Hossa sa blysol dvoma bodmi, Sekera strelil gól, Jágr s 1100. asistenciou

Góly Andreja Sekeru a Mariána Hossu, asistenciu Tomáša Tatara aj tesnú prehru brankára Jaroslava Haláka priniesla štvrtková 12-zápasová porcia zápasov v Národnej hokejovej lige.

05.02.2016 07:15
Marián Hossa, Chicago Blackhawks, Erik Gustafsson Foto: ,
Marian Hossa (vľavo) sa usmieva a teší so spoluhráčmi zo svojho gólu do siete Arizony.

Aj slovenský útočník Marián Hossa režíroval triumf Chicaga na ľade Arizony v Glendale 5:4 po predĺžení. V 23. min najprv vyrovnal na priebežných 1:1, keď sa po prebratí puku pri mantineli natlačil až pred brankára Louisa Dominguea a šikovne zavesil pod hornú žŕdku. Bol to 495. gól v podaní už 37-ročného skúseného krídelníka v najprestížnejšej hokejovej súťaži na svete, deviaty v tejto sezóne (9+18).

O minútu a sedem sekúnd neskôr Hossa preukázal svoje asistentské kvality. V brejku počas oslabenia naviazal na seba dvoch hráčov súpera a do voľného priestoru nezištne prihral kapitánovi Jonathanovi Toewsovi, ktorý vzápätí použil účinný bekhendový blafák – 1:2. Toews vtedy zaokrúhlil počet gólov v tejto sezóne na dvadsať. Kapitán Chicaga neskôr pridal ešte jeden gól, keď v predĺžení rozhodol o víťazstve svojho tímu 5:4. Bol to už jeho piaty rozhodujúci zásah v predlžení v tejto sezóne. V tomto smere nemá v NHL konkurenciu.

Gól Mariána Hossu.

Jaroslav Halák až do 58. min udržiaval nádej na víťazstvo pre New York Islanders na ľade lídra súťaže Washingtonu. Potom ho strelou bez prípravy prekonal ruský kanonier Alexander Ovečkin. Halák popri 12 víťazstvách zaznamenal 14 prehru v sezóne, z toho desiatu v riadnom hracom čase. Capitals už majú 36 víťazstiev a na čele Východnej konferencie náskok 9 bodov pred Floridou. Z 27 zápasov, keď viedli po dvoch tretinách, sa hokejisti z hlavného mesta USA tešili z víťazstva až v 26 prípadoch.

„V prvej tretine som sa necítil dobre. Predsa len, tréning a zápas sú dva rozdielne pojmy. Na konci stretnutia to už bolo v pohode, dobre sme si všetci odviedli svoju prácu,“ uviedol na webe TSN 30-ročný Ovečkin, ktorý predtým jeden zápas pre zranenie pauzoval a vynechal aj Zápas hviezd. „On je tým strelcom, ktorý rozhoduje zápasy. V našom tíme má každý svoje miesto a úlohu. Tá Oviho je strieľať góly a plní si ju výborne,“ pochválil Ovečkina brankár Braden Holtby.

Suverénnym výkonom sa prezentovali hráči Edmontonu na ľade Ottawy. Len druhýkrát v sezóne dosiahli 7 gólov a zvíťazili hladko 7:2. Obranca Oilers Andrej Sekera v 43. min šiestym gólom v sezóne zakončil parádnu presilovkovú spoluprácu a zvýšil na priebežných 5:2 pre hostí. Sekera bez prípravy prestrelil Andrewa Hammonda a svoju sezónnu produktivitu vylepšil na 19 bodov (6+13). Slovenskému obrancovi prihral Jordan Eberle, s 3 bodmi (2+1) prvá hviezda zápasu.

