Využil šancu v novom útoku. Slafkovský skóroval v 13. sekunde súboja Slovákov

Juraj Slafkovský strelil štvrtý gól v NHL. Hokejistov Montrealu ním nasmeroval k víťazstvu 2:1 na ľade Calgary.

02.12.2022 05:20 , aktualizované: 11:45
Juraj Slafkovský Foto: ,
Juraj Slafkovský sa teší z gólu v zápase proti Calgary.
debata (4)

Slovenský reprezentant hral po zranení Brendana Gallaghera v útoku so Seanom Monahanom a Joshom Andersonom a už v 13. sekunde otvoril skóre proti súperovi, v ktorého drese sa predstavil jeho krajan Adam Ružička. Ten asistoval pri vyrovnávajúcom góle Eliasa Lindholma v 2. tretine.

Slafkovský strelil druhý najrýchlejší slovenský gól v histórii profiligy.

Slovenský rekord drží Ronald Petrovický, ktorý 21. decembra 2003 skóroval už v 8. sekunde a jeho Atlanta Thrashers napokon vyhrala nad Pittsburghom 7:4. Petrovický potom pridal aj asistenciu, v drese Penguins mal bilanciu 1+1 obranca Martin Štrbák.

Gól Juraja Slafkovského:

O víťazstve Canadiens rozhodol Cole Caufield presilovkovým gólom v 47. minúte.

Strelecky sa okrem Slafkovského presadil aj obranca Washingtonu Martin Fehérváry, Capitals však prehrali na ľade Seattlu Kraken 2:3 po predĺžení. Obranca Erik Černák sa podieľal asistenciou na triumfe Tampy Bay vo Philadelphii 4:1.

Slafkovský po góle trafil žŕdku

Montreal mal v Calgary raketový úvod. Sean Monahan vnikol do útočného pásma, Jacob Markström proti nemu vykorčuľoval, no odrazený puk sa dostal k Slafkovskému, ktorý ho cez blokujúcich obrancov nasmeroval do odkrytej bránky.

Slafkovský strelil najrýchlejší gól Canadiens od 2. decembra 2010, keď Brian Gionta otvoril skóre proti New Jersey Devils.

„Ešte nikdy som neskóroval počas prvého striedania. Gólový vstup do zápasu ma potešil,“ uviedla draftová jednotka pre stránku klubu.

V 39. minúte mohol slovenský krídelník zvýšiť na 2:0, trafil však žŕdku. V závere druhej tretiny sa Calgary podarilo vyrovnať zásluhou Eliasa Lindholma po akcii, ktorú začal Ružička.

V tretej tretine však Montreal opäť viedol vďaka Caufieldovi a výhru si ustrážil.

Slafkovský strávil na ľade 12:39 min a zaznamenal plusový bod rovnako ako Ružička, ktorý absolvoval 15:03 min.

Veľkou oporou Montrealu bol brankár Jake Allen, ktorý vykryl 45 striel.

Štvrtý gól Juraja Slafkovského v NHL Fotogaléria - 14 fotiek Všetky fotky
Chyba brankára Calgary Jacoba Markströma, ktorú...

Slafkovský si pochvaľoval spoluprácu s Monahanom.

„Rád s ním hrám. Spoluhráčov okolo seba robí lepšími,“ podotkol košický rodák.

„Nastúpiť v prvých dvoch útokoch je skvelé pre moje sebavedomie. Urobím všetko pre to, aby som sa v nich udržal. Môžem tráviť viac času v útoku ako v obrane a to je presne vec, ktorú milujem na hokeji,“ dodal.

Špeciálny večer zažil Monahan, ktorý v drese Calgary zažil prvých deväť sezón v NHL a v lete sa sťahoval do Montrealu. Od divákov sa dočkal vrelého privítania.

“Bolo to príjemné, mám tu krásne spomienky,” povedal Monahan. “Všetci sme v šatni vedeli, že sa vracia domov, pretože tu hral deväť rokov. Chceli sme vyhrať hlavne pre ‘Monyho’. Od publika dostal ‚standing ovation‘, čo je skvelé a nie je nič lepšie ako tesné víťazstvo,” dodal Slafkovský.

Fehérváry vsietil druhý gól v tomto ročníku. Proti Seattlu v 8. minúte prudkou strelou medzi betón a lapačku Philippa Grubauera poslal Washington do vedenia.

Conor Sheary poistil náskok hostí, no Seattle si vynútil predĺženie, v ktorom už po siedmich sekundách rozhodol Matthew Beniers. Fehérváry patril s minutážou 20:23 k najvyťaženejším hráčom Washingtonu, na Grubauera vyslal dve strely a pripísal si plusový bod.

