Tatar je vo forme, pri debakli Oilers dal krásne góly. Za hviezdu vybrali aj Haláka

Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar strelil dva góly pri jednoznačnej výhre Montrealu nad Edmontonom 5:1 v zápase NHL.

16.01.2021 22:26 , aktualizované: 17.01.2021 10:48
Tomáš Tatar Foto: ,
Tomáš Tatar z Montrealu oslavuje svoj druhý gól v zápase proti Edmontonu.

Jeho prvý gól z 23. minúty sa neskôr ukázal ako víťazný, druhý pridal v 50. minúte.

Odohral takmer 14 minút, zaznamenal tri plusky, dvakrát ohrozil bránku súpera, pripísal si aj jeden bodyček a dva bloky. Vyhlásili ho za tretiu hviezdu zápasu.

Po dvoch zápasoch v novej sezóne má 30-ročný útočník na konte už tri presné zásahy, skóroval aj v úvodnom stretnutí v noci na štvrtok, jeho Montreal však prehral s Torontom 4:5 po predĺžení.

Zostrih zápasu Edmonton – Montreal, Tatarove góly v čase 3:40 a 7:30:

Tatar v úvode druhej tretiny duelu proti Oilers zvýšil na 2:0, keď po prihrávke Phillipa Danaulta strelou z prvej trafil presne do ľavého horného rohu súperovej bránky.

Prsty mal aj v druhom góle hostí, keď sa natlačil pred Mikka Koskinena a aj vďaka jeho aktivite sa puk po strele Jeffa Petryho odrazil od obrancu „olejárov“ Ethana Beara do bránky.

„Videl som Tatara pred bránkoviskom, tak som sa snažil využiť ten chaos a poslať puk na bránku. Neviem, či ho Tatar tečoval, alebo sa odrazil od korčule protihráča, každopádne skončil v sieti,“ opísal situáciu obranca Petry, takisto dvojgólový strelec v drese „Habs“.

Dvojgólová noc Tomáša Tatara v Edmontone Fotogaléria - 6 fotiek Všetky fotky
Tomáš Tatar z Montrealu ohrozuje brankára...

Tatar strelil svoj druhý gól v polovici tretej tretiny za stavu 4:0 pre Montreal, Brendan Gallagher ho vysunul do úniku a slovenský útočník si Koskinena vychutnal – puk mu elegantne zasunul pomedzi betóny.

Oilers sa v závere zmohli už iba na skorigovanie výsledku zásluhou Skatera Koekkoeka. Oporou Canadiens bol aj skúsený brankár Carey Price, ktorý predviedol 34 úspešných zákrokov.

„Našou silnou stránkou v tejto sezóne bude, že máme obrovskú šírku kádra. Na ňu budeme vsádzať. Disponujeme štyrmi kvalitnými formáciami a cítime, že každá dokáže odviesť svoju prácu,“ vyjadril sa Tatarov spoluhráč z prvého útoku Gallagher.

Brankár Jaroslav Halák si vo svojom prvom vystúpení v novom ročníku zámorskej profiligy pripísal prehru. Jeho Boston podľahol v sobotňajšom dueli na ľade New Jersey 1:2 po predĺžení.

Halák zaznamenal celkovo 29 úspešných zákrokov. „Bol to jeden z tých popoludňajších zápasov, v ktorom musíte nájsť energiu hneď v úvode,“ povedal Halák pre nhl.com.

„V prvej tretine sme boli trochu pomalší ako súper, no ako zápas plynul, dostali sme sa postupne do tempa. Vieme, že ako tím musíme hrať lepšie už od prvého buly. Potrebujeme podať dobrý výkon celých 60 minút,“ zdôraznil slovenský brankár, ktorý sa stal treťou hviezdou zápasu.

Premiérovým gólom v NHL rozhodol o triumfe domácich bieloruský útočník Jegor Šarangovič necelé dve sekundy pred koncom predĺženia. Dostal sa do brejku, veľmi nevymýšľal a Haláka prekonal strelou švihom.

„Myslím si, že to je najkrajší moment v mojej hokejovej kariére,“ vyznal sa 22-ročný krídelník.

