Slováci desiatykrát v histórii zdolali Rusov, k výhre ich potiahol prvý útok

Takto sa bojuje o nomináciu na majstrovstvá sveta! Hokejisti Slovenska v prestrelkovej odvete, dramatickej až do záverečného hvizdu, vrátili ruskej reprezentácii prehru z piatka.

13.04.2014 19:46
Juraj Mikúš Foto: ,
Juraj Mikúš a Ladislav Nagy (v pozadí) oslavujú gól v sieti Ruska.
debata (2)

Slovensko – Rusko 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)
Góly: 1. J. Mikúš (L. Nagy, Stehlík), 13. D. Skokan (J. Valach), 25. L. Nagy (Šatan), 29. Šatan (J. Mikúš, K. Sloboda) – 22. Širokov (z tr. strieľania), 26. Lisin (Galuzin), 41. Dadonov (Varnakov, J. Medvedev)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, Baluška – J. Tvrdoň, Kacej, 6409 divákov
Slovensko: J. Laco – K. Sloboda, Stehlík, Štajnoch, Švarný, Čerešňák, J. Brejčák, J. Valach, V. Mihálik – Šatan, J. Mikúš, L. Nagy – Bartek, Špirko, Lapšanský – Marcel Haščák, A. Šťastný, M. Bakoš – D. Skokan, Lušňák, Lunter – P. Zuzin
Rusko: Jeriomenko – Čudinov, Rukavišnikov, Zajcev, A. Mironov, Grigoriev, Tokranov, Kutuzov, J. Medvedev – K. Petrov, Šipačov, Dadonov – Prochorkin, I. Zubov, Širokov – Lisin, Galuzin, Kugryšev – Varnakov, Malychin, S. Kalinin

Víťazstvo režíroval prvý útok Šatan, Juraj Mikúš, Nagy. Každý z nich sa zapísal do streleckej listiny, Šatan sa 82. gólom v reprezentácii dotiahol na Jozefa Golonku.

Slováci sa ujali vedenia v prvom striedaní vďaka dôrazu centra Juraja Mikúša už v 22. sekunde. Rýchly gól odbrzdil oba tímy, nepoznali stratený puk. Domácim dal krídla, a pretože aj hostia pristali na otvorený hokej, hralo sa svižne hore-dolu. Dadonov pálil vedľa, Lapšanského úniku do črtajúceho sa prečíslenia chýbala presnejšia prihrávka.

Skandovaný potlesk svedčil, že hokej sa divákom páčil. Lisin premárnil vhodný moment na strelu, a tak udrelo na druhej strane. Obranca Valach prihral voľnému Skokanovi, ktorý prekonal brankára Jeriomenka – 2:0. Rusi zvýšili obrátky, no ich tlak narážal na húževnatý odpor. Mantinely neraz duneli, a čo prešlo, zlikvidoval brankár Laco.

Aj v druhej časti padol rýchly gól – do slovenskej bránky. Švarný fauloval prenikajúceho Širokova, ruský útočník nariadené trestné strieľanie premenil. O chvíľu na to Slováci mali minútovú výhodu o dvoch hráčov. Nagy sa v presilovke piatich proti štyrom pretlačil pred Jeriomenka a šikovne zvýšil. Krátko po slovenskej radosti však nasledovala ruská – Lisin zblízka opäť stiahol stratu na gól a povzbudil súperovu aktivitu.

zväčšiť Oporou tímu bol brankár Ján Laco. Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
Ján Laco Oporou tímu bol brankár Ján Laco.

V polovici zápasu prišla najkrajšia akcia zápasu. Obranca Sloboda vysunul na modrú čiaru Mikúša, ten bleskovo poslal puk nekrytému Šatanovi. Slovenský kapitán z prvej pohotovo prekonal Jeriomenka. Vzápätí Nagy z brejku meril vedľa.

Aj do tretice padol v úvode tretiny gól. Dadonov takmer spoza bránky prekabátil Laca, klubového spoluhráča z Donecka. Svižný hokej pokračoval. Rusi sa usilovali vyrovnať, blízko k tomu mal Petrov, Širokov i Šipačov, náskok mohol zvýšiť Lušňák i Haščák. Vůjtekovi zverenci v závere ustáli súperov tlak a tešili sa z cenného úspechu.

Slováci sa v ďalších zápasoch Euro Hockey Challenge predstavia tento týždeň vo štvrtok a v sobotu vo Francúzsku.

Hlasy:

Vladimír Vůjtek (tréner Slovenska): „Vyšiel nám úvod zápasu, prvú tretinu sme odohrali veľmi dobre, strelený gól nás povzbudil. Druhá časť hry bola vyrovnaná, v úvode tretej nám dali Rusi kontaktný gól. Potom pridali a my sme mali problémy ubrániť vedenie. Podarilo sa nám ho ubrániť so cťou a zdolali sme kvalitného súpera. V dnešnom zápase to bol lepší hokej ako v piatok. Na začiatok prípravy to boli kvalitné zápasy.“

Olegs Znaroks (tréner Ruska): „Bol to oveľa lepší zápas ako v piatok, nám nevyšiel jeho úvod. Od druhej tretine sme už hrali dobre. Musíme ešte popracovať na našom hernom prejave.“

Juraj Mikúš (útočník SR): „Dnes sa mi v porovnaní s piatkom zdali Rusi živší, my sme zasa boli efektívnejší. Súper mal viac striel, ale rozhodla práve naša efektivita. Na predzápasovom mítingu sme si prízvukovali práve toto. Prvý gól už v 22. sekunde nás povzbudil. Keď dostanete prvý gól pri úvodnom striedaní, potom sa z toho len ťažko zviecha.“

Ladislav Nagy (útočník SR): „Bol to lepší výkon ako v piatok. Mohli sme vyhrať už prvý zápas, keby sme v ňom využili lepšie presilovky. S Rusmi musíte dobre korčuľovať a brániť. V prvej tretine sme na nich vybehli, dali dva góly. Škoda, že pri vedení 3:1 sme okamžite inkasovali a potom sme dostali aj gól v úvode tretej tretiny na 4:3. Ubránili sme to však a vyhrali sme. Musíme zlepšiť hru v obrane, lebo nás tam niekedy súperi poriadne zatlačili.“