MS: Lotyšsko - Kanada 0:11!

V osemfinálovej v E-skupine na hokejových majstrovstvách sveta v Rige potupne prehralo domáce Lotyšsko s Kanadou 0:11, keď sa zápas dvakrát prerušil - diváci nespokojní s verdiktom rozhodcu zahádzali ľadovú plochu. V F-skupine vyhralo Rusko nad Ukrajinou 6:0, keď päť gólov dalo v poslednej tretine.

11.05.2006 18:07 , aktualizované: 22:53

Osemfinálová F-skupina

Rusko – Ukrajina 6:0 (1:0, 0:0, 5:0)

• Góly: 17. Sušinskij (Ovečkin, Kuljaš), 42. Sušinskij (Ovečkin, Malkin), 47. Ovečkin (Kručinin, Sušinskij), 49. Kuljaš (Nikulin), 54. Mozjakin (Mišarin), 58. Grigorenko (Mozjakin, Gorovikov. Rozhodcovia: Schütz (Nem.) – Eglitis (Lot.), Takula (Švéd.), vylúčení 4:8 na 2 minúty, navyše Bobkin 5+DKZ, presilovky 4:0, oslabenia 0:0, diváci: 4320.
  • Rusko: Zvjagin (od 52. Fomičev) – Aťušov, Kuljaš, Bykov, Kručinin, Nikulin, Žukov, Mišarin, Chomickij – Kulemin, Malkin, Ovečkin – Charitonov, Sušinskij, Jemelejev – Siomin, Michnov, Archipov – Mozjakin, Grigorenko, Gorovikov.
  • Ukrajina: Karpenko – Gunko, Polonyckij, Navarenko, Ostrouško, Sriubko – Šachrajčuk, Litvinenko, Kasiančuk – Materuchin, Šafarenko, Michnov – Bobrovnikov, Djačenko, Saľnikov – Oleckij, Donika, Procenko – Bobkin

Úvod duelu sa niesol vo vyrovnanom duchu s pomerne vysokým počtom striel na obidvoch stranách. Vášne v Riga Arene vzplanuli v 15. minúte, keď po tvrdom zákroku Bobkina musel do šatne zranený Alexander Charitonov. Na svoju tvrdú hru doplatil aj ukrajinský hokejista, rozhodca mu udelil trest do konca zápasu. Rusi v 17. minúte súpera potrestali, keď presilovku využil Maxim Sušinskij, ktorý spoza bránky prekvapil ukrajinského brankára Igora Karpenka.

Ruský kapitán ešte v 37. minúte vo veľkej šanci zaváhal, no v úvode záverečného dejstva svojim druhý gólom v zápase zvýšil na 2:0. Využil pohotovú prihrávku Alexandra Ovečina, po ktorej trafil zblízka do prázdnej bránky. Rusi pokračovali v ofenzívnej hre, z ktorej pramenili ďalšie štyri góly v Karpenkovej sieti. Prvý z nich strelil mladý kanonier Ovečkin, pre ktorého to bol už štvrtý presný zásah na turnaji.

Kanada – Lotyšsko 11:0 (4:0, 1:0, 6:0)

• Góly: 6. Williams (Stuart), 9. Crosby (Williams), 15. Boyes (Williams), 18. Bergeron (Boyes, Crosby), 26. Shanahan (Williams, Cammalleri), 41. Carter (Calder, Schultz), 42. Pettinger (Daley, Metropolit), 43. Richards (Stuart, Carter), 46. Calder, 47. Calder (Hamhuis, Richards), 51. Hartnell (Metropolit). Rozhodcovia: Looker (USA) – Lesnjak (Slovin.), Pouzar, vylúčení 7:16 na 2 minúty, presilovky 9:0, oslabenia 0:0, diváci: 10.500.
  • Kanada: Denis – Hamhuis, Robidas, Seabrook, Stuart, Dupont, Schultz, Daley – Shanahan, Williams, Comrie – Boyes, Bergeron, Crosby – Richards, Calder, Carter – Hartnell, Metropolit, Cammaleri, – Pettinger.
  • Lotyšsko: Naumovs (od 16. Raitums) – Rekis, Saviels, Jass, Tribuncovs, Galvinš, Pujacs, Astašenko, Jerofejevs – Daugavins, Cipulis, Sprukts – Tambijevs, Niživijs, Semjonovs – Blinovs, Redlihs, Širokovs – Stals, Vasiljevs, Darzins

Favorit duelu v Riga Aréne od začiatku ukazoval, kto je na ľade pánom. Počas celého zápasu hrali rozhodujúcu úlohu presilovky zámorských hokejistov. Brankár Lotyšska Naumovs sa len prizeral na tri góly Kanady, ktoré strelili postupne Williams, Crosby a Boyes. Už v 16. minúte ho v bránke vymenil Raitums, ktorý si čisté konto udržal len dve minúty, ako prvý ho prekonal Bergeron. Nesúhlas s výkonom svojich prejavili aj lotyšskí fanúšikovia, ktorí zahádzali ľad mincami a rozhodca tak musel tretinu ukončiť predčasne.

Obraz hry sa nezmenil ani v ďalšej časti hry, lotyšskí hokejisti naďalej húfne zohrievali trestnú lavicu, Kanaďania však strelili „len“ jeden gól. Prvý zásah do čierneho v rovnovážnom stave strelili pri hre štyroch na štyroch v úvode záverečnej časti hry Carter, no potom hra pokračovala podľa dovtedajšieho scenára. Gólový festival Kanady sa stále nekončil a výsledkom bola zahanbujúca osmička v bránke Lotyšska. To už nezvládli domáci fanúšikovia, ktorí ľadovú plochu opäť zahádzali mincami a „vyhnali“ tak reprezentantov javorových listov do šatní. Po opätovnom spustení hry pridali Kanaďania ďalšie tri góly.