Žilina senzačne zdolala Spartu 4:2!

Hokejisti slovenského majstra MsHK Žilina prekvapujúco vyhrali v druhom zápase Európskeho pohára majstrov v Petrohrade nad Spartou Praha 4:2. Pomer striel bol pritom 52:14 pre Spartu. Góly Žiliny: Kusovský, Frühauf, Straka, Hanzal.

12.01.2007 14:24 , aktualizované: 15:12
Peter Frühauf a Michal Hreus sa tešia z gólu v... Foto:

Žilinčania boli v prvej tretine aj zásluhou vylúčení pod veľkým tlakom, ale v ďalšom priebehu ich výkon gradoval a napokon sa tešili z prekvapujúcej výhry. Aj napriek zisku troch bodov sa však tím MsHK už po vysokej prehre v prvom dueli nemôže stať víťazom skupiny Alexandra Ragulina a postúpiť tak do nedeľňajšieho finále. V tabuľke skončia Žilinčania na 2. alebo 3. mieste. Prvenstvo v skupine má už takmer isté HPK Hämeenlinna, ktorá môže byť tretím fínskym tímom vo finále EPM v rade. O postup ju môže obrať len prehra minimálne o päť gólov so Spartou Praha.

Skupina Alexandra Ragulina:
MsHK Žilina – Sparta Praha
4:2 (0:1, 2:1, 2:0)

• Góly: 22. Kusovský, 36. Frühauf (Hreus), 43. Straka (Dlouhý, Hreus), 60. Hanzal - 4. P. Ton, 39. Sivek (Hlaváč), Vylúčení: 13:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, Strely na bránku 14:52, rozhodovali: Schütz (Nem.) – Alešin, Michajevič (obaja Rus.), 900 divákov.
  • Žilina: I. Petrík – Kusovský, Dlouhý, T. Slovák, Kivoň, J. Turoň, Frühauf, Saviels, Halász – Hanzal, Hreus, Michal Straka – Hvila, Bulík, Gálik – Opatovský, Lezo, Krajčí – Oravec, Groma, Lelkeš
  • Sparta: Duba – Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Hanzlík, Černošek, J. Tabaček, Protivný – Sivek, J. Hlinka, Hlaváč – P. Ton, Netík, O. Kratěna – Dragoun, Langhammer, Hromas – K. Ton, Vrbata, Podlešák

Žilinčania doplácali v prvých minútach na časté vylúčenia, ktoré ich oberali o sily. Sparta sa vďaka početnej prevahe dostala do tlaku, ktorému žilinská obrana na čele s pozorným Imrichom Petríkom dokázala odolávať. V prvej tretine smerovalo na bránku slovenského majstra až 21 striel, v sieti skončil len pokus Petra Tona v 4. min, ktorým otvoril skóre. Po prvej prestávke dvihli hlavy aj Žilinčania, ktorým sa podarilo hru vyrovnať. Hneď v úvodných sekundách druhej časti hry išli na trestnú lavicu Stehlík a Ton a po 18 sekundách presilovej hry o dvoch hráčov vyrovnal obranca Kusovský, ktorý tak dosiahol prvý gól MsHK na turnaji. Žilinčania držali potom s favoritom krok a v 36. min po strele Petra Frühaufa pri hre štyroch proti štyrom išli dokonca do vedenia – 2:1.

Ofenzívne naladená Sparta ešte do druhej sirény dokázala vyrovnať, keď Petrík vyrazil Hlaváčovu strelu len pred Siveka, ktorý puk pohodlne zasunul do prázdnej bránky. Mužstvo spod Dubňa pokračovalo v nadšenom výkone, ktorým chcelo dať zabudnúť na štvrtkový debakel s Hämmeenlinnou, aj v tretej tretine. V 43. min sa puk po osi Hreus, Dlouhý dostal k Michalovi Strakovi, ktorý ho poslal tretíkrát za chrbát Tomáša Dubu. Sparta potom vrhla všetky sily do útoku, Žilinčanov dostávala pod tlak a hráči slovenského mužstva si pomáhali iba faulami. Zverenci Dušana Gregora sa ubránili aj početnej nevýhode o dvoch hráčov, keď 70 sekúnd sedeli na trestnej lavici Frühauf a Slovák. Žilinskí vlci sa už v závere tlaku českého majstra ubránili, ustáli aj vyše minútovú powerplay súpera a po vylúčení Leza aj krátke oslabenie štyroch proti šiestim. Štyri sekundy pred záverečnou sirénou pečatil historické víťazstvo Žiliny do prázdnej bránky Marcel Hanzal – 4:2.

Vladimír Hiadlovský (asistent trénera Žiliny): „Bol to úplne iný zápas ako proti fínskemu majstrovi. Hrali sme dnes zodpovednejšie, taktickejšie. Hráči siahli na dno svojich síl a podali kolektívny výkon, ktorý podporil svojimi zákrokmi aj výborný brankár Petrík. V úvode sme mali veľa vylúčených, s výnimkou prvého oslabenia sme sa ďalším ubránili. V druhej tretine sa nám podarilo výsledok otočiť. Gól tesne pred jej záverom mužstvo nezlomil a v záverečnej tretine bojovnosťou a odhodlaním rozhodlo o svojom víťazstve.“
Michal Hreus (kapitán Žiliny): „Dnes sme podali oduševnený a kvalitný výkon. Dobre zachytal brankár, my sme mu pomohli, dokázali sme sa presadiť aj vpredu. Po tom, ako nás všetci odpisovali, sme sa dokázali zomknúť. Klobúk dole pred celým mužstvom, zdolali sme jedno silné mužstvo a verím, že nás to nakopne aj do domácej súťaže. Potrebujeme začať vyhrávať, hokej totiž neprodukujeme zlý, len body nám unikajú.“

Tabuľka skupiny Alexandra Ragulina:
1. Hämeenlinna 1 1 0 0 0 7:0 3
2. ŽILINA 2 1 0 0 1 4:9 3
3. Sparta 1 0 0 0 1 2:4 0

====== Lugano si poradilo s Färjestadom ======

Skupina Ivana Hlinku:
HC Lugano – Färjestad BK 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

• Góly: 14. Hirschi (Wirz, Naser), 30. Jeannin (Reuille, Wirz), 60. Sannitz (Wilson). Vylúčení: 4:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Šindler (ČR) – Kalinin, Manoškov (obaja Rus.), 1300 divákov

V druhom piatkovom stretnutí na hokejovom Európskom pohári majstrov v ruskom Petrohrade v skupine Ivana Hlinku zvíťazil do turnaja vstupujúci švajčiarsky tím HC Lugano nad švédskym klubom Färjestad BK 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) a zobral tomuto škandinávskemu zástupcovi šancu na postup do nedeľňajšieho finále. Severanom akoby po štvrtkovej prehre 4:6 s ruským mužstvom AK Bars Kazaň chýbali sily a motivácia, takže Simon Züger v bránke momentálne až štvrtého mužstva z domácej ligy napokon vychytal proti neškodným zakončovateľom druhého tímu v tabuľke Eltserien shutout.

Najvýraznejšou postavou v drese sedemnásobných šampiónov krajiny helvétskeho kríža bol Valentin Wirz, ktorý sa asistenciami zaslúžil o dva góly. Prvý strelil v 14. min bekhendovou strelou pod hornú žŕdku Steve Hirschi, poistku pridal v 30. min Sandy Jeannin a skóre uzavrel v poslednej minúte Raffaele Sanitz. Lugano bude o prvenstvo v skupine bojovať v sobotu 13. januára od 16.30 h SEČ so spomenutou Kazaňou.