Paldies Latvija: Slováci majú postup v rukách, Rakúsko vypadlo

Hokejisti Lotyšska zvíťazili v pondelkovom stretnutí na 77. majstrovstvách sveta v Helsinkách nad Francúzskom 3:1 a oživili svoje nádeje nielen na záchranu, ale i postup do štvrťfinále.

13.05.2013 17:42 , aktualizované: 21:48
Kristers Gudlevskis Foto: ,
Brankár Lotyšska Kristers Gudlevskis.
debata (4)

Výhra Pobalťanov potešila aj Slovákov, ktorí májú svoj štvrťfinálový osud vo vlastných rukách. Ak v utorkovom záverečnom stretnutí helsinskej skupiny (od 11.15 h SELČ) vyhrajú zverenci trénera Vladimíra Vůjtka nad hokejistami USA v riadnom hracom čase, zabezpečia si bez ohľadu na výsledky ďalších stretnutí účasť vo vyraďovacích bojoch.

Lotyši sa zásluhou dvojice Cipulis – Sprukts ujali vedenia 2:0. Hoci Francúz Desrosiers na začiatku tretej tretiny znížil (gól uznali až po odobrení videorozhodcom), druhý triumf lotyšského tímu na šampionáte spečatil v 57. min Darzinš. Víťazi sa posunuli v tabuľke na 7. miesto pred Rakúsko.

Lotyšsko – Francúzsko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Góly: 15. Cipulis (Sprukts, Freibergs), 26. Sprukts (Cipulis), 57. L. Darzinš (Sprukts) – 44. Desrosiers (Y. Treille, Hecquefeuille)
Vylúčení: 5:3 na 2 min, navyše: Sotnieks (Lot.) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška (SR), Brüggemann (Nem.) – Kack (Švéd.), Morrison (USA), 2204 divákov

Gólová prestrelka pre Rusko, Rakúsko zostupuje

Vo večernom dueli medzi Rakúskom a Ruskom videli diváci zatiaľ najviac gólov v rámci doterajšieho priebehu 77. svetového šampionátu v hokeji. Favorizovaní Rusi zdolali Rakúšanov 8:4. „Zborná“ sa vďaka víťazstvu dostala na prvé miesto helsinskej skupiny, naopak Rakúsko je po Slovinsku druhým tímom, ktorý opúšťa elitnú kategóriu majstrovstiev sve­ta.

Rakúšania prestrieľali v prvej tretine svojho súpera pomerom 15:5 – napriek tomu bolo skóre po úvodných dvadsiatich minútach vyrovnané 3:3. Na góly Perežogina a Kovaľčuka odpovedali v priebehu pätnástich sekúnd dvomi presnými zásahmi Iberer a Vanek. Outsidera stretnutia poslal do vedenia v 16. min z presilovky Raffl. Rusi vyrovnali 88 sekúnd pred koncom prvej tretiny, keď sa takisto z presilovej hry presadil Nikulin.

Gólové hody pokračovali aj v druhej časti. Na presný zásah Radulova z 25. min ešte Rakúšania dokázali odpovedať zásluhou Iberera, pre ktorého to bol druhý gól v stretnutí. Hoci zverenci trénera Mannyho Viveirosa pokračovali v sympatickom výkone, do konca prostrednej časti už strieľali góly len Rusi – v 32. min Moziakin, o šesť minút neskôr Soin.

Záverečná časť stretnutia už patrila nedeľňajšiemu premožiteľovi slovenskej reprezentácie – dva ruské góly v tretej tretine zaznamenali Zajcev a Kuznecov.

Rakúsko – Rusko 4:8 (3:3, 1:3, 0:2)
Góly: 9. M. Iberer (Lukas), 10. Vanek (T. Pöck, Raffl), 16. Raffl (Vanek), 28. Iberer (Baumgartner) – 2. Perežogin (Moziakin), 9. Kovaľčuk (A. Radulov), 19. Nikulin (J. Medvedev), 25. A. Radulov (Kovaľčuk), 32. Moziakin (Nikulin), 38. Soin (Kokarev), 42. Zajcev (K. Petrov), 50. J. Kuznecov (K. Petrov, Belov)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: T. Pöck (Rak.) 10 min za narazenie zozadu, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Croft (USA), Rantala (Fín.) – Kilian (Nór.), Wilmot (Kan.), 4455 divákov

Hokejová matematika: Rusi potvrdili záchranu pre Slovákov

Slováci majú vďaka víťazstvu Lotyšska nad Francúzskom všetky tromfy vo svojich rukách. Ak zdolajú USA v riadnom hracom čase, postúpia bez ohľadu na výsledok zápasu Nemecka s Francúzskom. Na postup im môže stačiť aj zisk dvoch bodov (ak Nemci nezdolajú v riadnom hracom čase Francúzov a Lotyši nezískajú s Fínmi tri body) alebo dokonca len bodu (ak Francúzi zdolajú Nemcov po nájazdoch či predĺžení a Lotyši nevyhrajú nad Fínmi) .

Pred zápasom Ruska s Rakúskom však existovala aj alternatíva, že Slovensko vypadne z elitnej kategórie. Lotyši by museli zdolať Fínsko, Francúzi vyhrať nad Nemeckom po predĺžení a Rakúšania zdolať Rusko .