„Som naozaj šťastný, lebo sme vyhrali. Čo môže byť krajšie – získali sme dva body a strelil som prvý gól v NHL. Neviem, čo k tomu povedať, som veľmi šťastný.“ Boston rovnakého súpera zdolal vo štvrtok 3:2 po nájazdoch.

Najlepší brankári NHL Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
1. Andrej Vasilevskij (Tampa Bay): 204 bodov.

Toronto vrátilo Ottawe predošlú prehru, na ľade Senators triumfovalo 3:2 najmä vďaka svojej prvej útočnej formácii.

Veterán Joe Thornton strelil prvý gól v modro-bielom drese, vo veku 41 rokov a 198 dní sa stal po Allanovi Stanleym druhým najstarším hráčom, ktorý skóroval v profilige.

Gólovo na neho nadviazali spoluhráči Mitchell Marner a Auston Matthews. Marner pridal aj dve asistencie, Matthews s Thorntonom jednu. Premiérovo v NHL skóroval talentovaný útočník Ottawy Tim Stützle, vlaňajšia draftová trojka. Duel nedohral krídelník Toronta Nick Robertson, ktorý si v prvej tretine poranil koleno.

Podobne sa revanšovali aj NY Rangers, v newyorskom derby pokorili rivalov Islanders 5:0 a odplatili im prehru 0:4 v úvodnom tohtosezónnom súboji. Brankár „jazdcov“ Alexandar Georgiev zneškodnil všetkých 23 striel súpera a zaknihoval si piate čisté konto v profiligovej kariére.

Naopak, v bránke „ostrovanov“ nebude v dobrom spomínať na svoj debut Iľja Sorokin, ktorý inkasoval päť gólov. Rus nahradil medzi žŕdkami krajana Semjona Varlamova, ktorý sa zranil pri predzápasovej rozcvičke. Rangers potiahli k víťazstvu ďalší Rusi – dvojgólový Artemij Panarin a Pavel Bučnevič s bilanciou 1+2.

Útočník Bobby Ryan zažil vydarenú premiéru v drese Detroitu. Otvoril skóre zápasu s Carolinou a nasmeroval Red Wings k triumfu 4:2.

„Mohli ste vidieť, aký bol nabudený, keď si obliekal náš dres. A to je presne to, čo potrebujeme. Chcel k nám prísť a urobiť náš tím lepším. Už to aj robí,“ povedal kapitán Dylan Larkin na adresu Ryana, ktorý zamieril do Detroitu po tom, čo ho Ottawa vykúpila zo zmluvy.

Larkin sa na víťazstve „červených krídel“ podieľal dvomi presnými zásahmi. Hurricanes nepomohol ani dvojbodový Andrej Svečnikov (1+1), ktorý zaznamenal v zápase svoj jubilejný 100. bod v NHL.

Minnesota opäť zdolala Los Angeles 4:3 po predĺžení. Tentoraz sa o víťazný gól „divochov“ postaral Švéd Marcus Johansson, ktorý skóroval 10,6 sekundy pred koncom extračasu.

Wild prehrávali v závere tretej tretiny 2:3, no obranca Ryan Suter gólom 1,4 sekundy pred koncom riadneho času poslal duel do predĺženia. Suter zaostal iba o jednu sekundu za klubovým rekordom Mikka Koiva v najneskoršie strelenom vyrovnávajúcom gó­le.

„Je neuveriteľné vidieť, že sme schopní otáčať takéto zápasy. Samozrejme, nechceme to robiť každý večer, no ukazuje to silu, akú má tento tím,“ nechal sa počuť Johansson.

Hráči Vegas si poradili doma s Anaheimom 2:1 po predĺžení. Víťazný gól Golden Knights vsietil Max Pacioretty iba sedem sekúnd od začiatku extračasu. Postaral sa tak o druhý najrýchlejší gól v predĺžení v histórii NHL.

Hrdinom duelu Calgary – Vancouver (3:0) bol domáci brankár Jacob Markström. Švéd v zápase proti svojmu bývalému klubu zklividoval všetkých 32 striel a dosiahol prvé čisté konto v sezóne, celkovo už svoje šieste v profiligovej kariére.

Markström sa postavil premiérovo proti Canucks, za ktorých chytal v predchádzajúcich siedmich sezónach. Vancouver okrem bodov prišiel aj o obrancu Alexandra Edlera, ktorý utrpel zranenie dolnej časti tela.

