Prvá hviezda potešila aj otca. Hossa zariadil triumf Chicaga nad Bostonom

Náhradný brankár Scott Darling a strelec veľkých gólov Marián Hossa rozhodli o víťazstve Chicaga na ľade Bostonu 1:0 v piatkovom zápase NHL.

21.01.2017 06:57 , aktualizované: 08:50
Marián Hossa, Michal Kempný Foto: ,
Marián Hossa (vpravo) oslavuje jediný gól Chicaga proti Bostonu so spoluhráčom Michalom Kempným.

Keď sa už oba tímy za bezgólového stavu pomaly pripravovali na predĺženie, Hossa dostal parádnu prihrávku od Tannera Kera a nepohrdol ňou – 1:26 min pred koncom tretej tretiny prekonal Tuukku Raska. Ďalšie góly už nepadli.

Hossa sa stal prvou hviezdou zápasu a Darling s 30 zákrokmi a druhým shutoutom v sezóne druhou. Sedemnástemu zásahu svojho syna v tomto súťažnom ročníku NHL sa v TD Garden osobne prizeral aj František Hossa zahalený v drese s číslom 81, keďže v tejto časti sezóny Blackhawks berú na zápasy počas „tripu“ aj svojich otcov.

Marián Hossa, ktorý pred 9 dňami oslávil 38. narodeniny, po skvelom úvode sezóny dlhší čas hľadal streleckú formu. Skóroval po desiatich zápasoch, predtým naposledy pri víťazstve 5:4 nad New York Islanders 15. decembra 2016. Medzitým vynechal 5 stretnutí pre zranenie v hornej časti tela.

„Samozrejme, je to skvelý pocit, najmä keď hráme pred očami svojich otcov. V posledných dvoch zápasoch u súperov sa nám podarilo získať 4 body, čo je výborné. Užívame si to,“ povedal Marián Hossa podľa webu NHL. Ku gólu s poradovým číslom 516 v NHL ešte doplnil: „Korčuľoval som k bránke a zrazu som mal puk na hokejke. Snažil som sa čo najrýchlejšie do toho udrieť a bol z toho pekný gól.“

Hossov krajan z útoku Chicaga Richard Pánik nebodoval, odkorčuľoval 14 minút. Na druhej strane kapitán Bostonu Zdeno Chára odohral solídnych 22:50 min s jednou mínuskou, ale aj tromi zblokovanými strelami na konci.

„Čo na to povedať? Je to nešťastné. Tvrdo sme bojovali. Do konca chýbala minúta a pol a my sme dostali gól. Zmazali sme tým všetko, čo sme urobili v predchádzajúcich 58 minútach,“ nerád konštatoval Claude Julien z lavičky Bostonu.

Bez bodu v piatok zostal aj útočník Detroitu Tomáš Tatar. Jeho tím na ľade Buffala viedol 1:0 aj 2:1, ale napokon odchádzal s prehrou 2:3 po predĺžení. Kyle Okposo skóroval 26 sekúnd pred koncom nadstavenej päťminútovky. Tatar trikrát vystrelil a pripísal si aj plusový bod, Tomáš Jurčo opäť nehral.

So svojím tímom neuspel ani Andrej Sekera, aj keď veľmi tesne. Edmonton doma podľahol Nashvillu 2:3 po nájazdoch, keď v záverečnej „lotérii“ uspeli len hráči hostí Ryan Ellis a James Neal. Sekera odkorčuľoval 25:07 min, najviac spomedzi všetkých hráčov Oilers. Zblokoval tri strely súperových hráčov.

Historický večer prežil Henrik Sedin. Skúsený švédsky center sa dočkal krásneho jubilea – tísíceho bodu v NHL. Vo víťaznom dueli Vancouveru s Floridou (2:1) práve H. Sedin v 26. min odpovedal na gól českého nezmara Jaromíra Jágra, keď rutinérsky bekhendom zakončil pomedzi betóny bývalého spoluhráča Roberta Luonga. Bol to 233. gól a v súčte s 767 asistenciami tisíci bod 36-ročného rodáka z Örnsköldsviku v 1213. zápase v rámci tzv. regular season NHL.

H. Sedin sa stal 85. hráčom v histórii najslávnejšej profiligy s tisíckou bodov na konte a zároveň 38. hokejistom, ktorý to dosiahol v drese jedného klubu a štvrtým Švédom po Matsovi Sundinovi, Nicklasovi Lidströmovi a Danielovi Alfredssonovi. Potreboval na to 16 sezón. Po Sedinovom góle nastalo objatie so všetkými spoluhráčmi, ktorí zo striedačky naskákali na ľad a diváci v hľadisku Rogers Areny tlieskali v stoji. Na svetelnej kocke sa pripomínali fragmenty Sedinovej zámorskej profikariéry. O tesnom víťazstve Canucks rozhodol v 44. min švajčiarsky obranca Luca Sbisa.

Sumáre NHL:

Carolina – Pittsburgh 1:7 (0:1, 0:4, 1:2)
Góly: 48. Stalberg (Hainsey, Slavin) – 13. Daley, 27. Hagelin (Gaunce, Kessel), 33. Sheary (Rust), 33. Kunitz (Fehr, S. Wilson), 38. Kessel (Malkin, Schultz), 47. Malkin (Guentzel, Schultz), 50. Sheary (Crosby, Rust)

Boston – Chicago 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Gól: 59. Marián Hossa (Kero, Hinostroza)
Marián Hossa odohral 12:45 min, 1 gól, 2 strely, 1 zblokovaná strela, Richard Pánik (obaja Chicago) odohral 14:00 min – Zdeno Chára (Boston) odohral 22:50 min, 1 mínuska, 1 „hit“, 3 zblokované stre­ly

Buffalo – Detroit 3:2 po predĺž. (0:1, 1:0, 1:1 – 1:0)
Góly: 26. Reinhart (Eichel, Ristolainen), 56. R. O'Reilly (Franson, Falk), 65. Okposo (R. O'Reilly, Eichel) – 10. F. Nielsen (Green), 54. Helm (Abdelkader, Marčenko)
Tomáš Tatar odohral 17:27 min, 3 strely, 1 pluska

New Jersey – Montreal 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
Góly: 5. Santini (Parenteau, Hall) – 6. Galchenyuk (A. Radulov, Beaulieu), 44. Sh. Weber (A. Radulov, Galchenyuk), 45. Pacioretty (Galchenyuk, A. Radulov)

Edmonton – Nashville 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 1:1, 1:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 38. Hendricks (Kassian), 56. Lucic (Draisaitl, McDavid) – 38. Arvidsson (F. Forsberg, Johansen), 47. Ellis (Johansen, Irwin), rozhodujúci nájazd Ellis
Andrej Sekera (Edmonton) odohral 25:07 min, 2 strely, 1 „hit“, 3 zblokované stre­ly

Vancouver – Florida 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Góly: 26. H. Sedin (D. Sedin, Edler), 44. Sbisa – 24. Jágr (McCann, Marchessault)

Viac na túto tému: #Marián Hossa #Chicago Blackhawks #Boston Bruins