Návrat ako hrom: Halák vychytal v Montreale shutout

Brankár St. Louis Jaroslav Halák si lepší návrat do Montrealu ani nemohol želať. V utorňajšom dueli zámorskej NHL vyhrali Blues na ľade jeho bývalého tímu 3:0 a slovenský gólman si pripísal shutout vďaka 19 úspešným zákrokom. Darilo sa Chicagu, ktoré zvíťazilo nad Columbusom 5:2, Marián Hossa prispel asistenciou. Tretí úspech v rade dosiahol Anaheim, Dallas si z jeho ľadu odniesol prehru 2:5. Hetrikom sa blysol Saku Koivu.

11.01.2012 07:44 , aktualizované: 08:10
Jaroslav Halák Foto:
Jaroslav Halák.

St. Louis dosiahlo v kanadskom meste štvrté víťazstvo v rade a Halák opäť zažil na vlastnej koži, aké je to byť v Bell Centre vyhlásený za prvú hviezdu zápasu. V tejto sezóne je to jeho druhá vychytaná nula.

„Zvyčajne keď hráte na klziskách súperov, nevyjdete ako prvá hviezda. Ja som vyšiel a bolo skvelé počuť potlesk od všetkých divákov,“ povedal slovenský gólman. Striel naňho nešlo veľa, no aj tak musel vytiahnuť veľké zákroky, ako v prvej tretine pri Plekancovom úniku v oslabení, alebo v tretej, keď si Darche neprišiel na svoje. Aj vďaka nim dosiahol 18. shutout v kariére.

Montreal vs St. Louis

„Vedeli sme, že pre Jara to bude veľký večer. V kalendári ho mal zakrúžkovaný veľmi dlho. Chceli sme sa tu vrátiť k svojej hre a lepšie miesto ako Montreal sme si na to ani nemohli vybrať,“ povedal jeden zo strelcov Chris Stewart.

V bránke Canadiens nastúpil Carey Price, ktorý v júni 2010 napokon definitívne vyhral boj o tímovú jednotku vďaka Halákovmu prestupu. V zápase vytiahol 22 zákrokov. „Myslím si, že sme hrali dosť dobre, no na rozdiel od nich sme nepremieňali naše šance,“ povedal po dueli. Price a Halák sa proti sebe prvýkrát postavili v marci v St. Louis a aj vtedy z toho vyšiel víťazne Halák, ktorý 27 zákrokmi pomohol k výhre 4:1.

Montreal utrpel stratu v tretej tretine, keď musel odísť do šatne kapitán Brian Gionta. Pre zranenie v hornej časti tela sa na ľad už nevrátil.

Utorňajší 13-zápasový program mal dve hetrikové hviezdy. Viktor Stalberg zo Chicaga strelil svoj úplne prvý do siete posledného Columbusu a Blackhawks aj vďaka tomu vyhrali 5:2. Druhou hviezdou duelu sa stal Marián Hossa, ktorý okrem jednej asistencie nazbieral tri plusky. Hossa prihral Bollandovi na otvárací gól duelu, dokonca vo vlastnom oslabení.

Chicago vs Columbus

Druhým hrdinom bol fínsky veterán Saku Koivu z Anaheimu. Ducks na svojom ľade privítali Dallas a chceli nadviazať na predchádzajúce dva triumy. Vyšlo im to stopercentne. Koivovi k hetriku gentlemansky pomohol Teemu Selänne, ktorý sa v 60. minúte neulakomil na pohodlný gól do prázdnej bránky, ale radšej posunul puk svojmu krajanovi, pre ktorého to bol len druhý trojgólový zápas v kariére. Pre predposledný tím súťaže je to aspoň nejaká útecha, veď napriek krátkemu úspešnému obdobiu strácajú na 28. miesto v 30-člennej lige tri body.

Anaheim vs Dallas

Sumáre zápasov NHL:

BOSTON – WINNIPEG 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)

Góly: 20. (Horton (Lucic, Krejčí), 26. S. Thornton, 41. Horton (Krejčí, Lucic), 44. Seguin (Bergeron), 47. Pouliot (Bergeron, Peverley) – 17. Ladd (Bogosian, Enström), 21. Wheeler (Enström, Bogosian), 32. Fehr (Stapleton).
Strely na bránku: 42:32. Brankári: Rask – Pavelec. Vylúčení: 6:5, z toho Thornton – Stuart na päť minút, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, 17 565 divákov
Hviezdy zápasu: Horton, Thornton, Krejčí

TORONTO – BUFFALO 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

Góly: 9. Kuliomin (Franson, Gunnarsson), 18. Grabovskij (Kuliomin, Crabb).
Strely na bránku: 28:32. Brankári: Gustavsson – Miller. Vylúčení: 1:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 19 431 divákov
Hviezdy zápasu: Gustavsson, Kuliomin, Grabovskij

NEW YORK ISLANDERS – DETROIT 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)

Góly: 20. Moulson (Parenteau, Streit), 28. Tavares (Okposo), 32. Okposo (Tavares, Moulson), 39. Grabner (Martin, Streit), 54. Moulson (Streit, Tavares) – 43. Abdelkader (Kindl, Holmström).
Strely na bránku: 30:24. Brankári: Nabokov – Conklin. Vylúčení: 3:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 12 864 divákov
Hviezdy zápasu: Wallace (NYI), Nabokov, Moulson

NEW YORK RANGERS – PHOENIX 2:1 po nájazdoch (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 43. Fedotenko (Boyle, Hagelin), rozhodujúci nájazd: Stepan – 52. Vrbata (Pouliot, Rozsíval).
Strely na bránku: 32:19. Brankári: Lundqvist – Smith. Vylúčení: 2:3, z toho Rupp – Bissonnette na päť minút, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 18 200 divákov
Hviezdy zápasu: Lundqvist, Stepan, Smith

