Pilot Šatan aj lietajúci Vůjtek. Hokejisti pobláznili Slovensko!

Na cestách zastavovali autá, z balkónov viseli vlajky, ulice lemovali tisíce ľudí. Hokejisti pobláznili Slovensko. Aj keď sa svetový šampionát skončil už v nedeľu, Bratislava a s ňou celé Slovensko žili hokejom aj o deň neskôr. Davy nadšených fanúšikov s vlajkami, šálmi v slovenských farbách či oblečení v dresoch vítali svojich hrdinov. Strieborná partia trénera Vladimíra Vůjteka pristála v hlavnom meste päť minút pred druhou hodinou poobede.

Miroslav Šatan
"Pilot" Miroslav Šatan.
Autor: TASR

Všetkých prekvapil ihneď po prílete Miroslav Šatan, ktorý sa vžil do úlohy kapitána lietadla. Dvojgólový strelec zo semifinále s Českom mával smerom k burácajúcemu davu vyklonený z kokpitu s vlajkou v ruke, na čo fanúšikovia reagovali celkom spontánne: „Slovenskóóó, Slovenskóóó, héééja, héééja, héééja Slovensko.“

Hokejisti sa nedali zahanbiť. V autobuse bez strechy skákali a držiac sa za ramená skandovali: „Kto neskáče nie je Slovák, hop, hop, hop.“

Výprava na čele s kapitánom Zdenom Chárom sa vzápätí dostala k nedočkavým priaznivcom. Najmä mladí hráči okolo Libora Hudáčka či Tomáša Tatara si oslavy poriadne užívali. Zahanbiť sa však nedal ani skúsený Milan Bartovič, ktorý sa o striebornú medailu podelil aj s fanúšikmi. Niekoľkým dokonca z idúceho autobusu doprial, aby sa medaily nielen dotkli, ale ju dokonca aj pobozkali.

Ľudia všetkých vekových kategórií sprevádzali autobus ešte stovky metrov z letiska a nevedeli sa svojich miláčikov nabažiť. „Kto sa chce dotknúť mojej ruky? Pohladila som Handzuša aj Radivojeviča,“ kričala natešená fanúšička s pomaľovanou tvárou.

Aj keď sa autobus dostal do bratislavských ulíc, nadšenie ľudí neustávalo. Najmä pri Zimnom štadióne Ondreja Nepelu či v okolí Trnavského mýta boli v očakávaní stovky hokejových nadšencov.

Vrchol však prišiel až na Námestí SNP. Pod pódiom už vyše dvoch hodín netrpezlivo čakalo vyše desaťtisíc fanúšikov. Tí si krátili dlhé chvíle skandovaním oslavných chorálov, vyvolávaním na slávu viacerým členom strieborného tímu, tesne pred príchodom autobusu s hokejovými hrdinami si zaspievali slovenskú hymnu. A len niekoľko minút po doznení jej posledných tónov to prišlo.

Na námestie dorazili hokejisti. Ako prvý vyšiel pred priaznivcov Michal Sersen, ktorý zožal obrovský potlesk. Rovnaký scenár sa opakoval aj pri ďalších hráčoch, až kým nezazneli z úst moderátora mená tých najväčších hviezd. Brankár Ján Laco, jeden z vodcov tímu Miroslav Šatan, ale najmä kapitán Zdeno Chára pobláznili celé námestie.

Najväčšie sympatie publika si však užil hlavný strojca strieborného úspechu – tréner Vladimír Vůjtek. Tomu najprv vzdali hold fanúšikovia, potom si uctili rodáka z Klimkoviec aj jeho zverenci. Tí ho zdvihli do vzduchu a za burácania tisícov hlasiviek ho zopárkrát vyhodili vysoko nad svoje hlavy.

Nadšenie z osláv neskrývali ani samotní hráči. „Je to niečo neskutočné. Všetkým vám ďakujeme,“ vysúkal zo seba zopár slov Laco. „Toto striebro sme vybojovali pre vás,“ doplnil spoluhráča najlepší strelec mužstva na turnaji Tomáš Kopecký. „Je to rovnako krásny pocit, ako vyhrať Stanleyho pohár. Vďaka patrí všetkým chalanom,“ pochválil partiu Chára.

Práve počas slov muža s číslom 33 sa z neba spustili dažďové kvapky. Tie síce neboli zlaté, ale „len“ strieborné. To však vďačným ľuďom rozhodne neprekážalo.

A rovnako tak ani hokejistom, ktorí pokračovali v bujarých oslavách aj naďalej. Niekoľkokrát si zaspieavali hokejovú hymnu „Nech Bože dá“, otvárali jednu fľašu šampanského za druhou, tancovali, spievali. Jednoducho, životný úspech si vychutnávali plnými dúškami.

