MS: Rusi Slovákom nepomohli

Na hokejových MS v Rige remizovalo v F-skupine Rusko so Švédskom 3:3 a nepomohlo prípadným víťazstvom Slovákom v boji o štvrťfinále. Zverenci trénera Františka Hossu tak postúpia do štvrťfinále iba v prípade, že v utorok zdolajú Ukrajinu a Švajčiari s Bielorusmi neremizujú.

15.05.2006 21:44
Jörgen Jönsson Foto:
Jörgen Jönsson sa teší zo švédskeho gólu v sieti Rusov.

Postup slovenskej reprezentácie do štvrťfinále sa tak ocitol v cudzích rukách. V prípade remízy Švajčiarska s Bieloruskom budú mať totiž Slováci v minitabuľke troch tímov najhoršiu bilanciu zo vzájomných duelov.

Omnoho optimistickejšie vyhliadky by Slováci mali v prípade víťazstva Rusov a aj preto sa slovenská hokejová verejnosť mohla už v 2. min zápasu potešiť po góle talentovaného mladíka Alexandra Ovečkina.

Švédi, ktorí do boja o 2. priečku v skupine takisto vytiahli „násťročnú“ hviezdu a debutanta na MS Nicklasa Bäckströma, už o šesť minút neskôr vyrovnali a to práve Samuelssonom, ktorého miesto v prvom útoku Bäckström zaujal.

Istým víťazom F-skupiny, pre ktorých bol pondelňajší zápas už iba otázkou prestíže a zahrievania pred štvrťfinále, vrátil vedenie o ďalšie štyri minúty Michnov, na začiatku druhej časti sa trom korunkám však podaril bleskový obrat, keď už po 14 sekundách najskôr presilovku využil svojím druhým gólom v zápase Samuelsson a o necelé dve minúty poslal Tre kronor po prvý raz do vedenia veterán Jörgen Jönsson.

Rusi ešte dokázali päť minút pred koncom vyrovnať, no skóre sa už nemenilo, čím síce „zborná“ zostala na turnaji bez jedinej prehry, ale pre Slovákov remíza nič neriešila.

F-skupina:
Rusko – Švédsko 3:3 (2:1, 0:2, 1:0)

• Góly: 8. Samuelsson (K. Jönsson, Nylander), 21. Samuelsson (K. Jönsson), 23. J. Jönsson (Hallberg) – 2. Ovečkin (Kulemin, Malkin), 12. Michnov (Žukov, Archipov), 56. Michnov (Semin, Chomickij). Rozhodcovia: Savage (Kan.) – Kekäläinen (Fín.), NOVÁK (SR), vylúčení: 8:9, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, diváci: 5769.
  • Švédsko: J. Holmqvist – Magnus Johansson, Sundin, Kronwall, K. Jönsson, Timander, Hallberg, A. Holmqvist – Bäckström, Zetterberg, Franzén – Mattsson, Karlsson, Emvall – Samuelsson, Nylander, J. Jönsson – Martensson, Lundqvist, Hannula – Nordquist.
  • Rusko: Sokolov – Kuljaš, Bykov, Aťušov, Koľcov, Nikulin, Žukov, Chomickij, Mišarin – Sušinskij, Jemelejev, Zaripov – Kulemin, Malkin, Ovečkin – Archipov, Siomin, Michnov – Gorovikov, Grigorenko, Moziakin.

Kanada uštedrila Fínom prvú prehru

Kanadskí hokejisti zdolali na MS v Rige v osemfinálovej E-skupine Fínov 4:2 a reprezentantom Suomi uštedrili prvú prehru na šampionáte. Víťaz F-skupiny Rusko sa tak vo štvrťfinále stretne s jedným z dvojice Česko – USA.

Kanaďania využili hneď úvodnú presilovku, keď Patrice Bergeron po 22 sekundách potrestal vylúčenie Tuoma Ruuttuho a bekhendom pretlačil puk pomedzi Niittymäkiho betóny. Po inkasovanom góle si neudržal nervy na uzde Jarkko Ruutu a za nešportové správanie inkasoval desaťminútový osobný trest. V 17. minúte potrestal rozhodca javorové listy za príliš veľa hráčov na ľade, no v oslabení získal puk Carter a strelou do šibenice zvýšil kanadské vedenie na 2:0. O dve minúty však dostal Fínov späť do zápasu Mikko Koivu, ktorý od modrej prekonal Denisa.

V druhej tretine síce Suomi prestrieľali javorové listy 12:4, no na vyrovnanie im to nestačilo. Naopak, v 27. minúte Carter druhým gólom v oslabení získal svojmu tímu opäť dvojgólové vedenie. Aj záverečnú časť začali strieborní medailisti z turínskej olympiády náporom, no Denis privádzal fínskych útočníkov do zúfalstva. V 51. minúte síce Nummelin v presilovke strelou spoza kruhu korigoval, no už o 50 sekúnd inkasoval aj Norrena, ktorý v polovici zápasu vystriedal zraneného Niittymäkiho. Po Crosbyho prihrávke spoza bránky Boyes pečatil víťazstvo zámorských hokejistov 4:2. Fíni sa v závere pokúsili o hru bez brankára, no skóre sa už nezmenilo.

E-skupina:
Fínsko – Kanada 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)

• Góly: 19. M. Koivu (Saravo), 51. Nummelin (Luoma, M. Koivu) – 6. Bergeron (Boyes), 17. Carter, 27. Carter, 52. Boyes (Crosby, Bergeron). Rozhodovali: Vinnerborg (Švéd.) – Lesnjak (Slovin.), Takula (Švéd.), vylúčení: 7:8 na 2 min., navyše J. Ruutu (Fín.) na 10 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:2, diváci: 7500.
  • Fínsko: Niittymäki (32. Norrena) – Nummelin, Berg, Lehtonen, Kukkonen, Saravo, Luoma, Mäntylä, – O. Jokinen, Peltonen, J. Jokinen – Hentunen, Pirnes, Kallio – T. Ruutu, Miettinen, M. Koivu, – Hahl, Viuhkola, J. Ruutu – Bergenheim.
  • Kanada: Denis – Robidas, Schultz, Hamhuis, Stuart, Daley, Seabrook, Dupont – Shanahan, Williams, Comrie – Boyes, Bergeron, Crosby – Richards, Calder, Carter – Cammalleri, Hartnell, Pettinger – Metropolit.