Mladí Slováci budú hrať o bronz, Švédom podľahli 3:5

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov si nesplnia zlatý sen. V semifinále majstrovstiev sveta prehrali so Švédskom 3:5 a čaká ich boj o bronzovú medailu.

03.01.2009 21:38 , aktualizované: 04.01.2009 00:13
Janus Bäcklund Foto: ,
SR 20.

Slováci v súboji so Švédmi opäť hrali veľmi pozorne v defenzíve, ktorej veľkou oporou bol brankár Jaroslav Janus, a boli nebezpeční aj smerom dopredu. Posmelení výhrou vo štvrťfinále nad USA podali kolektívny a disciplinovaný výkon. Po dvoch tretinách viedli 2:1, Švédi však v tretej časti hry výsledok otočili.
Slovensko na zápas o 3. miesto nastúpi v pondelok 5. januára o 21.30 h SEČ, jeho súperom bude horší z druhej semifinálovej dvojice Kanada – Rusko. Švédi proti víťazovi druhého semifinále nastúpia v utorok 6. januára nadránom o 1.30 h SEČ.

MS 20 – semifinále:

Švédsko – Slovensko 5:3 (0:1, 1:1, 4:1)

• Góly: 31. M. Bäcklund (Gustafsson, Karlsson), 48. M. Bäcklund (Karlsson), 49. Ullström (Tedenby, Ekbom), 52. Hjalmarsson (Tedenby), 59. Möller (S. Erixon, Karlsson) – 20. Mertel (Kytnár), 36. Tatár (Bezák), 56. Tatár (Mertel, Valach). Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Muylaert, Pellerin – Bechard, Losier (všetci Kan.)
  • Švédsko „20“: Markström – Karlsson, S. Erixon, Rundblad, V. Hedman, Ekbom, Torp, T. Erixon – Möller, M. Bäcklund, Lasu – Hjalmarsson, Andersson, Svensson Pääjärvi – Petersson, Ullström, Tedanby – Marcus Johansson, Persson, Josefson
  • Slovensko „20“: Janus – Štajnoch, Ďaloga, J. Brejčák, Deyl, Valach, Vizváry – A. Bezák, Kytnár, Tybor – Mertel, O. Rusnák, Molnár – Uhnák, P. Kopecký, Hrivík – Tatár, Viedenský, Pánik

Na rozdiel od prvého vzájomného zápasu nezačali Švédi až tak ofenzívne a viazol im prechod do útoku. Slováci podobne ako vo štvrťfinále s USA vychádzali zo zabezpečenej obrany podporenej výborným Janusom. Švédi dostali v 4. min veľkú šancu na otvorenie skóre, keď po vylúčení Valacha hrali štyri minúty v početnej prevahe. Z tlaku však nič nevyťažili, Slováci výborne pokrývali lichobežník pred bránkou a všetky puky rýchlo odpaľovali do bezpečia.

Po skončení presilovky skončila Hjalmarssonova strela len na žŕdke. Slováci ustáli aj ďalšie oslabenie a potom začali byť nebezpeční smerom dopredu. Pri hre piatich proti piatim boli vyrovnaným súperom. V 14. min sa pred Janusom nepresadil zabudnutý Tedenby, ku ktorému sa puk dostal od modrej ponad slovenských zadákov. Na opačnej strane nedal v dobrej príležitosti Uhnák. Tatár sa potom natlačil až pred švédskeho gólmana, puk popod jeho betón do siete neprepasíroval. Rovnako nepochodil po vyrazenej Bezákovej strele Tybor, ktorý netrafil bekhendom puk poskakujúci pred odkrytou bránkou. V posledných sekundách prvej tretiny najskôr spálil v presilovke nemožné Kytnár, z pokračujúceho tlaku sa však presadil Mertel a štyri sekundy pred prvou sirénou otvoril skóre.

V úvode druhej časti sa dostal do brejku Bezák, tiesnený však neuspel. Brankár Markström potom predviedol svoje kvality po šanci Mertela, keď aj s prispením obrancu zázračne jeho pokus zlikvidoval. Švédi si výraznejší tlak vytvárali pri presilovkách, v rovnovážnom stave sa cez obranný val Slovákov nedokázali presadiť. Slovenskí hráči hrali smerom dozadu výborne, Švédov po strelách z diaľky nepúšťali k dorážkam. Severania potom ešte viac pritlačili, po skvelej kombinácii dostal Bäcklund priestor a ponad lapačku Janusa vyrovnal. Rovnaký hráč to potom skúšal aj individuálne.