Keď sa už slovenským šampiónom na pódiu krátil čas, mikrofón si vypýtal najlepší strelec mužstva Tomáš Kopecký, aby poslal pozdrav do neba pre Pavla Demitru. „Jedno veľké ďakujem,“ vyznal sa, následne prežehnal a poslal kamarátovi víťazný odkaz. V tom momente celé námestie, ako aj všetci hokejisti začali skandovať Demitrovo meno, ktorý tragicky zahynul 7. septembra 2011 pri leteckom nešťastí Lokomotivu Jaroslavľ.

Čas vyhradený pre oslavy s fanúšikmi sa asi po vyše pol hodinke začal pomaly krátiť. Andrej Sekera si so spoluhráčmi zakričal populárny pokrik: Ciki-caki ciki-cak, hej, hej, hej!„, strieborní chlapci si zaskákali pri pokriku "Kto neskáče nie je Slovák, hej, hej, hej,“ aby si napokon aj schuti zatancovali pri najobľúbenejšej pesničke, ktorú v Helsinkách počúvali „Ukáž mi lásku“.

Strieborné zlatíčka následne nasadli späť do otvoreného autobusu a rozlúčili sa s nadšeným davom. Ten neprestával kričať hlasité: „Ďáááákujéééé­ééééééééme!“

Súvisiace články:

Michal Handzuš.

Neholím sa a som spokojný, vravel Handzuš

31.05.2012 17:17

Akcie pre deti a fanúšikov, oficiálne prijatia, oslavy, no najmä oddych a chvíle strávené s rodinou. Tak vyzerajú dni Michala Handzuša od návratu z MS v hokeji v Helsinkách.

Kari Heikkilä.

Heikkilä zostáva s Bielorusmi. Fiasko pripísal únave

31.05.2012 12:41

Fínsky tréner Kari Heikkilä aj napriek neúspechu na majstrovstvách sveta povedie naďalej bieloruskú hokejovú reprezentáciu.

Nikulin, Ovečkin

Mali sme ilúziu sviatku. Sviatok bol v Bratislave, znie z Moskvy

31.05.2012 08:00

Organizovať oslavy hokejového zlata v Moskve a striebra v Bratislave je veľký rozdiel. V prospech Slovenska.

Gazprom, plyn, Rusko

Manažérom Gazpromu hrozí obvinenie z korupcie

02.09.2014 22:14

Manažérom ruského štátneho exportéra plynu Gazprom hrozí obvinenie z korupcie vo Švajčiarsku.

školka, škola, deti

Špeciálnu škôlku si vyžiadali rodičia

02.09.2014 20:11

Trojročné deti, ale aj 25-roční študenti. Spojená škola internátna v Považskej Bystrici je rozmanitá.

Sýria, Islamský štát

Islamský štát zverejnil záznam z popravy ďalšieho Američana

02.09.2014 19:36, aktualizované: 22:16

Militantná skupina Islamský štát zverejnila na internete videozáznam, ktorý údajne zachytáva sťatie Američana Stevena Sotloffa uneseného v Sýrii.

Graf

Rozpočtovej rade chýbajú opatrenia na ďalší pokles dlhu

02.09.2014 18:25

Vláda nepredložila dostatočnú víziu stlačenia dlhu späť pod 50 %, konštatovala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Bleskové správy
  • 19:58

    Futbalový klub FC Chelsea oznámil, že predĺžil zmluvu s Césarom Azpilicuetom o ďalších päť rokov. Obranca prišiel do kádra "The Blues" v auguste 2012 z Marseille za 7 miliónov libier.

  • 18:41

    Paraguajský futbalový útočník Eintrachtu Frankfurt Nelson Haedo Valdéz má za sebou úspešnú operáciu kolenných väzov.

  • 16:04

    Futbalovému majstrovi sveta 2006 Gennarovi Gattusovi už nehrozí trestné stíhanie, štátne zastupiteľstvo v Cremone zastavilo vyšetrovanie podozrení z ovplyvňovania zápasov.

Ďalšie bleskové správy »
Pondelok
01.09.
Utorok
02.09.
Streda
03.09.
Štvrtok
04.09.


Futbal, Liga majstrov - odvetný zápas play-off

Ut20.45Borisov - Slovan (1:1)3:0


Futbal, EL - odvetný zápas play-off

Št20.30FC Zürich - Trnava (3:1)1:1


Futbal, Fortuna liga - 8. kolo

Pi18.30D. Streda - Žilina 1:1
So16.00Podbrezová - Zlaté Moravce0:0
So17.30Trenčín - Myjava 2:0
So17.30Ružomberok - Košice1:1
Ne16.00 Trnava - Senica2:2
Ne19.00Slovan - Banská Bystrica3:1