHL, preto nám trochu trvá prispôsobiť sa na menšie klziská. Už sa tešíme na štvrťfinále,“ povedal ruský obranca Michail Sergačov.

Kým Rusi narazia vo štvrťfinále na Dánov, na Slovákov čakajú spomenutí Švédi. Tí si zatiaľ na turnaji pripísali štyri víťazstvá, to posledné v sobotu nad Čechmi 5:2. Hetrikom sa v tomto súboji prezentoval Jonathan Dahlén, Čechom sa podarilo skorigovať až v záverečných minútach zápasu.

"Napriek tomu, že sme už pred duelom mali istotu postupu z prvého miesta, snažili sme sa podať ťo najlepší výkon. Pred štvrťfinále je totiž dôležité získať sebavedomie, ktoré so sebou prinášajú dobré výkony,“ povedal švédsky obranca Oliver Kylington.

A-skupina (Montreal):

Švédsko – Česko 5:2 (3:0, 1:0, 1:2)

Góly: 9., 38. a 44. J. Dahlén, 1. Asplund, 17. Looke – 54. D. Kaše, 58. Hronek
Vylúčení: 7 5 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0

Fínsko – Švajčiarsko 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Rusko – Slovensko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Góly: 30. Gurianov (Kvartaľnov, P. Karnauchov), 50. Trenin (Urakov, Beľajev)
Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 1:0,, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rohatsch (Nem.), Šír (ČR) – Kohlmüller (Nem.), Vanoosten (Kan.), 5269 divákov
Rusko: Samsonov – Sidorov, Rykov, Kudako, Sergačov, Zborovskij, Voronkov, Dronov – Kaprizov, Polunin, M. Vorobiov – Kvartaľnov, P. Karnauchov, Gurianov – Urakov, Rubcov, Trenin – Beľajev, Alexejev.
Slovensko: T. Tomek – Fehérváry, Černák, Michal Roman, Hatala, Bodák, Grman, Košecký, Hain – Hecl, Sádecký, Pataky – Andrisík, Struška, Oško – R. Bondra, A. Ružička, Studenič – Lešťan, M. Sloboda, Miloš Roman

USA – Kanada 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)

Góly: 5. C. White, 7. Greenway, 34. Bracco – 29. Chabot
Vylúčení: 6:8 na 2 min, navyše: 25. Kunin (USA) 5+DKZ za nedovolené bránenie, presilovky: 2:1 oslabenia: 0:0