Česi šokovali Moskvu! Hviezdami nabití Rusi im podľahli 0:3

Hokejisti Švédska víťazne vstúpili do 80. majstrovstiev sveta v Rusku, keď v Moskve zdolali Lotyšov 2:1 po predĺžení.

06.05.2016 17:52 , aktualizované: 21:44
debata (77)
Česká radosť v zápase proti domácemu Rusku. Foto: SITA/AP, Ivan Sekretarev
Česko, Rusko Česká radosť v zápase proti domácemu Rusku.

O osude vyrovnaného stretnutia rozhodol gól Gustava Nyquista v piatej minúte predlženia. Útočník Detroitu vypichol puk jednému z obrancov Lotyšska, vymenil si ho s Alexandrom Wennbergom a sám zoči-voči gólmanovi súpera skóroval. Lotyši napriek tomu prekvapujúco na úvod MS 2016 vybojova­li bod.

Švédi v moskovskom Ice Palace z prvej väčšej šance skórovali, keď v 3. kole Jimmie Ericsson z otočky strelou pod hornú žŕdku otvoril skóre. Lotyši mohli vyrovnať o desať minút neskôr. Obranca Oskars Cibulskis po odraznej strele Mikelisa Redlihsa pálil len do pripraveného brankára Švédov Jacoba Markströma. V 18. min Markström zasahoval po ďalšej strele Redlihsa.

V polovici zápasu mohlo byť 2:0, ale Elvis Merzlikinš v bránke Lotyšov sa vytiahol proti strele Linusa Klasena. Lotyši naďalej držali krok s favorizovanými Švédmi a v 53. min sa dočkali vyrovnania. Obranca Sotnieks presilovkovým gólom od modrej čiary si vynútil predĺženie. V ňom predsa len slávil víťazstvo Švédi.

Snímka zo zápasu Švédsko - Lotyšsko. Foto: Reuters, GRIGORY DUKOR
Švédsko, Lotyšsko Snímka zo zápasu Švédsko - Lotyšsko.

Česi nedovolili Rusom skórovať a zvíťazili

Hokejisti Česka zdolali v Moskve vo svojom úvodnom stretnutí domácu reprezentáciu 3:0. Český obranca, na klubovej úrovni v službách Slovana Bratislava, Tomáš Kundrátek otvoril skóre stretnutia v 15. min.

Na začiatku druhej tretiny zvýšil na 2:0 počas presilovej hry o jedného hráča pred bránkou nikým nepokrytý Roman Červenka. Konečnú podobu dal výsledku presným zásahom do opustenej ruskej bránky Michal Birner.

Domáca reprezentácia aj napriek miestami enormnému tlaku nedokázala do záverečného hvizdu zvrátiť kvalitné stretnutie vo svoj prospech. V ceste im stál výborne chytajúci brankár Dominik Furch, ktorý zaznamenal čisté konto.

Zverenci Vladimíra Vůjtka si pripísali tri body za triumf v riadnom hracom čase a sú lídrami A-skupiny. Česi sa predstavia v ďalšom stretnutí už v sobotu 7. mája proti Lotyšsku o 19.15 h SELČ. Ruská zborná nastúpi v druhom dueli v nedeľu 8. mája proti Kazachstanu o 11.15 SELČ.

A-skupina (Moskva):

Česko – Rusko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 15. Kundrátek (Jan Kovář, Kempný), 21. Červenka (Jeřábek, Pastrňák), 59. Birner
Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Piechaczek (Nem.), Wehrli (Švaj.) – Nieminen (Fín.), Pihlblad (Švéd.)

Švédsko – Lotyšsko 2:1 po predĺžení (1:0, 0:0, 0:1 – 1:0)

Góly: 3. Ericsson (Backlund, Fransson), 65. Nyquist (Wennberg) – 53. Sotnieks (Redlihs, Džeriňš)
Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fonselius (Fín.), Sidorenko (Biel.) – McIntyre, Otmachov (Rus.)