Ďalší zbrabraný záver: Slováci šokujúco prehrali s Francúzskom 3:5

Slovenská hokejová reprezentácia prehrala na majstrovstvách sveta v bieloruskom Minsku aj svoj tretí duel v základnej A-skupine.

12.05.2014 15:00 , aktualizované: 18:14
Tatar, Huet Foto: ,
Tomáš Tatar strieľa na francúzskeho brankára Hueta.
debata (69)

V dôležitom pondelňajšom súboji z pohľadu štvrťfinálových ambícií neuspela po zbabranej tretej tretine v Čižovka Arene s Francúzskom 3:5. Slováci majú na svojom konte jeden bod. Najbližšie sa predstavia v stredu 14. mája o 19.45 SELČ proti Nórom.

V pondelkovom súboji s Francúzmi viedli Slováci dvakrát o dva góly, súperi však v tretej tretine dokázal vyrovnať, keď potrestali nedisciplinovanosť slovenských hráčov, a potom aj zavŕšiť obrat. V drese tímu SR sa dvakrát presadil Ladislav Nagy, ktorý má na svojom konte už 26 reprezentačných gólov. O ďalší presný zásah sa postaral rekordér v národnom tíme Miroslav Šatan, ktorý sa radoval v 179. zápase z 86. gólu.

Slovensko odohralo štvrtý duel proti Francúzsku na majstrovstvách sveta, tri predchádzajúce vždy vyhralo v Helsinkách. Celkovo sa oba tímy stretli 22. raz, Francúzi dosiahli tretie víťazstvo (bilancia 16 – 3 – 3).

A-skupina (Čižovka Arena)

Slovensko – Francúzsko 3:5 (1:0, 2:1, 0:4)
Góly: 16. L. Nagy (K. Sloboda), 24. L. Nagy (Šatan), 37. Šatan (J. Valach, Miklík) – 27. Amar (Desrosiers, T. Da Costa), 50. Amar (Guttig), 51. Roussel (Besch), 57. D. Fleury (T. Da Costa, Guttig), 60. Roussel
Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Kaval, Patafie (obaja USA) – Deďuľa (Biel.), Fluri (Švaj.), 5200 divákov
Slovensko: J. Laco – K. Sloboda, Marek Ďaloga, J. Brejčák, Marinčin, J. Valach, Švarný – Šatan, Hrivík, L. Nagy – Tatar, Viedenský, Pánik – Miklík, Marcinko, Réway – Skokan, J. Mikúš, Tybor
Francúzsko: Huet – Manavian, Amar, Auvitu, Besch, Janil, Chakiachvili, Dieude Fauvel – Y. Treille, Meunier, Desrosiers – S. Da Costa, Roussel, Bellemare – Guttig, D. Fleury, T. Da Costa – Ritz, B. Henderson, Raux – Berthon

Zápas Slovensko Francúzsko sme sledovali ONLINE

Slováci aktívnym pohybom nútili v úvode Francúzov k faulom, ale vylúčenia Yoricka Treilleho i Briana Hendersona zostali nepotrestané. Postupne sa dostávali k slovu vďaka rýchlemu prechodu do ofenzívy a aktívnemu napádaniu až pred slovenskou bránkou aj Francúzi.

Ani jedno z mužstiev si nevypracovalo veľkú gólovú príležitosť, strelám chýbala väčšia presnosť. V 16. min zobral puk vo vlastnom obrannom pásme pri oslabení Nagy, prekorčuľoval s ním až za útočnú modrú čiaru, odkiaľ švihom spoza obrancu vystrelil a otvoril skóre. Tím SR potom prežil polminútové oslabenie o dvoch hráčov a Francúzi nepotrestali ani zaváhanie slovenskej defenzívy pred bránkou.

zväčšiť Fanúšikovia zo Slovenska odchádzali sklamaní. Foto: SITA, Ján Viazanička
Slovensko - Francúzsko Fanúšikovia zo Slovenska odchádzali sklamaní.

V 24. min sa nepodarilo Francúzom vyhodiť puk z obranného pásma, pri pravom mantineli ho zachytil Šatan, našiel pred bránkou voľného Nagya, ktorý sa druhýkrát nemýlil – 2:0.

V 26. min najskôr vo vlastnom oslabení vytesnil Huet pokus Mikúša len špičkou hokejky a potom na opačnej strane strelou od modrej čiary znížil na 1:2 Amar, ktorý využil zakrytý výhľad Laca. Francúzi boli po góle aktívnejší a pred bránkou nebezpečnejší. Slováci sa dostali pod tlak, z ktorého však hráči „galského kohúta“ nič nevyťažili.

Tretia slovenská presilovka sa už skončila úspechom, keď Miklík našiel krížnou prihrávkou voľného Šatana, ktorý z prvej prestrelil Hueta. Gól povzbudil slovenský tím k väčšej aktivite, Tatar nedokázal skrotiť poskakujúci puk pred bránkou. Po chybe defenzívy mohol znížiť Teddy da Costa, ale jeho blafák zlikvidoval Ján Laco aj s pomocou bránkovej konštrukcie.

