Slovan zabojoval a zdolal jeden z najlepších tímov KHL

Hráči Slovana Bratislava uspeli v piatkovom domácom stretnutí Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL), keď v jedinom tohtosezónnom vzájomnom súboji s tímom Salavat Julajev Ufa zvíťazili 3:2 po samostatných nájazdoch.

12.12.2014 22:22
Jaroslav Janus Foto: ,
Jaroslav Janus.

„Belasí“ museli dvakrát doťahovať náskok súpera, no podarilo sa im zápas dotiahnuť až do nájazdov. V nich zariadil Netík triumf Slovana.

V tejto sezóne majú „belasí“ na svojom konte z 38 duelov dovedna 48 bodov so skóre 85:100, Ufa nazbierala o 11 bodov viac. Po piatku figurujú Bratislavčania na 10. mieste tabuľky Západnej konferencie. Za 8. priečkou znamenajúcou prienik do play-off zaostáva bratislavský tím o päť bodov.

V piatok Slovan odohral už tretí domáci duel v rade, do konca kalendárneho roka nastúpi pred vlastnými fanúšikmi ešte štyrikrát – najbližšie v pondelok 15. decembra o 19.00 h proti fínskemu Jokeritu Helsinki.

Kontinentálna hokejová liga (KHL) – piatok:

Slovan Bratislava – Salavat Julajev Ufa 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 26. V. Nedorost (Bartovič), 58. Štajnoch (Tičar, L. Hudáček), rozhodujúci sam. nájazd Netík – 7. Heikkinen, 52. Tolpeko (Heikkinen, Hartikainen)
Vylúčení: 2:2 na 2 min, navyše: J. Brejčák – Kutuzov (obaja 5 min za hrubosť), presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Dejev, Soin – Misiur, Raming (všetci Rus.), 8739 divákov
Slovan: Janus – Starosta, Štajnoch, Sigalet, Luža, Baranka, J. Brejčák – Netík, Tičar, Jeglič – Bartovič, V. Nedorost, Vondrka – Ölvecký, Murley, L. Hudáček – Kudrna, Surový, A. Šťastný
Ufa: Sochackij – Heikkinen, Kulda, Kutuzov, Lekomcev, Zubarev, Kirill Koľcov, Vasilevskij – Hartikainen, D. Siomin, Tolpeko – Golovanov, Chlystov, Dubrovskij – Skačkov, Kajgorodov, Pihlström – Stepanov, Gluchov, Slepyšev

Po úvodnom „oťukávaní“ ako prví pohrozili hostia a už v 7. min sa ujali vedenia – Sigalet stratil v strednom pásme puk, Heikkinen prenikol pred Janusa a spomedzi kruhov ho prekonal – 0:1. Gólman Slovana potom úspešne čelil pokusom Stepanov, Tolpeka či Slepyševa, neprekonali ho ani Chlystov a dvakrát Pihlström.

Domáci sa dočkali vyrovnania až v druhej časti – kapitán Bartovič vystrelil spomedzi kruhov, k odrazenému puku sa dostal V. Nedorost a poslal ho za Sochackého. Vzápätí nepochodil Ölvecký a v nájazde ani Netík. V 35. min pálil od modrej čiary Baranka, brankár Ufy však puk schoval v lapačke.

V III. tretine sa obe mužstvá snažili o víťazný gól, no Janus i Sochackij si dlho držali čisté konto. V 52. min naklonil misky váh na stranu hostí Tolpeko, ktorý využil peknú krížnu prihrávku od Heikkinena. Bol to 100. inkasovaný gól bratislavského tímu v sezóne 2014/2015. Slovan bojoval o vyrovnanie a „naštartovať“ sa ho snažil J. Brejčák pästným súbojom s Kutuzovom. Stopäťdesiat sekúnd pred treťou sirénou sa domáci dočkali, keď blafákom skóroval Štajnoch – 2:2.

V predĺžení sa o víťazovi nerozhodlo, v nájazdoch Netík zariadil dodatočný bod pre Slovan.

Hlasy:

Petri Matikainen (tréner Slovana): „Bol to vzrušujúci zápas, prespali sme v ňom prvú tretinu. Podržal nás však brankár Janus. Potom sme sa rozbehli a šlo nám to. Podarilo sa nám pred koncom vyrovnať a napokon aj vyhrať. Máme z toho radosť, veď sme hrali proti jednému z najsilnejších súperov v lige.“

Vasilij Čižov (asistent trénera Ufy): „V dnešnom zápase sme chceli bodovať. Chlapci hrali dobre, tímovo. Dve minúty pred koncom sme však inkasovali vyrovnávajúci gól a v nájazdoch je to už lotéria.“

Tomáš Netík (útočník Slovana): „Pri nájazde som nevymýšľal a urobil som to, čo viem. Máme za sebou náročný zápas proti kvalitnému súperovi. Sily nemá nikto na rozdávanie. Za stavu 1:1 som nepremenil nájazd a to som si to vyčítal. Ak by sme prehrali, bol by som veľmi nahnevaný sám na seba.“

Martin Štajnoch (obranca Slovana): „Vedeli sme, že to je kvalitný súper, ktorý prehral predchádzajúci duel. Dobre sme sa pripravili a úvod bol z našej strany vydarený. Potom sme začali zbytočne vymýšľať a dostali sme zbytočný gól. Stratili sme body so slabšími súpermi a teraz ich môžeme získať späť so silnejšími mužstvami.“

4. Jokerit 60 35 3 2 2 2 16 171:136 119
5. Minsk 60 27 3 4 4 1 21 171:159 100
6. Jaroslavľ 60 24 4 4 7 2 19 155:143 97
7. N. Novgorod 60 22 1 7 5 3 22 153:144 90
8. Soči 60 23 3 2 7 2 23 164:170 88
9. Mytišči 60 23 1 3 5 3 25 158:161 85
10. Čerepovec 60 19 1 7 6 6 21 157:168 85
11. Podoľsk 60 20 2 4 1 5 28 152:186 78
12. Riga 60 22 0 3 3 2 30 136:160 77
13. Záhreb 60 17 3 3 3 2 32 147:191 68