Valábik: Teším sa na Malkina a novú šancu

V ostatných dvoch rokoch pribrzdili jeho kariéru nepríjemné zranenia. Najprv mu museli dať lekári skrutkou dokopy zlomený členok, potom si dvakrát roztrhol predný krížny väz v ľavom kolene. Minulý týždeň sa dohodol na ročnej dvojcestnej zmluve na 550 000 dolárov s Pittsburghom. "Chcem sa vrátiť tam, kam patrím - do NHL," odhodlane tvrdí hokejový obranca Boris Valábik.

Boris Valábik
Boris Valábik v drese Atlanty.
Autor: ,

Potešil vás záujem Pittsburghu?
Samozrejme. Ide o špičkový klub, v ktorom výborne pracujú s hráčmi. Hovoril som s predstaviteľmi klubu aj trénerom Bylsmom, chceli ma do tímu. Kouč ma pozná, čo je pre mňa výhoda. Po posledných sezónach, ktoré boli poznačené vážnymi zraneniami, potrebujem cítiť dôveru a zároveň dostať čas na rozohranie.

Mohli ste si vyberať z viacerých ponúk?
Áno. Bol o mňa záujem v NHL aj KHL. Ak by som odišiel do Ruska, dostal by som neporovnateľne viac peňazí. V tejto fáze kariéry však pre mňa nie sú najdôležitejšie. Chcem sa dostať tam, kam patrím – do NHL. Pittsburgh považujem za správne miesto na naplnenie mojich plánov. Predpokladal som, že spolu s agentom počkáme na čo najvýhodnejšiu zmluvu, ale po ponuke Pittsburghu som sa s nimi dohodol za pár hodín.

Za ostatné dva roky ste absolvovali tri vážne operácie. Ako sa momentálne cítite?
Koleno, ktoré mi v marci operovali už po druhý raz, by malo byť v poriadku. Cítim sa takmer na 100 %. Zmenil som letnú prípravu, aby som nemal rovnaké problémy ako vlani. Vtedy ma koleno bolelo, nemohol som poriadne pracovať na kondičke a to sa prejavilo aj počas sezóny. Keď vás niečo neustále bolí, ťažko sa sústredí na hokej. Akonáhle sa koleno dalo ako-tak dokopy, opäť som sa zranil a musel pod nôž.

Atlanta sa vás pokúšala vymeniť, no dlho nevedela nájsť záujemcu. To vás asi ubíjalo…
Bolo to nepríjemné, ale s tým nič neurobíte. Každý tím môže mať pod zmluvou maximálne 50 hráčov a keď k tomu pripočítate obmedzenie v podobe platového stropu, nie je jednoduché zmeniť počas sezóny klub. Väčšina trejdov sa uskutoční až pred koncom prestupového obdobia. Rovnaké to bolo aj v mojom prípade.

V Bostone ste tiež nedostali príležitosť a následne vás zranenie vyradilo do konca sezóny. Stihli ste sa aspoň stretnúť so Zdenom Chárom?
Osobne sme sa nestretli. Písali sme si a niekedy aj telefonovali, ale nechcel som ho veľmi vyrušovať. Viem, že väčšina hráčov v NHL to nemá rada. Potešilo ma, že vyhral Stanleyho pohár. Fandil som mu, ale zápasy som po nociach nesledoval. Pripravoval som sa už na novú sezónu a každé ráno ma čakal tréning. Som rád, že to celé dopadlo, ako dopadlo. Ak by som aj mohol byť s tímom, asi by som nedostal šancu hrať, a preto by som z triumfu nemal takú radosť. Ak by som sa o jeho zisk nezaslúžil, ani by som Stanleyho pohár nechytil.

Čo si želáte do budúcej sezóny v Pittsburghu?
Najmä zdravie. Ostatné príde časom. Mám pocit, akoby som začínal znova od začiatku. Ani v úvode kariéry nebolo ľahké, prebojovať sa do ligy. Pred dvoma-troma rokmi som mal pocit, že to mám dobre naštartované, ale zranenia ma pribrzdili. Je veľmi ťažké zamýšľať sa, kde som mohol byť, ak by sa mi vyhli zdravotné problémy. Nechcem sa na nič vyhovárať, beriem to tak, ako to je. Stále som mladý hráč a nevzdávam sa.

Viete, aká konkurencia vás v klube čaká?
Súpisku som zatiaľ podrobne neštudoval, ale ani ma to veľmi nezaujíma. Musím sa pozerať najmä na seba. Viem, v akej som pozícii. Nepôjdem do kempu s tým, že nemám šancu na prvý tím, ale pozerám sa na to reálne. Snáď dostanem časom šancu. Aj preto nemám problém s dvojcestnou zmluvou. Aspoň ma v klube nebudú do ničoho tlačiť a dajú mi čas.

Na koho zo spoluhráčov sa najviac tešíte?
Z lídrov sa poznám s Jevgenijom Malkinom. Hrávali sme proti sebe v mládežníckych reprezentáciách. Na jednom svetovom šampionáte sme bývali v rovnakom hoteli s ruským tímom. Tam sme sa zoznámili a často sme spolu hovorili. Nezostali sme však v kontakte.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Frauke Petryová, AfD

Líderka nemeckých populistov zvažuje odchod z politiky

30.03.2017 17:46

Líderka nemeckej pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Frauke Petryová zvažuje svoj odchod z politiky.

Vlak, koľaje, železnice

Železničná spoločnosť dostane nové vlaky z Vrútok

30.03.2017 17:36

Železničná spoločnosť Slovensko uzatvorila zmluvu s firmou ŽOS Vrútky o dodávke 21 dieselových motorových jednotiek.

británia, brexit, protest

Británia má plán, ako ukončiť legislatívnu nadradenosť EÚ

30.03.2017 17:31

Britská vláda predstavila hrubé obrysy toho, ako chce previesť viac než 12 000 právnych predpisov EÚ do britského práva, keď z Únie o dva roky vystúpi.

Benátky, karneval, masky, Námestie svätého Marka, Taliansko, kostýmy

Talianska polícia rozbila teroristickú bunku v Benátkach

30.03.2017 17:24

Členovia teroristickej skupiny, ktorých zadržala polícia v Benátkach, sa v telefonátoch vyjadrovali o možnosti odpáliť bombu na tamojšom moste Ponte di Rialto.

Bleskové správy
  • 18:18

    Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová prehrala za 162 minút 3:6, 6:4, 2:6 s tureckou kvalifikantkou Basak Eraydinovou v osemfinále na turnaji ITF v talianskom meste Santa Margherita di Pula.

  • 17:30

    Slovenská zjazdárka Petra Vlhová sa dočkala prvého víťazstva v kariére v alpskej kombinácii. V pretekoch v rámci majstrovstiev Slovinska v Krvavci zvíťazila v súčte super G a slalomového kola.

  • 16:52

    Slovenský niekdajší futbalový reprezentant Rastislav Michalík v júni definitívne zavesí kopačky na klinec. Štyridsaťtriročný stredopoliar v súčastnosti hráva v rodnom Staškove na Orave.

Ďalšie bleskové správy »