Koniec víťaznej série. Slovan prehral s Togliatti po nájazdoch a prišiel o Baranku

Hráči Slovana Bratislava prerušili trojzápasovú víťaznú sériu v Kontinentálnej lige (KHL), v pondelok prehrali s Ladou Togliatti 2:3 po samostatných nájazdoch.

22.12.2014 21:46 , aktualizované: 23.12.2014 08:59
Michal Vondrka, Iľja Ježov, Slovan Bratislava,... Foto: ,
Michal Vondrka sa snaží prekonať brankára Iľju Ježova.

Slovan bol v zápase lepším tímom, hral aktívnejšie, ale nedokázal sa presadzovať cez pozornú obranu Lady na čele s výborným brankárom Ježovom. Na strely domáci súpera jasne prevýšili. Bratislavčania po prehre zaostávajú za play-off o štyri body. Šancu na reparát majú na Štedrý deň, keď hostia Neftechimik Nižnekamsk. Togliatti ukončilo sériu štyroch prehier.

Slovan nastúpil proti Togliatti s piatimi obrancami, keďže Ján Brejčák mal zdravotné problémy. Počas zápasu sa zranil aj Ivan Baranka a v obrane musel naskakovať Tomáš Surový. Do zostavy sa po päťzápasovej pauze zavinenej zranením vrátil Ladislav Nagy.

HC Slovan Bratislava – Lada Togliatti 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

• Góly: 3. Surový (A. Šťastný, Vondrka), 53. Netík (Sersen) – 13. Valujskij (Romanov, Golubev), 50. A. Streľcov (F. Fiodorov), rozh. sam. nájazd J. Petrov
  • Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gusev, Odiňš – Koršak, Černyšov, 10 055 divákov
  • Slovan: Janus – Štajnoch, Sersen, Luža, Baranka, Starosta – Netík, Tičar, Jeglič – Bartovič, V. Nedorost, L. Nagy – Hudáček, Murley, Ölvecký – A. Šťastný, Surový, Vondrka – 28. Kudrna
  • Togliatti: Ježov – Hunkes, Barancev, D. Vorobiov, Romanov, Šukalov, Ogurcov, K. Sloboda, Ďakov – Golubev, J. Petrov, Černikov – Bočarov, Nikitenko, Valujskij – Šenfeld, Zaťovič, G. Belousov – A. Streľcov, V. Streľcov, F. Fiodorov

V 59. sekunde zápasu preveril ako prvý Ježova navrátilec do zostavy Ladislav Nagy. V 3. min vybojoval Vondrka pri mantineli puk, našiel medzi kruhmi Surového, ktorý otvoril skóre. Hral sa upracovaný hokej, oba tímy sa snažili neurobiť chybu, Slovan bol aktívnejší a Janus dlho bez vážnejšieho zákroku. Od polovice prvej tretiny hrala Lada dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov, Surový trikrát zblokoval pokusy o strelu, ale 24 sekúnd pred naskočením Baranku s Nedorostom sa pred bránkou najlepšie zorientoval Valujskij a vyrovnal. Slovanu nevychádzala hra v početnej výhode, v závere prvej tretine nevyužil ani minútovú možnosť o dvoch hráčov.

Obraz hry sa nemenil ani v druhej tretine. Slovan sa snažil a jeho strelci zvádzali súboje s brankárom Ježovom. Domáci hrali od polovice zápasu len so štyrmi obrancami, do defenzívy sa po odstúpení Baranku postavil aj Surový. V 28. min spálil tutovku nepokrytý Petrov, ktorý trafil rameno presúvajúceho sa Janusa. Na opačnej strane išiel sám na Ježova Tičar, ale úspešnejšie zo súboja vyšiel brankár ruského tímu.

V tretej tretine sa hral útočný hokej s viacerými šancami na oboch stranách. Vo väčšej permanencii bol už aj Janus. V polovici tretej dvadsaťminútovky sa radovali hostia druhýkrát, keď sa zblízka presadil A. Streľcov. Pre domácich to bola studená sprcha, ale naďalej sa snažili ohrozovať bránku súpera. Janus ukázal rýchlosť svojej lapačky v 53. min pri pokuse Petrova. Po znovuotvorení vypálil na opačnej strane z vrcholu ľavého kruhu Netíka a vyrovnal. Slovan sa stále snažil strhnúť výsledok na svoju stranu, v závere riadneho hracieho času nevyužil ani šiestu presilovku.