PITTSBURGH – OTTAWA 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)

Góly: 32. Malkin – 12. Neil (Turris, Foligno), 15. Butler (Foligno), 22. Spezza (Greening, Phillips), 26. Michálek (Greening, Spezza), 53. Michálek (Greening, Kuba).
Strely na bránku: 30:23. Brankári: Johnson (22. Fleury) – Anderson. Vylúčení: 5:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 18 603 divákov
Hviezdy zápasu: Michálek, Spezza, Greening

MONTREAL – ST. LOUIS 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Góly: 30. Arnott (Reaves, Sobotka), 35. Backes (Stewart, Pietrangelo), 53. Stewart (Backes).
Strely na bránku: 19:25. Brankári: Price – HALÁK. Vylúčení: 5:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 21 273 divákov
Hviezdy zápasu: HALÁK, Backes, Arnott

TAMPA BAY – VANCOUVER 4:5 po nájazdoch (0:2, 2:2, 2:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 31. Stamkos (Malone, Bergeron), 40. Lecavalier (Stamkos, Gilroy), 47. Downie (Kubina, St. Louis), 59. Malone (St. Louis, Lecavalier) – 3. Edler (Sulzer, H. Sedin), 9. Hansen (Hamhuis), 33. Malhotra (Duco, Ballard), 40. Kesler (Raymond, Hodgson), rozhodujúci nájazd: Raymond.
Strely na bránku: 31:28. Brankári: Roloson – Schneider. Vylúčení: 3:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, 17 630 divákov
Hviezdy zápasu: Raymond, Stamkos, St. Louis

MINNESOTA – SAN JOSE 5:4 po nájazdoch (1:1, 1:0, 2:3 – 0:0, 1:0)

Góly: 8. Clutterbuck (Wellman, Židlický), 34. Peters (Falk, McIntyre), 48. Johnson (Heatley, Falk), 54. Cullen (Wellman, Clutterbuck), rozhodujúci nájazd: Cullen – 17. Boyle (Marleau, J. Thornton), 50. Ferreiro (Vlasic, Boyle), 57. Couture (Burns, Boyle), 58. Marleau (Thornton, Pavelski).
Strely na bránku: 31:38. Brankári: Harding – Niemi. Vylúčení: 4:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 18 986 divákov
Hviezdy zápasu: Cullen, Clutterbuck, Wellman

CHICAGO – COLUMBUS 5:2 (0:0, 2:1, 3:1)

Góly: 25. Bolland (HOSSA), 36. Stalberg (Kane, Toews), 47. Stalberg (Hjalmarsson, Seabrook), 47. Smith (Bickell, O'Donnell), 59. Stalberg (Bolland) – 28. Umberger (Savard, Johnson), 49. Vermette (Johansen, Johnson).
Strely na bránku: 25:34. Brankári: Crawford – Sanford. Vylúčení: 5:7, z toho Montador a Mayers (obaja CHI) 2+5+10, Boll (CBJ) 2× na päť minút, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 21 229 divákov
Hviezdy zápasu: Stalberg, HOSSA, Umberger

COLORADO – NASHVILLE 1:4 (0:3, 1:0, 0:1)

Góly: 40. O'Reilly (Stastny) – 5. Spaling (Tootoo, Bourque), 8. Ellis (Erat, Josi), 16. Erat (Fisher, Suter), 56. Hornqvist (Ellis).
Strely na bránku: 33:26. Brankári: Varlamov – Rinne. Vylúčení: 3:3, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 14 417 divákov
Hviezdy zápasu: Rinne, Erat, O'Reilly

CALGARY – NEW JERSEY 6:3 (4:0, 1:2, 1:1)

Góly: 6. Bouwmeester (Iginla, Butler), 8. Sarich (Bäcklund, Stempniak), 14. Glencross (O. Jokinen, Iginla), 17. Brodie (Bouwmeester, Glencross), 37. Stempniak (Bäcklund, Glencross), 49. Iginla (Jokinen, Glencross) – 35. Kovaľčuk (Henrique, Parise), 38. Henrique (Parise, Larsson), 47. Eliáš (Kovaľčuk, Foster).
Strely na bránku: 14:38. Brankári: Kiprusoff – Brodeur (8. Harding). Vylúčení: 6:7, z toho Iginla, Jackman – Henrique, Boulton na päť minút, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, 19 289 divákov
Hviezdy zápasu: Iginla, Glencross, Henrique

ANAHEIM – DALLAS 5:2 (1:0, 1:0, 3:2)

Góly: 2. S. Koivu (Lydman), 30. Sbisa, 50. Koivu (Selänne, Beauchemin), 55. Beleskey (Cogliano), 60. Koivu (Selänne, Hagman) – 42. Ott (Ryder, Grossman), 43. Goligoski (Ott, Benn).
Strely na bránku: 26:28. Brankári: Deslauriers – Lehtonen. Vylúčení: 3:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 12 152 divákov
Hviezdy zápasu: Koivu, Cogliano, Sbisa

CAROLINA – PHILADELPHIA 1:2 (0:0, 1:1, 1:2)

Góly: 33. Samson (Faulk, E. Staal) – 25. Schenn (Simmonds), 44. Couturier (Zolnierczyk).
Strely na bránku: 36:37. Brankári: Ward – Bobrovskij. Vylúčení: 5:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 14 511 divákov
Hviezdy zápasu: Couturier, Samson, Bobrovskij