Černák bol pri víťazstve Tampy na ľade 17:09 min, do štatistík mu pribudla pluska. Dva góly Lightning vsietil Nick Paul, kanonier Steven Stamkos dosiahol jubilejný 1000. bod v profilige.

“Je úžasné podeliť sa o radosť s týmito chalanmi. Je to síce individuálna štatistika, ale na tomto míľniku sa podieľalo množstvo ľudí,” povedal pre nhl.com kapitán “bleskov”, ktorý dosiahol métu 1000 bodov (494+506) ako 95. hráč v histórii NHL, z toho deviaty aktívny.

New Jersey v zostave s Tomášom Tatarom prehralo doma s Nashvillom 3:4 po predĺžení. Tatar odohral 14:11 min a mal mínusový bod.

O víťazstve Predators rozhodol svojim druhým gólom v zápase Ryan Johansen.

Devils otočili z 0:2 na 3:2, ale hostia vyrovnali 8,4 sekundy pred koncom zásluhou Mikaela Granlunda. “Veľké víťazstvo, pokojne sme mohli odísť bez bodu,” povedal Johansen. “Diabli” prehrali len druhý z uplynulých osemnástich duelov.

Anaheim bez Pavla Regendu prehral v Dallase 0:5. Tretí hetrik v kariére zaznamenal Jason Robertson, ktorý bodoval v 17. zápase za sebou a už len tri zápasy ho delia od vyrovnania klubového rekordu Briana Bellowsa zo sezóny 1985–86.

Dvadsaťtriročný americký útočník sa ako prvý hráč v tejto sezóne dostal na métu 20 gólov (na konte ich má 22).

“Je neuveriteľné ako jednoducho vyzerá v jeho podaní strieľanie gólov, pritom je to najťažšia vec v tejto lige,” povedal tréner Stars Peter DeBoer. Brankár Jake Oettinger kryl 31 striel Ducks a zaznamenal štvrtý shutout v kariére.

Päťbodový večer má za sebou líder Colorada Nathan MacKinnon, ktorý prispel k víťazstvu obhajcov Stanley Cupu 6:4 v Buffale dvoma gólmi a tromi asistenciami.

“Je naším lídrom v každom zápase, aj dnes bol šoférom autobusu. Som rád, že to dnes premietol aj do štatistík,” povedal J.T. Compher, ktorý zaznamenal štyri body (2+2).

MacKinnon zaznamenal piaty päťbodový zápas v kariére a na piatom mieste klubovej histórie vyrovnal zápisy Michela Gouleta a Mariána Šťastného. Rekord drží Peter Šťastný (12).

Pittsburgh otočil dvomi gólmi v tretej tretine duel s Vegas a na domácom ľade vyhral 4:3.

V presilovke vyrovnal Jake Guentzel a v 50. minúte strelil rozdielový gól Kasperi Kapanen, ktorý ukončil 14-zápasové čakanie na presný zásah. Brankár Golden Knights Logan Thompson kryl 43 striel, čo je jeho kariérne maximum.

Jordan Martinook sa blysol druhým hetrikom v kariére a pomohol Caroline k víťazstvu 6:4 na ľade St. Louis. Minnesota zdolala Edmonton 5:3, k čomu gólom a dvoma asistenciami prispel Kiriil Kaprizov. Hviezdy “olejárov” Leon Draisaitl a Connor McDavid zaznamenal zhodne bilanciu 1+1.

Sumáre NHL:

Buffalo Sabres – Colorado Avalanche 4:6 (2:1, 1:4, 1:1)
Góly: 11. Peterka (Quinn, Cozens), 20. Thompson (Skinner, Cozens), 35. Cozens (Thompson, Skinner), 41. Tuch (Dahlin, Thompson) – 9. Compher (MacKinnon, Toews), 29. MacKinnon (Makar, Rantanen), 30. Lehkonen (Compher, MacKinnon), 32. MacKinnon (Makar, Toews), 38. Compher (O'Connor, Cogliano), 60. Rantanen (Compher, MacKinnon). Brankári: Luukkonen – Georgijev, strely na bránku: 28:34, 12.805 divákov.

New Jersey Devils – Nashville Predators 3:4 pp (0:2, 3:0, 0:1 – 0:1)
Góly: 22. Bahl (Hughes, Haula), 23. Bratt (Hischier, Hughes), 25. Holtz (Severson, Haula) – 1. Johansen (Smith, Ekholm), 20. Sissons (Josi), 60. Granlund (Forsberg, Johansen), 61. Johansen (Duchene). Brankári: Vaněček – Saros, strely na bránku: 28:24, 14.071 divákov.

