Kazachstan vzal Američanom bod, Kanada Fínom všetky tri

Hokejisti Kazachstanu získali na svetovom šampionáte prvý bod. Nováčik v elitnej kategórii MS podľahol Američanom v helsinskom skupine 2:3 po predĺžení.

11.05.2012 17:56 , aktualizované: 21:47
Hokejisti USA Foto:
Gólová radosť Američanov.
debata (6)

Američania síce dvakrát viedli, no zverenci Andreja Šajanova dvakrát gólovo odpovedali a po nerozhodnom výsledku po 60 minútach sa predlžovalo. Duel takmer vyústil do samostatných nájazdov, ale nestalo sa tak.

Dvadsaťdva sekúnd pred koncom pridanej päťminútovky obranca Justin Faulk svojím druhým gólom v stretnutí rozhodol o dvoch bodoch pre Američanov, ktorí sa v tabuľke H-skupiny dostali s 10 bodmi na úroveň Kanady. Tá má ešte pred sebou večerný duel s domácimi Fínmi (19.15 h).

Výsledok – H-skupina:

Kazachstan – USA 2:3 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 – 0:1)

• Góly: 39. Puškariov (Žajlauov, Upper), 56. Žajlauov (Puškariov, Novopašin) – 35. J. T. Brown (Abdelkader), 45. Faulk (Goligoski), 65. Faulk (Pacioretty, Paul Šťastný)
  • Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Levonen (Fín.), Lewis (Kan.) – Blümel (ČR), Schrader (Nem.), 9856 divákov
  • Kazachstan: Kolesnik – Novopašin, Šemelin, Troščinskij, Jakovenko, R. Savčenko, Litvinenko, Korabejnikov, Fadejev – Žajlauov, Upper, Puškariov – Dudarev, Krasnoslobodcev, Rymarev – Polišuk, Bumagin, Romanov – Kolesnikov, Spiridonov, Voroncov
  • USA: Bachman – J. Johnson, Fowler, Goligoski, Faulk, Petry, Butler, Braun, Crabb – Ryan, Paul Šťastný, Pacioretty – Lasch, Okposo, Slater – Atkinson, Abdelkader, J. T. Brown – C. Smith, Dwyer, N. Thompson

Hokejisti Fínska v piatkovom večernom stretnutí viedli nad Kanadou 2:0 a v polovici duelu aj 3:1, no napokon podľahli výberu „javorového listu“ 3:5. O rozprávkový vstup Suomi do súboja sa dvoma gólmi v rozpätí 6. – 11. minúty postarali Antti Pihlström a Mikko Koivu, po treťom presnom zásahu z hokejky Jussiho Jokinena viedli domáci v 28. min 3:1. Kanaďania však do konca druhej tretiny vyrovnali zásluhou Johna Tavaresa a Jeffa Skinnera, v záverečnej časti hry rozhodol o ich víťazstve na začiatku 47. min Evander Kane. Veľký obrat zavŕšil gólom do prázdnej bránky 24 s pred koncom Jordan Eberle.

Jeff Skinner sa teší z gólu vo fínskej sieti. Foto: Reuters
skinner Jeff Skinner sa teší z gólu vo fínskej sieti.

Fínsko – Kanada 3:5 (2:0, 1:3, 0:2)

• Góly: 6. Pihlström (N. Kapanen), 11. M. Koivu (J. Jokinen), 28. J. Jokinen (Salmela) – 26. Burrows (O'Reilly, Methot), 35. Tavares (Skinner, Russell), 39. Skinner (Nugent-Hopkins, D. Keith), 47. E. Kane (C. Perry), 60. Eberle (Tavares, D. Keith).
  • Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fraňo (ČR), Larking – Dahmen (obaja Švéd.), Šeľanin (Rus.), 13 059 divákov.
  • Fínsko: Lehtonen – Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Niskala, Salmela, Kukkonen, Jaakola – J. Jokinen, M. Koivu, V. Filppula – Granlund, Pesonen, Immonen – Kontiola, Joensuu, Komarov – Pyörälä, N. Kapanen, Pihlström.
  • Kanada: C. Ward – D. Keith, Bouwmeester, Phaneuf, Methot, Russell, Quincey, L. Schenn – Getzlaf, C. Perry, E. Kane – Eberle, Tavares, Skinner – P. Sharp, Nugent-Hopkins, Jamie Benn – Purcell, O'Reilly, Burrows – A. Ladd.