Dve asistencie si pripísal obletovaný mladík Connor McDavid, vo dvoch zápasoch po návrate do diania po viacmesačnom výpadku so zlomenou kľúčnou kosťou už má 1 gól a 4 asistencie a jeho útok dovedna 14 bodov. „Pekné víťazstvo, ale ak sa pozrieme na tabuľku, toto musí byť pre nás iba začiatok. Máme pred sebou ešte dlhú cestu, aby sme dosiahli náš cieľ,“ uviedol Jordan Eberle na stránke Oilers. Edmontonu stále patrí posledná priečka v nabitej Západnej konferencii, ale bodovo sa už dotiahol na Calgary.

Presilovkový gól Andreja Sekeru.

Tomáš Tatar asistoval pri jednom z troch gólov Detroitu na ľade Floridy, ale jeho tím prehral 3:6. Slovenský krídelník má tri gólové prihrávky z ostatných štyroch zápasov a celkovo v tejto sezóne už 30 kanadských bodov za 14 gólov a 16 asistencií. Jeho krajan Tomáš Jurčo si vo štvrtom útoku Red Wings pripísal iba jeden mínusový bod. Prvou hviezdou zápasu sa stal český veterán v službách Panthers Jaromír Jágr s bilanciou 1 gól a 2 asistencie. Prvá z dvoch presných prihrávok v podaní Jágra bola jeho 1100. v zámorskej profikariére kariére.

Stal sa len šiestym hráčom v histórii NHL, ktorý dosiahol túto neuveriteľnú cifru. Pridal sa do hviezdnej partie k Waynovi Gretzkému, Gordiemu Howovi, Markovi Messierovi, Paulovi Coffeymu a Rayovi Bourqueovi. Hráči Floridy zvíťazili v piatom zápase v sérii a v každom z ostatných štyroch súbojov strelili minimálne 4 góly. To sa im podarilo prvýkrát v histórii. „Zomkli sme sa, každý z našich útokov je nebezpečný a môže strieľať góly. Navzájom si veríme a ide to,“ skonštatoval Vincent Trocheck, autor 2 gólov, na webe NHL.

Asistencia Jaromíra Jágra s poradovým číslom 1100.

Vo štvrtok sa predstavili aj Zdeno Chára a Marián Gáborík. Chára sa tešil z víťazstva Bostonu na ľade Buffala 3:2 po nájazdoch a bol aktívny. Kapitán hostí odkorčuľoval takmer 27 minút a prezentoval sa 5 strelami a 2 zblokovanými strelami. Nedarilo sa Gáboríkovi ani jeho Los Angeles, ktoré v kalifornskom derby prehralo doma s Anaheimom 2:4. Slovenský krídelník si pripísal až tri mínusové body.

Sumáre štvrtkových stretnutí zámorskej NHL:

St. Louis – San Jose 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Góly: 37. Bouwmeester (Stastny) – 24. Donskoi (Pavelski), 28. J. Thornton (Pavelski, Vlasic), 57. Nieto

Buffalo – Boston 2:3 po sam. nájazdoch (1:0, 1:1, 0:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 12. E. Kane (B. Gionta), 21. Reinhart (Pysyk, O'Reilly) – 22. Spooner (Krug, K. Miller), 43. Marchand (Bergeron), rozhodujúci nájazd Spooner
Zdeno Chára (Boston) odohral 26:56 min, 5 striel, 2 zblokované strely, 2 trestné minúty

New York Rangers – Minnesota 4:2 (0:2, 2:0, 2:0)
Góly: 24. McDonagh (Zuccarello, Stepan), 25. J. T. Miller (Brassard, Girardi), 46. Brassard (J. T. Miller, McDonagh), 59. Kreider (Zuccarello) – 3. R. Carter, 8. Dumba (Mikael Granlund, Suter)

Washington – New York Islanders 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Góly: 8. Oshie (Nicklas Bäckström), 39. Burakovskij (Chimera, Orlov), 58. Ovečkin (Nicklas Bäckström, Oshie) – 2. Grabovskij (Bailey, Hamonic), 46. Bailey (Židlický, Nelson)
Jaroslav Halák (NY Islanders) odchytal 58:35 min, kryl 20 z 23 striel, úspešnosť 87%

