MS: Slovensko - Kazachstan 6:0

Hokejisti Slovenska vyhrali na MS v Rige v základnej skupine kľúčový zápas - nad Kazachstanom zvíťazili 6:0 po góloch Kapuša, Surového, Bartoviča, Pavlikovského, Kováčika a Jurčinu. Slováci si už zabezpečili postup do osemfinálovej fázy. Posledný zápas v C-skupine odohrajú v stredu proti Rusku. Od redaktora Pravdy priamo z dejiska MS.

08.05.2006 18:55 , aktualizované: 21:27

Priebeh stretnutia si pozrite TU.

C-skupina: Slovensko  Kazachstan 6:0 (0:0, 3:0, 3:0)

• Góly: 21. Kapuš (Marcel Hossa, Marián Hossa), 33. Surový (Pavlikovský, Bartovič), 40. Bartovič (Pavlikovský, Marián Hossa), 50. Pavlikovský (Zálešák, Čiernik), 56. Kováčik, 57. Jurčina (Surový). Rozhodcovia: Vinnerborg (Švéd.)  Ross (USA), Pouzar (ČR). Vylúčení: 6:15, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 6780 divákov.
  • Slovensko: Križan  Jurčina, Milo, Vydarený, Štrbák, Harant, Graňák, Stehlík  Marián Hossa, Pavlikovský, Marcel Hossa – Surový, Cibák, Bartovič – Čiernik, Kapuš, Zálešák – Vaic, Kollár, Kováčik
  • Kazachstan: Ogurešnikov – Argokov, Kovalenko, Blochin, Pupkov, Koledajev, Mazunin, Savenkov – Žajlauov, A. Koreškov, J. Koreškov – Šafranov, Pčeliakov, Spiridonov – Samochvalov, Zaržickij, Krasnoslabocev – Ogorodnikov, Trochšinskij, Rajfel.

Za povinným víťazstvom nad slabým súperom sa odrazili v presilovkách – zlomili ho tromi gólmi v druhej tretine. Kontúra prípadného neúspechu im prikvačila hlavu i ruky, že v prvej tretine z ich nemohúcnosti boleli oči. Prvú presilovku hral Kazachstan (vylúčený Graňák), no potom zohrievali trestnú lavicu väčšinou jeho hráči. Slováci nevyužili ani 70-sekundovú presilovku piatich proti trom. Pred brankárom Ogurešnikovom neraz horel ľad, ale aj slovenské šance. Marián Hossa nepremenil nájazd, jeho brat Marcel, Milo, Jurčina, Kapuš a ani ich ďalší spoluhráči nemali presnú mušku.

Súper v núdzi často fauloval, ale ani v početnej prevahe Hossovi zverenci nevedeli nič vymyslieť, len bezhlavo búšili do kazašského múra. Ba mohli aj inkasovať, ale bratia Koreškovovci v oslabení nevyužili prečíslenie. Jedinú ťažšiu chvíľu prežili Hossovi zverenci počas 53-sekundového oslabenia o dvoch hráčov (Zálešák, Kollár). Križan bol pozorný pri Kovalenkovej strele.

Čakanie na gól ukončil Marcel Hossa strelou z uhla v presilovke v úvode druhej časti. Krátko na to sa ocitol v sľubnej šanci Pčeľjakov, ale Križan sa nenechal prekvapiť. Obraz z prvej tretiny si Slováci zásluhou gólov sčasti vylepšili, ale kombinačne sa stále hľadali. Kollár s Kováčikom nevyužili prečíslenie, no v ďalšej presilovke prišiel prvý kombinačný záblesk. Pavlikovský, ktorý si v treťom útoku vymenil miesto centra s Kapušom, posunul puk voľnému Surovému – 2:0. Aj akcia pred tretím gólom sa začala v presilovke. Na jej konci, keď už bol súper v plnom počte, dostal puk nekrytý Bartovič a zblízka zvýšil.

O tom, že sa hralo na jednu bránku, svedčil po druhej tretine i pomer striel 37:7. Pavlikovského príchodom tretí útok ožil – a postaral sa o štvrtý gól, hladké víťazstvo prikrášlili v závere Kováčik a Jurčina. Tieňom súboja bolo zranenie slovenského kapitána Mariána Hossu, ktorý zápas nedohral a proti Rusku nenastúpi.

František Hossa, tréner SR: „Verili, sme že sa v tomto ťažkom zápase presadíme. Nastúpili sme proti súperovi, o ktorom sme nemali veľa informácií. Sme radi, že sme sa nakoniec vďaka zlepšenému výkonu v druhej a tretej tretine presadili.“