Francúzi sa snažili v tretej tretine znížiť aktívnym nástupom, Slovákom sa otvárala šanca na rýchle akcie. V 45. min oklamal Hrivík súpera v rohu klziska, natlačil sa pre bránku, ale Huet si dal pozor. Potom sa uvoľnil zasa Šatan, ale v dobrej pozícii minul bránku.

V polovici tretej dvadsaťminútovky dostali Francúzi možnosť 78-sekundovej presilovky o dvoch hráčov, ktorú dokonale využili. Najskôr sa presadil Amar a potom pred Lacom tečoval puk po Beschovej strele Roussel. Následne mali možnosť dlhej početnej výhody o dvoch hráčov aj Slováci, ale možnosť na rozdiel od súpera nedokázali využiť.

zväčšiť Radosť hráčov Francúzska, na snímke Teddy Da... Foto: SITA, Ján Viazanička
Slovensko - Francúzsko Radosť hráčov Francúzska, na snímke Teddy Da Costa (druhý sprava) počas zápasu Slovensko - Francúzsko.

Francúzsky obrat dokonal Fleury, ktorý po závere pred bránkou dotlačil puk do siete. V závere hrali slovenský tím vabank pri vyše minútovej power-play, Francúzi však už vedenie ubránili a Roussel do prázdnej bránky stanovil na konečných 5:3.

odkaz
Bielorusko, pútanie

Hlasy po zápase

Vladimír Vůjtek (tréner SR, zdroj: RTVS): „Je to pre mňa ťažko pochopiteľná prehra. V polovici tretej tretiny to vyzeralo, že duel pohodlne dotiahneme do víťazného konca. Potom sme šli ‚do troch‘ a Francúzi využili početnú výhodu. Nám po tomto okamihu už chýbali sily na zvrat. Neboli sme schopní skórovať v presilovke o dvoch hráčov. V tíme máme mladých chalanov, no musím povedať, že v celom súboji sme nehrali dobre. Teraz nás čaká tvrdý boj o záchranu. Výsledky nie sú dobré, aj keď nehráme zle. Dnes sa okrem prvej ‚lajny‘ nepresadil nik, to bolo dôležité. Máme tu dvanásť nováčikov a toto môže ovplyvniť ich psychiku. Musíme pracovať na tom, aby sme chlapcov vrátili na úroveň spred týždňa.“

Miroslav Šatan (útočník a kapitán SR, zdroj: RTVS): „Opäť sme mali zbytočne vylúčenia, Francúzi využili presilovky a rozhodli. Pri našich početných výhodách chýbal už iba gól. Vyrovnaním na 3:3 sa Francúzi dostali ‚na koňa‘, my sme hrali nervózne a robili zbytočné fauly. V tretej časti to bol z našej strany veľmi zlý výkon. Máme mužstvo, ktoré sa prebudováva, takéto veci sa dajú čakať. Hlavy vešať nebudeme, turnaj pokračuje ďalej. Čaká nás ďalší duel a v ňom nesmieme robiť chyby.“

Ján Laco (brankár SR, zdroj: RTVS): „Zase ten záver… Na takomto podujatí nemôžeme hrať toľko oslabení, to je samovražda. Dnes sme chceli zvíťaziť, ale asi sme pre to neurobili všetko.“

Ladislav Nagy (útočník SR, autor dvoch gólov, zdroj: RTVS): „Chlapci si musia vstúpiť do svedomia. Nemôžeme hrať polovicu duelu v oslabení. Faulami sme si prehrali zápas. Ťažko sa o takomto zápase hovorí. Mali sme dať ešte jeden gól a dohrať stretnutie v pokoji. Každý zápas je teraz pre nás dôležitý.“

Tomáš Tatar (útočník SR): „Vedieme 3:1, urobíme fauly, dostaneme dva góly a je vyrovnané. Mohli sme sa dostať do zápasu ešte pri našej presilovke o dvoch hráčov, ale na rozdiel od nich sme nedali góly. Keď už niekto vyrovná z 1:3 na 3:3, nakopne ho to a hrá oveľa lepšie. Zápas nás mrzí, rovnako aj to, že vedieme vo všetkých stretnutiach a napokon ich prehráme. Musíme začať zbierať body, lebo to nebude dobré.“

Michel Miklík (útočník SR): „Vôbec sme nezvládli tretiu tretinu. Zápas sme mali v pohode dohrať, asi sme si mysleli, že sa nič nestane. Zbytočné vylúčenia dostali súpera na koňa. Prestali sme korčuľovať a z toho pramenili vylúčenia. Stále hovoríme o tom, že by sme mali hrať šesťdesiat minút. Príde však zápas a nie je to tak.“

Marek Hrivík (útočník SR): „Teraz to budeme mať náročné, ale verím, že tento tím to môže zvládnuť v každom zápase. Musíme hrať najlepšie ako vieme.“