Toronto – New Jersey 3:2 po sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 1:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 9. Matthias (Bozak, Parenteau), 58. Bozak (Holland, Phaneuf), rozhodujúci nájazd Parenteau – 5. Josefson (Schlemko, Zajac), 47. Schlemko (Gelinas, Blandisi)

Florida – Detroit 6:3 (3:1, 1:1, 2:1)
Góly: 9. Pirri (R. Smith, Ekblad), 11. Barkov (R. Smith, Ekblad), 12. Trocheck (Jágr), 37. MacKenzie (Pirri, Knight), 44. Jágr (Trocheck, Jokinen), 55. Trocheck (R. Smith, Jokinen) – 20. Larkin (Zetterberg, Abdelkader), 22. Larkin, 53. M. Green (Abdelkader, TATAR)
Tomáš Tatar odohral 17:10 min, 1 asistencia, 4 strely, 2 trestné minúty, 1 mínusový bod, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 10:29 min, 1 mínusový bod

Ottawa – Edmonton 2:7 (1:3, 1:1, 0:3)
Góly: 15. Hoffman (E. Karlsson, Ryan), 27. Mark Stone (E. Karlsson, Pageau) – 5. Fayne (Hendricks, Korpikoski), 6. Eberle (McDavid, Pouliot), 12. Eberle (McDavid, Pouliot), 33. Kassian (Draisaitl, Gryba), 43. SEKERA (Eberle, Letestu), 46. Draisaitl (Hall, Purcell), 57. Davidson (Pakarinen, Korpikoski)
Andrej Sekera (Edmonton) odohral 20:05 min, 1 gól, 3 strely, 4 zblokované strely, 1 plusový bod

Nashville – Philadelphia 3:6 (0:2, 2:2, 1:2)
Góly: 25. Johansen (Josi, S. Weber), 37. Jarnkrok (Neal, Johansen), 51. S. Weber (Josi, Ribeiro) – 14. Read (Laughton, Schultz), 16. B. Schenn (Couturier, Gagner), 29. Simmonds (Laughton), 37. Giroux (Voráček), 53. Simmonds (Gostisbehere, Giroux), 54. Giroux (Voráček, Simmonds)

Arizona – Chicago 4:5 po predĺžení (1:0, 2:3, 0:1 – 0:1)
Góly: 18. Ekman-Larsson (Hanzal, Domi), 33. Bödker (Ekman-Larsson, Michael Stone), 33. Martinook (Richardson, Tichonov), 52. Doan (Martinook, Ekman-Larsson) – 23. MARIÁN HOSSA, 24. Toews (MARIÁN HOSSA, T. van Riemsdyk), 35. P. Kane (Panarin), 48. Rozsíval (Anisimov, Panarin), 65. Toews (Seabrook, Panarin)
Marián Hossa odohral 18:30 min, 3 strely, 1 gól, 1 asistencia, 2 plusové body, 2 trestné minúty, Richard Pánik (obaja Chicago) odohral 8:01

Colorado – Dallas 3:4 po predĺžení (2:1, 1:1, 0:1 – 0:1)
Góly: 3. Comeau (Söderberg, E. Johnson), 6. Holden (MacKinnon, Iginla), 37. Söderberg (Comeau, E. Johnson) – 2. Spezza (Eaves, Nemeth), 36. Hemský (Goligoski), 52. Demers (Eakin, Nemeth), 61. Klingberg

Vancouver – Columbus 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 10. Vey (Horvat, Bärtschi) – 50. Hartnell (Atkinson, Murray), rozhodujúci nájazd Wennberg

Los Angeles – Anaheim 2:4 (0:2, 1:2, 1:0)
Góly: 25. Toffoli (Doughty, Kopitar), 60. Martinez (Kopitar, D. Brown) – 9. Getzlaf (Perron), 14. Perron (Getzlaf, Manson), 23. Garbutt (Stewart), 30. H. Lindholm (Kessler, Perron)
Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 14:23 min, 1 strely, 3 mínusové body

Viac na túto tému: #Marián Hossa #Tomáš Tatar #Jaroslav Halák #Andrej Sekera