Philadelphia Flyers – Tampa Bay Lightning 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Góly: 52. Konecny (Sanheim, DeAngelo) – 17. Paul (Perry, Killorn), 28. Paul (Cole, Stamkos), 40. Colton (Perry), 50. Cole (ČERNÁK, Vasilevskij). Brankári: Hart – Vasilevskij, strely na bránku: 22:27, 17.867 divákov.

Pittsburgh Penguins – Vegas Golden Knights 4:3 (0:2, 2:0, 2:1)
Góly: 23. McGinn (Carter, Kapanen), 34. Rakell (Guentzel, Crosby), 48. Guentzel (Malkin, Petry), 50. Kapanen (McGinn, Dumoulin) – 4. Eichel (Stone), 18. Smith (Kessel, Karlsson), 42. Theodore (Stephenson, Eichel). Brankári: Jarry – Thompson, strely na bránku: 47:37, 15.895 divákov.

Minnesota Wild – Edmonton Oilers 5:3 (0:1, 3:1, 2:1)
Góly: 22. Eriksson Ek (Kaprizov), 31. Kaprizov (Boldy, Eriksson Ek), 34. Gaudreau (Petan, Merrill), 44. Steel (Zuccarello, Merrill), 52. Zuccarello (Dumba, Kaprizov) – 12. Draisaitl (Bouchard, McDavid), 25. McDavid (Draisaitl, Hyman), 60. Kostin (Shore, Ryan). Brankári: Fleury – Campbell, strely na bránku: 30:21, 17.651 divákov.

St. Louis Blues – Carolina Hurricanes 4:6 (1:0, 2:3, 1:3)
Góly: 12. Bučnevič (Thomas, Tarasenko), 23. Acciari (Leddy, Parayko), 36. Krug (Bučnevič, Tarasenko), 60. O'Reilly (Kyrou) – 26. Burns, 26. Martinook, 27. Jarvis (Nečas), 56. Martinook (Slavin), 59. Staal, 60. Martinook (Burns). Brankári: Binnington – Kočetkov (41. Raanta), strely na bránku: 26:36, 18.096 divákov.

Dallas Stars – Anaheim Ducks 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Góly: 5. Robertson (Hintz, Miller), 28. Robertson (Heiskanen, Pavelski), 32. Kiviranta (Heiskanen, Seguin), 42. Robertson (Heiskanen, Hintz), 52. Johnston (Hakanpää). Brankári: Oettinger – Stolarz, strely na bránku: 41:31, 18.012 divákov.

Calgary Flames – Montreal Canadiens 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Góly: 40. Lindholm (Huberdeau, RUŽIČKA) – 1. SLAFKOVSKÝ (Monahan, Guhle), 47. Caufield (Suzuki, Monahan). Brankári: Markström – Allen, strely na bránku: 46:19, 18.106 divákov.

Vancouver Canucks – Florida Panthers 1:5 (0:3, 1:1, 0:1)
Góly: 33. Joshua (Bear, Dries) – 19. Tkachuk (Mahura), 19. Forsling (Reinhart, Luostarinen), 20. Lomberg (Hörnqvist, Staal), 32. Bennett (Verhaeghe, Tkachuk), 52. Bennett (Tkachuk). Brankári: Demko (20. Martin) – Knight, strely na bránku: 33:32, 18.052 divákov.

Seattle Kraken – Washington Capitals 3:2 pp (0:2, 1:0, 1:0 – 1:0)
Góly: 34. Schwartz (Dunn, Burakovsky), 58. Gourde (Sprong, Dunn), 61. Beniers (Burakovsky) – 8. FEHÉRVÁRY (Ovečkin, Sheary), 15. Sheary (Johansson, Ovečkin). Brankári: Grubauer – Kuemper, strely na bránku: 25:23, 17.151 divákov.

Los Angeles Kings – Arizona Coyotes 5:3 (1:1, 2:2, 2:0)
Góly: 14. Kopitar (Vilardi, Fiala), 30. Moore (Arvidsson, Durzi), 39. Grundström (Fagemo, Anderson-Dolan), 46. Kopitar (Doughty, Björnfot), 59. Fiala (Kempe) – 13. Fischer, 25. Maccelli (Stecher, Guenther), 28. Bjugstad (Guenther, Maccelli). Brankári: Quick – Vejmelka, strely na bránku: 32:21, 13.764 divákov.