Marián Gáborík vyhral Stanley Cup. Aj posledný zápas poslal do predĺženia

Hokejisti tímu Los Angeles získali Stanleyho pohár. "Králi" zvíťazili v piatkovom piatom stretnutí na domácom ľade 3:2 po dvojnásobnom predĺžení a celú sériu vyhrali 4:1 na zápasy.

14.06.2014 06:40
Marián Gáborík Foto: ,
Marián Gáborík dvihol nad hlavu Stanleyho pohár prvýkrát v živote.
debata (6)

Kings si tak zopakovali triumf z roku 2012. Útočník Marián Gáborík sa stal deviatym Slovákom, ktorý získal cennú trofej za celkový triumf v play-off NHL. Pred ním sa to podarilo Stanovi Mikitovi, Jiřímu Bicekovi, Martinom Cibákovi, Tomášovi Kopeckému, Miroslavovi Šatanovi, Mariánovi Hossovi, Zdenovi Chárovi a Michalovi Handzušovi.

„Jazdcom“ z New Yorku sa už šiestykrát v tejto sezóne nepodarilo utiecť hrobárovi z lopaty. Pred piatkovým zápasom mali bilanciu 11:2 v stretnutiach, v ktorých čelili vyradeniu z play-off. Piaty duel finálovej série v LA bol už 93. v tejto sezóne v play-off, čo je nové maximum. Doterajším bolo 92 zápasov z roku 1991.

Veľké chvíle hráčov Los Angeles Kings Fotogaléria - 18 fotiek Všetky fotky
Sklamaný Henrik Lundqvist.

V piatok mali väčšiu časť duelu pod kontrolov domáci hokejisti, ale brankára „jazdcov“ Lundqvista prekonal iba Justin Williams v jedenástej minúte. V druhej dvadsaťminútovke najrv vyrovnal v presilovke Chris Kreider a 30 sekúnd pred druhou sirénou poslal hostí do vedenia vo vlastnom oslabení Brian Boyle.

Tlak Kings sa v tretej časti stupňoval, no gólman Lundqvist dlho odolával. V 48. min však nestačil na presilovkovú dorážku Marián Gáboríka, ktorý sa najlepšie zorientoval pred bránkou súpera. Keďže do konca III. tretiny už gól nepadol, aj tretí finálový duel v losangeleskej hale Staples Center dospel do predĺženia.

Tridsaťdvaročný slovenský krídelník odohral v zápase 25:24 min, mal dva strelecké pokusy a stal sa druhou hviezdou.

zväčšiť Marián Gáborík takto vyrovnal na 2:2. Foto: SITA/AP, Mark J. Terrill
Marián Gáborík Marián Gáborík takto vyrovnal na 2:2.

V jeho prvej časti mali obaja brankári, Quick aj Lundqvist, dávku šťastia, keď okrem kvalitných zákrokov ich od inkasovaného gólu zachraňovala žŕdka. Rozhodnutie priniesla doráža Aleca MArtineza v 95. min.

„Doteraz som sa neoženil, nemal deti, ale z toho, čo som vo svojom živote prežil, tak to boli najkrajšie momenty a chvíle. Ten pocit po strelení gólu bol neopísateľný. Je najlepší na svete. Na chvíľu akoby prišlo zatmenie a beztiažový stav,“ komentoval Martinez.

Los Angeles Kings sa stali sedemnástym tímom v histórii NHL, ktorý rozhodol o svojom celkovom triumfe v predĺžení. Doma sa to v predĺžení predtým naposledy podarilo tímu New York Islanders v roku 1980.

„Bol to ďalší bláznivý zápas. Henrik Lundqvist chytal opäť skvele, Rangers predviedli kvalitný výkon. Vypracovali sme si šance, ale museli sme byť veľmi trpezliví. Celé play-off bolo bojom a dnešok nebol výnimkou,“ komentoval útočník Trevor Lewis.

Klub New York Rangers získal naposledy Stanleyho pohár v roku 1994 a čakanie neukončil ani tentoraz. Vo všetkých zápasoch série na ľade LA prehrali Rangers až po predĺžení. Ak by tieto tri súboje zvládli, potom sa mohli oni tešiť.

„Sme veľmi sklamaní. Za výkon sa nemusíme hanbiť, vydali sme zo seba všetko. Ukázali sme náš najlepší hokej. Prehra vo finále vždy bolí. Som hrdý na svoj tím a jeho úsilie,“ povedal tréner Rangers Alain Vigneault.

Los Angeles Kings – New York Rangers 3:2 po dvojnásobnom predĺžení (1:0, 0:2, 1:0 – 1:0)
Góly: 7. Justin Williams (D. King, Stoll), 48. GÁBORÍK (Doughty, J. Carter), 95. Martinez (Toffoli, Clifford) – 36. Kreider (McDonagh), 40. B. Boyle (Hagelin)
Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kozari, Watson – Driscoll, Heyer
Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 25:24 min a vyrovnal na 2:2
Kings: Quick – Muzzin, Doughty, Vojnov, W. Mitchell, Greene, Martinez – D. Brown, Kopitar, GÁBORÍK – Toffoli, J. Carter, Pearson – Justin Williams, Stoll, D. King – T. Lewis, M. Richards, Clifford
Rangers: H. Lundqvist – Girardi, McDonagh, Stralman, M. Staal, K. Klein, J. Moore – Rick Nash, Stepan, Kreider – St. Louis, B. Richards, Hagelin – Zuccarello, Brassard, Pouliot – Dorsett, D. Moore, B. Boyle