Slováci favoritovi vzdorovali, ich nádej pochoval Janusov kiks

Slovenská hokejová reprezentácia prehrala v nedeľňajšom zápase na majstrovstvách sveta v Helsinkách s Ruskom 1:3.

12.05.2013 17:16 , aktualizované: 21:16
radulov, rusi radost Foto: ,
Ruskí hokejisti oslavujú strelca prvého gólu Alexandra Radulova (v popredí).
debata (32)

Slováci napriek prehre v repríze finále vlaňajšieho šampionátu majú teoretickú šancu na postup do štvrťfinále. Vo fínskej metropole ich ešte v základnej skupine čaká v utorok o 12.15 h miestneho času (11.15 SELČ) súboj s USA.

Slovenskí hokejisti podali proti favorizovanému Rusku zlepšený výkon v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma duelmi s Lotyšskom a Rakúskom. Zborná po neúspechoch s Francúzskom a Fínskom nechcela tiež nič ponechať na náhodu a od úvodu sa hral zaujímavý hokej.

V druhej tretine zabral prvý ruský útok a Alexander Radulov s Iľjom Kovaľčukom otvorili skóre. Branko Radivojevič síce znížil, ale v tretej tretine Denis Denisov vrátil favoritovi dvojgólové vedenie.

Slováci môžu postúpiť do štvrťfinále v závislosti od výsledkov Nemecka, Francúzska a Lotyšska, zároveň však musia bodovať s Američanmi. Zo šiestich zápasov na turnaji vyhrali zatiaľ dva, raz prehrali po samostatných nájazdoch.

Slovensko – Rusko 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Góly: 40. Radivojevič – 26. Radulov (Medvedev), 33. Kovaľčuk (Tereščenko, Radulov), 45. Denisov
Slovensko: Janus – Sekera, V. Mihálik, Sersen, Švarný, Jurčina, Vydarený – Radivojevič, Surový, Kopecký – Miklík, Kukumberg, Záborský – Šatan, Ölvecký, L. Hudáček – Marcel Haščák, Bližňák, M. Daňo – Bartek
Rusko: Bryzgalov – Biriukov, Nikulin, Medvedev, Ťutin, Belov, Denisov – Kovaľčuk, Tereščenko, Radulov – Perežogin, Popov, Moziakin – Petrov, Anisimov, Loktionov – Svitov, Soin, Kokarev

Slovenko - Rusko vo videoskratke

Slovenskí hráči začali aktívne, napádali Rusov už pri rozohrávke. V 2. min sa preštrikoval pred slovenskú bránku Anisimov, obišiel aj Janusa, ale puk mu v rozhodujúcej chvíli odskočil. Slováci sa snažili prekvapiť Bryzgalova strelami zo všetkých vzdialeností. V 6. min našiel Šatan spoza bránky Ölveckého, ktorý však mieril z dobrej pozície do brucha pripraveného ruského gólmana.

Slovenská obrana prežívala horúce chvíle od 9. min pri vylúčení Mihálika, ale Janus držal čisté konto. Rusi pokračovali v tlaku, ktorý prerušil až trest Soina. Pri presilovke trafil Radivojevič v závare ľavú žrď. Zverencom Vladimíra Vůjtka sa darilo držať súpera ďaleko od svojej bránky a častejšie musel zasahovať Bryzgalov.

MS 2013: Slovensko - Rusko v obrazoch Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Fanúšikovia Slovenska a Ruska pred zápasom...

Rusi začali druhú tretinu oveľa aktívnejšie, defenzívni hráči SR k nim však pristupovali včas a blokovali všetky pokusy. V 25. min strávila prvá ruská formácia vyše minútu v útočnom pásme a Radulov poslal vyrazený puk do siete – 1:0.

Tlak „zbornej“ silnel a jej hráči boli čoraz nebezpečnejší. V 29. min po aktivite Daňa sa dostal k dobrej možnosti na zakončenie Surový, ale netrafil presne. V 32. min vycvičil Radulov pri zadnom mantineli Sekeru, potiahol puk pred Janusa, prenechal ho Kovaľčukovi, ktorý už vedel, čo urobiť – 0:2.

Slováci sa už pred Bryzgalova dostávali ojedinele a Rusi boli aktívnejším tímom. Ich kombinácie a prihrávky na jeden dotyk robili slovenskej defenzíve veľké problémy. V záverečných sekundách druhej časti hry využil Radivojevič zaváhanie Nikulina na modrej čiare a samostatné sólo zakončil presnou strelou – 1:2.

Do tretej tretiny vstúpili Slováci aktívne, ale pribrzdil ich gól Denisova. V 45. min vykorčuľoval od zadného mantinelu a spoza obrancu prekvapil Janusa. Rusi potom strážili vedenie, puk držali často na hokejkách a veľa toho súperovi nedovolili. Slovenská snaha sa končila na pozornej defenzíve súpera. V 53. min trafil po zaváhaní Janusa zboku Perežogin ľavú žŕdku. V závere Slováci po Kovaľčukovom faule na Sekeru nevyužili dlhú presilovú hru.

Zaujímavosti po zápase

• Slovensko prehralo v 28. vzájomnom zápase s Ruskom štrnástykrát.
  • Na majstrovstvách sveta sa oba tímy stretli trinástykrát, Rusko dosiahlo siedme víťazstvo.
  • Slovensko naposledy zdolalo Rusko vo februári 2010 na zimných olympijských hrách vo Vancouveri (2:1 po sam. nájazdoch). Odvtedy prehralo na MS v Kolíne 2010, Bratislave 2011 a Helsinkách 2012 i v príprave dvakrát v Jaroslavli 2012.
  • Na majstrovstvách sveta si Slováci naposledy poradili s Rusmi 30. apríla 2004 v Ostrave (2:0).
  • Brankár Iľja Bryzgalov nastúpil proti Slovensku piatykrát. Z predchádzajúcich štyroch zápasov dva prehral (Turín 2006 – 3:5, Vancouver 2010 – 1:2 po sam. nájazdoch), jeden remizoval (Ottawa 2004 – 0:0) a jeden vyhral (Toronto 2004 – 5:2).
  • Proti Slovensku nastúpilo desať vlaňajších majstrov sveta (Nikulin, Denisov, Svitov, Kokarev, Popov, Tereščenko, Perežogin, J. Biriukov, Medvedev, Kuznecov), navyše na striedačke bol pripravený aj Varlamov.
  • Slovensko hralo proti Rusku pod vedením Vladimíra Vůjtka štvrtýkrát, ešte ani raz nevyhralo.
  • Branko Radivojevič sa stal štvrtým hráčom na svetovom šampionáte, ktorý skóroval vo vlastnom oslabení. Pre Radivojeviča to bol desiaty gól na MS v kariére a devätnásty v reprezentácii.