Tri korunky si potom vypracovali viaceré šance, keď sa dokázali presadiť individuálne proti slovenským obrancom. Janus však svoj tím podržal. V 35. min poslali rozhodcovia chybne na trestnú lavicu Möllera a Slováci po vyše minúte presilovku aj využili, keď Tatár mal dostatok času a šikovnou strelou švihom pod hornú žŕdku z pravej strany vrátil Slovensku vedenie. Švédi sa snažili o vyrovnanie a radovali sa s druhou sirénou, Torp však puk dostal do siete až po uplynutí hracieho času, čo potvrdil aj videorozhodca.

Po prestávke si výborne nakorčuľoval na Johanssonovu pred bránku Hedman, Janus sa však nenechal prekvapiť. Slováci sa snažili hrať aktívne, po zisku puku v obrane prechádzali do rýchlych útokov. Švédom výborne napádali už v ich obrannom pásme a snažili sa ich prinútiť k chybám. Švédi tlačili, odmenou im bolo vyrovnanie, v 48. min pri presilovke tienili Janusovi až dvaja severania a Bäcklund z ľavej strany tvrdou strelou sa tešil z druhého gólu v zápase. Trom korunkám sa podaril obrat, o 108 sekúnd neskôr ostal puk v bránkovisku a v skrumáži sa najlepšie zorientoval Ullström – 3:2.

Švédom stúplo sebavedomie a mali veľkú chuť svoje vedenie ešte zvýšiť. Janus bol v ohni švédskych šancí, slovenské nádeje držal nad vodou. Severania určovali tempo hry a po vypracovanej kombinácii s Tedenbym pridal štvrtý gól Hjalmarsson. Švédi dokázali výsledok otočiť za necelých 5 minút. Iskierku slovenskej nádeje vykresal pri power play 4 minúty a 2 sekundy pred koncom tretej tretiny Tatár, ktorý po slovenskom tlaku stál v správnej chvíli na správnom mieste. Skorý risk Štefana Mikeša pre hru bez brankára sa prvýkrát vydaril, druhýkrát už nie a kapitán Švédov Möller do prázdnej bránky sekúnd pred koncom definitívne rozhodol.

Miroslav Marcinko (asistent trénera SR „20“): „Bol to veľmi ťažký zápas. Vyvíjal sa pre nás veľmi priaznivo, až do poslednej tretiny sme vyhrávali. Chýbalo nám dvanásť minút, aby sme boli spokojní a nadšení. Tešíme sa z toho, čo sme dokázali. V závere bolo poznať, že Švédi mali viac síl ako naši chlapci. Švédi mali tri dni voľna, my sme odohrali druhý ťažký zápas za dva dni. Nehovorím, že to rozhodlo, ale tieto sily nám chýbali. Musíme vysloviť chlapcom absolutórium za bojovnosť a veľmi dobrý výkon. Odvolanie Janusa vyše štyri minúty do konca bol risk, ale chceli sme zabojovať a zdramatizovať výsledok. Napokon sa nám to aj jedným gólom podarilo, pre úspech sme chceli urobiť všetko. Chlapci si uvedomovali, o čo sa hrá, kde sme sa dostali. S chlapcami hovoríme o tom, že chceme vyhrávať. Inak to nebolo ani dnes. Z prehry sme smutní, musíme si oddýchnuť a pripraviť sa na zápas o medailu, aby sme boli napokon všetci spokojní. Do posledného zápasu dáme všetko.“

Par Marts (tréner Švédska „20“): „Som veľmi šťastný, že sme vyhrali. Pred zápasom sme boli favoritmi, ale Slováci nám život riadne znepríjemnili. Hrali veľmi dobre, výborne bránili. Ani Alfred Hitchcock by scenár tohto zápasu nenapísal lepšie. Moji zverenci videli, že keď hrajú kolektívne, môžu uspieť. Nie je to iba o individuálnych výkonoch. V druhej prestávke sme síce prehrávali o gól, ale chceli sme všetkým ukázať, že zápasy vieme otáčať.“

Jaroslav Janus inkasuje po strele Mikaela...
Tomáš Tatár prekonáva švédskeho gólmana.