Slovan to zvládol. Rigu zdolal po predĺžení a je v play off!

Hráči Slovana Bratislava zvládli dôležitý pondelkový domáci zápas v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL).

08.02.2016 21:36 , aktualizované: 22:16
Slovan Bratislava, hokej, radosť Foto: , ,
Hokejisti Slovana sa tešia z víťazstva nad Rigou a postupu do play off.

Lotyšský tím Dynamo Riga zdolali 3:2 po predĺžení a už majú istotu postupu do play off. Ich súperom v 1. kole vyraďovacej časti bude CSKA Moskva, séria na štyri víťazstvá sa začne 21. februára v ruskej metropole. Slovan dosiahol trinásty triumf z ostatných šestnástich stretnutí. Zaujímavosťou je, že Slovan a Riga sa v základnej časti KHL stretli v tejto sezóny štyrikrát a vo všetkých súbojoch sa o víťazovi nerozhodlo v riadnom hracom čase.

Skóre pondelkového duelu otvoril v 22. min Andrej Šťastný, ktorý potvrdil skvelú formu z predchádzajúcich stretnutí. Bodoval totiž v každom z ostatných siedmich duelov od 16. januára – najprv si v každom z troch zápasov pripísal asistenciu a v pondelok skóroval v piatom súboji za sebou. Dvojgólové vedenie zverencov trénera Miloša Říhu zariadil 24. min Lukáš Kašpar po peknej individuálnej akcii v útočnom pásme súpera. Hostia však v tretej časti dokázali vyrovnať a muselo sa predlžovať. V nadstavenom čase triumf Slovana zariadil Tičar.

V aktuálnej sezóne KHL nazbierali Bratislavčania v 58 zápasoch 89 bodov a v tabuľke Západnej konferencie majú istotu konečného 8. miesta. Do konca základnej časti Slovan absolvuje ešte dve stretnutia – 16. februára sa predstaví v Soči a o dva dni neskôr v Jaroslavli. „Belasí“ nastúpia doma až v play off, keď 25. a 27. februára privítajú spomenutý CSKA Moskva.

HC Slovan Bratislava – Dynamo Riga 3:2 po predĺžení (0:0, 2:0, 0:2 – 1:0)

• Góly: 22. A. Šťastný (Tičar, Sersen), 24. L. Kašpar (Viedenský, V. Nedorost), 65. Tičar (L. Kašpar, Brust) – 46. Indrašis (Galviňš, Skvorcovs), 55. Pavlovs (Galviňš, Jerofejevs)
  • Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ščeňov, Bukin – Goľak, A. Medvedev (všetci Rus.), 10 055 divákov
  • Slovan: Brust – Kundrátek, Barker, Ľ. Višňovský, Sersen, M. Rosandič, Švarný – L. Kašpar, Viedenský, V. Nedorost – Jeglič, Tičar, A. Šťastný – Miklík, T. Surový, Bartovič – Skalický, Lušňák, L. Nagy
  • Riga: Sedláček – Zile, Sotnieks, Balinskis, Galviňš, Cibulskis, Ševčenko, Jerofejevs, M. Jass – M. Rehlihs, Džeriňš, Darziňš – Indrašis, Meija, Skvorcovs – Kulda, Sestito, Saulietis – Pavlovs, Berziňš, Bičevskis

Po opatrnejšom úvode mali obe mužstvá v rýchlom slede krátke presilovky predelené minútovou hrou štyroch proti štyrom. Prvú vážnejšiu príležitosť mal domáci Slovan v 11. min, keď Miklíkov pokus šikovne tečoval Bartovič, ale puk z jeho hokejky neskončil v bránke. Neskôr nepochodil ani Švarný. Lotyši sa potom počas početnej výhody usadili pred Brustom, no stav sa nemenil. Skórovať sa podarilo až A. Šťastnému v úvode druhej časti, keď v 22. min z pravej strany prekonal bezmocného Sedláčka – 1:0. Vzápätí sa k puku dostal v útočnom pásme L. Kašpar, vychutnal si hosťujúcu defenzívu aj gólmana súpera a zvýšil na 2:0. Neskôr Sedláček zneškodnil pokusy L. Nagya, Ľ. Višňovského aj Tičara. V III. tretine Slovan poľavil a hosťom sa podarilo v 45. min skorigovať v početnej výhode kapitánom Indrašisom a o desať minút neskôr vyrovnal Pavlovs. Jeho presný zásah potvrdil aj videorozhodca, ktorý skúmal, či nebol dosiahnutý vysokou hokejkou. Duel dospel až do predĺženia, v ktorom sa o triumfe domácich rozhodol Tičar.

Miloš Říha (tréner Slovana): „Dnes som nebol taký nervózny ako inokedy. Moji chlapci boli motivovaní dosť, možno až príliš. Súper mohol hrať uvoľnene – a to aj ukázal. V druhej časti sme ho dostali pod tlak a dali dva góly, nedorazili sme ho však. Začali sme brániť výsledok, to však nevieme. Som rád, že sme si vybojovali postup, ale mohli sme viac potešiť priaznivcov, ak by sme vyhrali v riadnom hracom čase. Zaslúžime si ôsme miesto a verím, že favorita v play-off sa nezľakneme a potrápime ho.“

Normunds Sejejs (tréner Dynama Riga): „Na tento duel sme sa pripravovali ako na každý iný, pre nás sa boj o play-off skončil už skôr. V takom prípade ťažko motivovať chlapcov. Spravili sme chyby a dostali dva góly, dokázali sa však vrátiť do duelu.“

Ľubomír Višňovský (obranca Slovana): „Dve tretiny sme hrali hokej. V tretej sme prestali hrať, vôbec sme nenapádali. Musíme sa poučiť. Našťastie sme uhrali bod a v predĺžení sme rozhodli. Dobrý zápas, ale musíme sa vyvarovať zlých momentov.“

Andrej Šťastný (útočník Slovana): „Je to super pocit, sme veľmi radi. Škoda len, že sme to takto zdramatizovali a mali sme namále. Boli sme lepší a play-off si zaslúžime. Im sa hralo lepšie, o nič im nešlo. Minimálne bod sme potrebovali, máme dva.“

Lukáš Kašpar (útočník Slovana): „Je to super pocit, keď tribúny oslavujú. Teraz máme nejakú prestávku, potrénujeme a už sa trochu budeme pripravovať na CSKA.“

Viac na túto tému: #HC Slovan Bratislava #Dynamo Riga