Sumáre NHL

NEW JERSEY DEVILS – BOSTON BRUINS 2:1 pp (1:0, 0:1, 0:0 – 1:0)
Góly: 17. Wood (T. Smith, Hughes), 65. Šarangovič (Severson, Palmieri) – 38. Bergeron (Marchand). Brankári: Blackwood – Halák, strely na bránku: 31:28.

ARIZONA COYOTES – SAN JOSE SHARKS 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)
Góly: 13. Kessel (Ekman-Larsson), 15. Hayton (Garland, Schmaltz), 26. Kessel (Ekman-Larsson, Dvorak), 29. Chychrun (Brassard), 43. Keller (Ekman-Larsson, Brassard) – 4. Donato (Meier, Ferraro), 16. Meier, 60. Hertl (Meier, E. Karlsson). Brankári: Raanta – Jones (47. Dubnyk), strely na bránku: 26:34.

EDMONTON OILERS – MONTREAL CANADIENS 1:5 (0:1, 0:3, 1:1)
Góly: 53. Koekkoek (Barrie, McDavid) – 7. Petry (Suzuki, Weber), 23. TATAR (Danault, Gallagher), 28. Petry (Danault), 30. Evans, 50. TATAR (Gallagher). Brankári: Koskinen – Price, strely na bránku: 35:36.

NEW YORK RANGERS – NEW YORK ISLANDERS 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Góly: 3. Bučnevič (Zibanejad), 14. Panarin (B. Smith), 26. Bučnevič, 36. Kakko (Di Giuseppe, Chytil), 56. Panarin (Fox, Bučnevič). Brankári: Georgiev – Sorokin, strely na bránku: 32:23.

DETROIT RED WINGS – CAROLINA HURRICANES 4:2 (0:0, 1:0, 3:2)
Góly: 23. Ryan (Zadina), 41. Larkin (Mantha, Bertuzzi), 58. Fabbri (Zadina, Hronek), 59. Larkin (Nemeth) – 41. Trocheck (Svečnikov, Hamilton), 49. Svečnikov (Martinook). Brankári: Bernie – Mrázek, strely na bránku: 21:31.

OTTAWA SENATORS – TORONTO MAPLE LEAFS 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Góly: 11. Paul (Zajcev, C. Brown), 52. Stützle (Chabot, White) – 15. Thornton (Marner, Brodie), 22. Marner (Matthews), 43. Matthews (Marner, Thornton). Brankári: Murray – Campbell, strely na bránku: 19:40.

NASHVILLE PREDATORS – COLUMBUS BLUE JACKETS 5:2 (1:1, 0:0, 4:1)
Góly: 10. Grimaldi (Ellis), 42. Forsberg, 51. Richardson (Ekholm), 55. Kunin (Cousins, Duchene), 56. Sissons (Arvidsson, Fabbro) – 8. Foligno (Del Zotto, Texier), 46. Texier (Foudy, Del Zotto). Brankári: Saros – Merzlikins, strely na bránku: 33:44.

LOS ANGELES KINGS – MINNESOTA WILD 3:4 pp (1:1, 2:0, 0:2 – 0:1)
Góly: 18. Vilardi (Wagner, MacDermid), 28. Lizotte (Doughty, Carter), 31. Athanasiou (Carter) – 1. Dumba (Greenway, Suter), 48. Eriksson Ek (Greenway, Pateryn), 60. Suter (Parise, Bonino), 65. Johansson (Kaprizov, Brodin). Brankári: Quick – Talbot, strely na bránku: 33:44.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS – ANAHEIM DUCKS 2:1 pp (0:0, 0:1, 1:0 – 1:0)
Góly: 59. W. Karlsson (Marchessault, Stone), 61. Pacioretty (Stone) – 28. Comtois (Larsson, Steel). Brankári: Fleury – Gibson, strely na bránku: 33:22.

CALGARY FLAMES – VANCOUVER CANUCKS 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 9. Monahan (Tkachuk, Lindholm), 37. Dube (Mangiapane, Backlund), 56. Tkachuk (Gaudreau, Andersson). Brankári: Markström – Holtby, strely na bránku: 35:32.