Prvé finále ovládol Dallas, podržal ho skvelý Chudobin

Hokejisti Dallasu Stars zvíťazili v prvom finále play off NHL nad Tampu Bay Lightning 4:1 a v sérii o Stanleyho pohár vedú 1:0 na zápasy.

20.09.2020 05:41
Stanley Cup Stars Lightning Hockey NHL Foto: ,
Krídelník Dallasu Stars Roope Hintz (24) sa teší z gólu do siete Tampy Bay.
debata (2)

Andrej Sekera v drese Stars si za vyše 17 minút na ľade pripísal plusový bod, ďalší slovenský obranca Erik Černák odohral za Lightning viac než 16 minút s mínusovým bodom.

Dallas ako neraz v tejto play off vytiahol nečakaného hrdinu. Otvárací gól finálovej série strelil v 6. minúte obranca Joel Hanley. Dvadsaťdeväťročný „parťák“ Sekeru z obrannej formácie zaznamenal svoj prvý gól v NHL.

Hanley sa stal prvým obrancom od roku 1991 a piatym v histórii, ktorý si strelecký účet v NHL otvoril vo finále Stanley Cupu. Pred ním to dosiahol Jim Paek v drese Pittsburghu Penguins, ktorý dal svoj prvý gól v šiestom zápase finále 1991 proti Minnesote North Stars.

„Na tento gól nikdy nezabudnem. O tomto sníva každý mladý hokejista,“ povedal zámorským médiám Hanley, ktorý v základnej časti profiligy odohral 46 zápasov.

Nedraftovaný hráč nastúpil v play off na siedmy zápas za sebou po tom, ako nahradil zraneného Taylora Feduna, ktorý zaskočil za zraneného Stephena Johnsa.

Tampa odpovedala ešte v prvej tretine šťastným zásahom Yanniho Gourda, no v ďalších dejstvách sa presadili už iba Stars. Oleksiakov zásah poistil krátko pred druhou prestávkou Joel Kiviranta a skóre uzavrel v predposlednej minúte riadneho hracieho času do prázdnej bránky Jason Dickinson.

Veľký podiel na triumfe Texasanov mal brankár Anton Chudobin, ktorý chytil 35 z 36 striel súpera a mal 97,2-percentnú úspešnosť zákrokov. Sekera si okrem plusky pripísal jeden hit a dve zblokované strely. Černák vyslal jeden pokus na bránku a predviedol jeden hit.

Oba tímy bojujú o svoj druhý Stanley Cup v klubovej histórii. Dallas získal pohár v roku 1999, Tampa Bay v roku 2004.

Lightning sa do finále prebojovali tretíkrát, podarilo sa im to ako prvej z desiatich organizácií, ktoré vstúpili do NHL v roku 1990 a neskôr. V roku 2015 prehrali „blesky“ vo finále s Chicagom Blackhawks.

O Stanley Cup sa vo formáte na štyri víťazné zápasy bojuje od roku 1939. Tímy, ktoré vyhrali prvý zápas, sa v 76,3 percentách prípadoch stali aj víťazmi série (61–19).

Finále play off NHL – 1. zápas

TAMPA BAY LIGHTNING – DALLAS STARS 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Góly: 13. Gourde (Coleman, Goodrow) – 6. Hanley (Hintz), 33. Oleksiak (Radulov, Heiskanen), 40. Kiviranta (Lindell, J. Klingberg), 59. Dickinson. Rozhodovali: Charron, McCauley – Kovachik, McPherson, vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Maroon (Tampa Bay) 10 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku: 36:20, bez divákov
Tampa Bay: Vasilevskij – Shattenkirk, Hedman, Bogosian, McDonagh, ČERNÁK, Sergačev – Kučerov, Point, Palát – Johnson, Cirelli, Killorn – Coleman, Gourde, Goodrow – Maroon, Paquette. Tréner: J. Cooper
Dallas: Chudobin – Klingberg, Lindell, Heiskanen, Oleksiak, Hanley, SEKERA – Radulov, Seguin, Benn – Gurjanov, Pavelski, Janmark – Perry, Hintz, Kiviranta – Comeau, Dickinson, Cogliano. Tréner: R. Bowness – stav série 0:1