V predĺžení nepustili brankári za svoj chrbát ani jeden puk a rozhodli samostatné nájazdy, v ktorých strhol výhru na stranu J. Petrov.

Petri Matikainen (tréner Slovana): “Páčil sa mi výkon môjho tímu od začiatku do konca. Utvárali sme si šance, dobre sme korčuľovali. Trápi nás maródka, chýbali nám niekoľkí obrancovia. Som hrdý na obrancov i Surového, ktorý dnes hral dlho na defenzívnom poste. Ten bod je pre nás dôležitý. Mohli sme mať dva i tri, ale tešíme sa aj z jedného.”

Sergej Svetlov (tréner Togliatti): “Dnes to bol otvorený zápas až do nájazdov. Hrali sme oveľa lepšie ako v predchádzajúcich súbojoch. Ukázali sme charakter, keďže domáci hrali aktívne, robili nám ťažkosti a utvárali si šance. Vydržali sme nápor domácich. Mohlo to dopadnúť aj inak, lebo Slovan hral veľmi dobre.”

Ladislav Nagy (útočník Slovana): “Na prvý zápas po zranení to nebolo z mojej strany zlé. Ešte mi však chýba kondícia, verím, že sa to bude zlepšovať. Zdravie po zranení držalo, nebol s tým problém. Ešte sa musím do toho dostať. Súper celý zápas betónoval, hralo sa prakticky na jednu bránku, nevyužili sme šance a nedali góly.”

Baranka si zlomil ruku, čaká ho dlhá pauza

V Slovane bude šesť až osem týždňov pauzovať elitný obranca Ivan Baranka. Informuje o tom klubový profil na sociálnej sieti Facebook. Baranka sa zranil v druhej tretine duelu s Ladou, zlomeninu potvrdil aj následný röntgen. Operácia nie je nutná.

Barankova absencia v druhej polovici súboja s Ladou len prehĺbila problémy v zadných radoch Slovana. Pred reprezentačnou prestávkou odišiel do Luley Jonathan Sigalet, v pondelok pre zranenia nehrali ani Vladimír Mihálik s Jánom Brejčákom. Od druhej dvadsaťminútovky preto proti Togliatti naskakoval v obrane útočník Tomáš Surový. Banskobystrický odchovanec sa zhostil svojej úlohy a v zadných radoch neprepadol. Ako obranca hral naposledy ešte ako žiak.

„Je to hokejová situácia, musel som sa s tým vyrovnať. Horšie je, že sme prehrali a musíme získať body v ďalších zápasoch. Ďalší obrancovia boli vyťaženejší ako ja, fyzicky to nebolo pre mňa až také náročné. Škoda, že sme nevyhrali. Mali sme obrovskú streleckú prevahu, ale musíme dávať góly. Bodov nemáme na rozdávanie, musíme ich získavať,“ uviedol v pozápasovom rozhovore v mixzóne Slovnaft Areny Tomáš Surový, ktorý proti Lade otvoril skóre. Slovan napokon prehral 2:3 po samostatných nájazdoch.

4. Jokerit 60 35 3 2 2 2 16 171:136 119
5. Minsk 60 27 3 4 4 1 21 171:159 100
6. Jaroslavľ 60 24 4 4 7 2 19 155:143 97
7. N. Novgorod 60 22 1 7 5 3 22 153:144 90
8. Soči 60 23 3 2 7 2 23 164:170 88
9. Mytišči 60 23 1 3 5 3 25 158:161 85
10. Čerepovec 60 19 1 7 6 6 21 157:168 85
11. Podoľsk 60 20 2 4 1 5 28 152:186 78
12. Riga 60 22 0 3 3 2 30 136:160 77
13. Záhreb 60 17 3 3 3 2 32 147:191 68