Kapitán Slovana: V Skalici sme sa vyvarovali chýb z Liptova

Útočník Ľubomír Vaic, kapitán hokejistov bratislavského Slovana, netajil po nedeľňajšom víťazstve v Skalici spokojnosť. "Sme radi, že sme zastavili víťazné ťaženie tímu zo Záhoria po rozdelení súťaže," podotkol.

17.02.2009 06:00
Martin Kuľha, Ľubomír Vaic Foto:
Kapitán Slovana Ľubomír Vaic (vpravo) je spokojný.

V piatok Slovan prehral v Liptovskom Mikuláši, v nedeľu pripravil Skalici na jej ľade prvú prehru v nadstavbovej časti. V čom – okrem výsledkov – sa líšili tieto zápasy?
V Liptove sme si chceli vyskúšať nejaké nové veci. Nesplnili sme však to, čo sme si povedali v šatni pred zápasom. V Skalici sme hrali oveľa zodpovednejšie.

V Liptove ste začali dobre, viedli ste 3:1 i 4:2. Prečo ste neudržali náskok?
Zjednodušene: namiesto toho, aby sme hru takticky ,,zavreli", pokračovali sme v útočení. A keď domáci vyrovnali, dostali sa na koňa. Chýbalo nám viac disciplíny.

Po záverečnom hvizde odišiel Slovan v piatok večer do šatne bez podania rúk. Tak to býva až v play off. Neuniesli ste prehru?
To, že sme si s domácimi nepodali ruky, nebolo namierené proti súperovi, ale proti hlavnému rozhodcovi. Niekedy som sa nestačil čudovať jeho verdiktom. Ak nemá rovnaký meter, ťažko vo vypätých situáciách potlačíte emócie. Stačí sa pozrieť na pomer vylúčených.

Žiadali ste ako kapitán vysvetlenie rôzneho metra?
Pokúšal som sa o to, no vždy ma poslal preč.

Do Slovana ste prišli po viacročnom pôsobení v českej extralige. Píska sa v nej inak než v slovenskej?
To sa ťažko porovnáva. Ale aj v českej extralige som zažil podobné situácie. Aj tam chýba jednotný meter v posudzovaní dovoleného a nedovoleného. Niektorí rozhodcovia majú rôzne kritériá na tvrdosť. Čo jedni pustia, iní trestajú. A to je najhoršie, lebo neviete, na čom ste.

Brali ste prehru s Liptovským Mikulášom ako výstrahu pred zápasom v Skalici?
Určite. Najmä v tom, že musíme hrať maximálne koncentrovane od prvej do poslednej minúty a nenechať sa rozptýliť ničím a nikým. Vedeli sme, že ak vyhráme, určite skončíme druhí po nadstavbovej časti. Je dobré, že rozbehnutú Skalicu sme pribrzdili po našom kvalitnom výkone.

Na tri vylúčenia v prvej desaťminútovke mohol Slovan doplatiť…
Našťastie, ubránili sme sa. Na vylúčenia si musíme dávať veľký pozor, mohli sa nám vypomstiť. Ale od druhej tretiny sme boli lepší i bojovnejší, mali sme aj viac šancí.

Kedy ste vedeli, že vyhráte?
Keď sme zvýšili na 4:2. Do konca ostávalo ešte pätnásť minút, no domácich sme do tlaku nepustili.

Mal zápas v Skalici už nádych play off?
Atmosférou určite. Vnútorne vieme, že play off, najdôležitejšia časť sezóny, sa začne o pár dní. Odráža sa to vo vyššej kvalite zápasov i hernom nasadení.

Slovan pôjde za obhajobou titulu do play off z druhého miesta. Nie je to nevýhoda?
Nepovedal by som. Zdanlivá nevýhoda by to bola v prípade, ak by sme hrali vo finále proti Košiciam. Najprv sa však do finále musíme dostať – aj my, aj Košice.

Sledujete aj vývoj v druhej skupine? Považujete za príjemnejšieho súpera Banskú Bystricu alebo Martin?
Sledujeme. Pripravujeme sa na to, že príjemný nebude nik, a tak je to takmer jedno. Keď chceme obhájiť titul, musíme zdolať každého.