Slovan na úvod finále zaváhal, Košiciam podľahol 2:5

V prvom zápase finále play-off hokejovej Slovnaft extraligy podľahol Slovan Bratislava na svojom ľade hráčom Košíc 2:5. Bratislavský tím vyzve obhajcu titulu v druhom dueli v piatok takisto o 17:00.

14.04.2010 16:54 , aktualizované: 19:54
Košice Šachl Andrašovský Foto:
Petr Šachl (vľavo) s Dušanom Andrašovským.

Slovnaft extraliga – play-off – finále – 1. zápas:

Slovan Bratislava – HC Košice 2:5 (0:3, 1:0, 1:2)

• Góly: 40. Nedorost (Richard Huna), 49. Kuľha (Kováčik, Hujsa) - 2. Šachl (Húževka), 16. Jenčík (Deyl, Šeda), 20. Rudolf Hu­na.(Bartoš, Tabaček), 50. Dravecký (z ts), 60. Vorel. Vylúčení: 6:8 na 2 min, navyše: 25. Tesařík (Slovan) 5+DKZ za narazenie na mantinel, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Ország – Gašparík, Valach, 3380 divákov
  • Slovan Bratislava: Konrád – J. Kováčik, Bohunický, Tesařík, S. Hudec, Štajnoch, Sersen, Turunen – Kuľha, Hujsa, Demel – Lažo, Lipiansky, Vaic – Róbert Huna, A. Nedorost, Richard Huna – M. Bakoš, L. Hudáček, D. Skokan
  • HC Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, Huba, Deyl, Šeda, P. Mikuš, Michal Grman, Homer – Dravecký, Jenčík, Vorel – Rudolf Huna, S. Gron, P. Bartoš – Šachl, Húževka, Andrašovský – Juraj Sýkora, Gmitter, Mertel

Úvodný finálový duel začali lepšie hosťujúci Košičania. Úradujúcemu šampiónovi stačilo iba 66 sekúnd na otvorenie skóre. Do gólových štatistík sa zapísal Šachl, ktorému arbitri uznali a prisúdili gól až na základe analýzy videorozhodcu. Následné oslabenie pri Lažovom vylúčení Slovan bez väčších problémov ustál. O chvíľu neskôr išiel na trestnú lavicu Juraj Sýkora, pri jeho vylúčení najprv Sersen trafil žŕdku Hudáčkovej bránky a na druhej strane Andrašovský s Gronom v prečíslení neuspeli, keď druhý menovaný zakončil iba do Konráda. V nasledujúcich okamihoch hostia prevzali inciatívu, Konráda skúšali Gron aj Sýkora, neprekonal ho ani Jenčík spoza bránky. Ten uspel až v 16. min, keď 11 sekúnd pred návratom vylúčeného A. Nedorosta na ľad poslal za Konrádov chrbát od zadného mantinelu odrazenú tvrdú strelu Deyla. To však zo strany oceliarov v úvodnom dejstve nebolo všetko, keď v záverečnej minúte dokázali hostia potrestať ďalšie vyúčenie Nedorosta. Po rýchlej akcii Tabačeka s Bartošom úspešne zakončil košický kapitán – 0:3.

Do druhého dejstva vstúpil Slovan s túžbou čo najskôr zmazať trojgólové manko, ale túto ambíciou zmrazilo vylúčenie obrancu Tesaříka do konca zápasu za narazenie Jenčíka na mantinel. Košičania však túto dlhú početnú výhodu nedokázali zužitkovať. Dokonca mohli inkasovať, no Róbert Huna pred J. Hudáčkom neuspel. Košický gólman privádzal domácich do zúfalstva, keď zneškodnil veľké množstvo ich príležitostí. Košice ustáli aj oslabenie o dvoch korčuliarov, ale v poslednej minúte inkasovali, keď J. Hudáčka prestrelil A. Nedorost – 1:3.

Slovan gól povzbudil a do III. tretiny vstúpil aktívne, nepodarilo sa im však využiť vylúčenie Tabačeka. V úvode 49. min moho znížiť Vaic, ale sám pred bránkou netrafil rýchlu prihrávku od jedného zo spoluhráčov. V tej istej minúte však Košičania kapitulovali druhýkrát, keď Kuľha zakončil akciu J. Kováčika. Vzápätí domáci zastavili akciu hostí nedovolene a nariadené trestné strieľanie premenil Dravecký – 2:4. To sa už na štadióne rozhorela svetlica a niekoľko desiatok sekúnd sa nehralo. V 52. min mohol opäť znížiť kapitán belasých Vaic, no J. Hudáček opäť preukázal svoje umenie a gólu zabránil. V zostávajúcom priebehu duelu sa síce Slovan snažil vyrovnať, ale nepodarilo sa mu to. Šesťdesiatšesť sekúnd pred treťou sirénou domáci tréneri odvolali brankára Konráda, ale ani to im už nepomohlo. Výsledok gólom do prázdnej bratislavskej bránky spečatil Vorel. Košice si na svoje konto pripísali prvé tohtosezónne víťazstvo nad Slovanom.

Richard Jenčík (vľavo) z Košíc prekonal...
+3Branislav Konrád inkasuje od Rudolfa Hunu.