Slováci s prehľadom zdolali Švajčiarov a vyhrali celý turnaj

Slovenskí hokejoví reprezentanti sa stali víťazmi podujatia Slovakia Cup v Žiline. Zverenci trénera Zdena Cígera v sobotu potrebovali v súboji proti Švajčiarom získať aspoň bod, napokon si vybojovali všetky tri za triumf 4:0. Domáci hokejisti na Slovakia Cupe obhájili celkové prvenstvo z predchádzajúcich dvoch ročníkov.

13.02.2016 19:20
hokej, fanúšikovia Foto: ,
Fanúšikovia počas zápasu Slovensko - Švajčiarsko.
debata (5)

Slováci hrali už od ôsmej minúty bez Andreja Šťastného, ktorý za napadnutie súpera inkasoval trest do konca duelu. Dva góly zaznamenal tím SR v prvej tretine, do streleckej listiny sa zapísali Patrik Lušňák a Martin Bakoš. Tretí presný zásah pridal v 27. minúte Tomáš Hrnka, pre ktorého to bol v šiestom reprezentačnom súboji premiérový gól v najcennejšom drese. Gólovú bodku za duelom dal v 57. min rovnako prvým gólom v reprezentácii Rastislav Dej.

Hráči SR v 63. vzájomnom súboji so Švajčiarmi dosiahli 27. triumf, sedem duelov sa skončilo nerozhodne a 29 prehrou Slovákov.

Slovensko – Švajčiarsko 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Góly: 13. Lušňák (Sersen, T. Hrnka), 19. M. Bakoš (Dej), 27. T. Hrnka (Vandas), 57. Dej (M. Bakoš, L. Hudáček)
Vylúčení: 4:7 na 2 min, navyše: A. Šťastný (SR) 5+DKZ za napadnutie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, D. Konc – Šefčík, Výleta, 5300 divákov
Slovensko: J. Hudáček – Meszároš, Sersen, Čajkovský, J. Mikuš, A. Jánošík, Švarný, Čerešňák, Šedivý – Cehlárik, Viedenský, A. Šťastný – Dravecký, T. Marcinko, Skalický – M. Bakoš, L. Hudáček, Dej – T. Hrnka, Lušňák, Vandas
Švajčiarsko: Zurkirchen – Helbling, Genazzi, Rathgeb, Guerra, Untersander, Frick, Kamerzin, Huguenin – Baltisberger, Schäppi, Bertaggia – Simion, Corvi, Scherwey – Bodenmann, Froidevaux, Mottet – Praplan, Albrecht, Lammer

Tréner slovenskej reprezentácie Zdeno Cíger... Foto: SITA, Milo Fabian
Zdeno Cíger Tréner slovenskej reprezentácie Zdeno Cíger počas medzištátneho zápasu Slovakia Cup medzi Slovenskom a Švajčiarskom.

Duel pred vynikajúcou diváckou kulisou sa začal vo vysokom tempe a ani jeden brankár sa nemohol sťažovať na nedostatok práce. Slováci výborne kombinovali, poľahky sa dostávali do útočného pásma a gólman Zurkirchen sa musel mať na pozore. Od ôsmej minúty hral tím SR bez A. Šťaťstného, ktorý dostal trest na päť minút plus do konca duelu za napadnutie súperovho útočníka Kamerzina, ktorý napokon sám odkráčal do šatne.

Počas dlhého oslabenia putoval na trestnú lavicu Viedenský, no Švajčiari nevyužili početnú výhodu o dvoch korčuliarov a neskórovali ani do konca päťminútového oslabenia Slovákov. Už v rovnovážnom stave vystrelil Sersen, puk sa odrazil od Lušňáka ‚padáčikom‘ za gólmana Zurkirchena – 1:0.

Slovenský tím pokračoval v aktivite, ale nepridal druhý presný zásah ani počas dvoch presiloviek. Podarilo sa to až v 19. min M. Bakošovi, ktorý po prihrávke od Deja trafil presne do horného rohu Zurkirchenovej bránky.

Radosť z prvého bodu Slovákov, zľava: obranca... Foto: SITA, Milo Fabian
Andrej Meszároš, Patrik Lušňák Radosť z prvého bodu Slovákov, zľava: obranca Andrej Meszároš a útočník Patrik Lušňák počas medzištátneho zápasu Slovakia Cup medzi Slovenskom a Švajčiarskom.

Na začiatku druhej časti sa Švajčiari snažili aktívnou hrou skorigovať, ale v 27. min si nedali pozor na štvrtú slovenskú formáciu a po Vandasovej prihrávke pridal tretí gól T. Hrnka. Po tomto okamihu sa opäť dostala k slovu slovenská kombinačná hra, žilinský ľad reprezentantom SR svedčil a Švajčiari mali čo robiť, aby neinkasovali ďalšie góly. Záverečná minúta druhého dejstva priniesla poriadnu melu pred brankárom Hudáčkom, v ktorej lietali aj päste.

Aj v tretej časti boli aktívnejší domáci hokejisti, Švajčiari mali veľké problémy dostať sa do útočného pásma. Ak sa im to podarilo, ich pokusy spoľahlivo kryl brankár J. Hudáček. Akcie Slovákov dvíhali divákov zo sedadiel a aj keď do švajčiarskej bránky pridali už len jeden gól z hokejky Deja, trénera Cígera ich herný prejav istotne potešil. A fanúšikovia v Žiline odmenili Slovákov potleskom v stoji počas záverečnej minúty duelu.

Hlasy:

Zdeno Cíger (tréner SR): „Som veľmi rád, že sme doma vyhrali tento duel. Hrali sme naplno počas celého stretnutia, chlapci previedli tímový výkon.“ Patrick Fischer (tréner Švajčiarska): „Na začiatku zápasu sme v presilovke mali šancu, ale domáci sa kvalitnou defenzívnou hrou ubránili a až do konca na ľade dominovali.“

Patrick Fischer (tréner Švajčiarska): „Na začiatku duelu sme v presilovke mali šancu, ale domáci sa kvalitnou defenzívnou hrou ubránili a až do konca na ľade dominovali.“

Andrej Meszároš (kapitán tímu SR): „Vyhrali sme obe stretnutia a je to super. Rovnako ako vo štvrtok aj v sobotu sme previedli výborný výkon. Myslím si, že hokej mal všetko, čo má mať. Diváci boli výborní a museli byť spokojní.“

Július Hudáček (brankár SR): "Celých šesťdesiat minút sme hrali vynikajúco, chlapcov musím pochváliť najmä za oslabenie v prvej tretine, kde sme hrali dve minúty o dvoch hráčov menej a ďalšie tri o jedného. Hrali sme s prehľadom, máme za sebou vynikajúci turnaj. Všetci bojovali a tak to má byť. Pre mňa to bola príjemná zmena, v minulej sezóne bez reprezentácie sa mi to nejako vlieklo. Teraz sme si s kamarátmi zahrali pred super ľuďmi. Som veľmi rád a myslím si, že tento týždeň splnil účel pre trénera.

Tomáš Hrnka (útočník SR, prvý gól v reprezentácii): „Celý tím odohral dobrý zápas. Od začiatku sme to mali vo svojich rukách a to, že som dal gól, ma veľmi teší. Oslabenia bolo zlomové, keď sme to udržali. Sme veľmi spokojní.“

Rastislav Dej (útočník SR, prvý gól v reprezentácii): „Som veľmi rád, že mi to tam konečne padlo. Nášmu útoku to celkom išlo, ale darilo sa celému mužstvu, od brankára cez obrancov až po útočníkov. Boli sme počas celého zápasu lepší.“