Juniori si na záver zastrieľali

Slovenskí hokejisti do 20 rokov vyhrali na MS v Česku v skupine o udržanie sa v elitnej kategórii nad Kazachstanom vysoko 8:0 a obsadili konečnú siedmu priečku. Mladí Slováci mali istotu záchrany v elitnej kategórii už pred týmto duelom a hrali len o umiestnenie.

03.01.2008 22:12

V druhom dueli skupiny o udržanie sa medzi elitou vyhralo Švajčiarsko nad Dánskom 5:2, hoci dvakrát prehrávalo. Toto stretnutie už nič nemohlo zmeniť na skutočnosti, že reprezentácia krajiny „helvétskeho kríža“ spolu so Severanmi zostupuje do I. divízie. Švajčiarsko skončilo na celkovom 9. mieste a Dánsko je posledné.

skupina o udržanie sa
Slovensko – Kazachstan 8:0 (4:0, 3:0, 1:0)

• Góly: 7. O. Ďuriš (Suja), 14. Skokan (M. Slovák), 16. Roháč (Bališ), 20. Skokan (Bališ, M. Slovák), 33. Čaládi (Skokan, Bališ), 36. Lušňák (Biro, Marcinko), 38. Lušňák (Roháč, Marcinko), 51. Jančovič (Sinkovič). Vylúčení: 9:11, navyše: M. Slovák – Vitoškin obaja na 10 min, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Piechaczek (Nem.), Ronnmark (Švéd.) – Blumel (ČR), Lesnjak (Slovin.), 359 divákov.
  • Zostava SR „20“: J. Hudáček – Biro, Ďaloga, Beňa, Bališ, J. Mikuš, Michal Kozák, Krajčík, Zúkal – Roháč, T. Marcinko, Lušňák – M. Slovák, Skokan, Čaládi – Šinkovič, Češík, D. Jančovič – Suja, O. Ďuriš, M. Jurík´

V úvode stretnutia sa striedali obe družstvá v útočnom snažení, skóre napokon otvoril v 7. min Ďuriš po prihrávke Suju. Hráči Kazachstanu sa pokúšali odpovedať rovnakou mincou, ale pribrzdilo ich vylúčenie Tumašova a využitá presilovka Slovenska v 14. min. „Mikešovci“ si vytvorili v útočnej tretine veľký tlak, ktorý do gólu pretavil center druhej formácie Skokan. O necelé dve minúty svietilo na ukazovateli skóre už 3:0, keď Bališovu strelu od modrej šikovne tečoval Roháč. V samom závere prvej časti ponúkli Kazachovia Slovákom výhodu presilovky o dvoch hráčov a tým stačilo na štvrtý gól, opäť z hokejky Skokana, iba osem sekúnd.

V druhej tretine pokračoval uragán v podaní mladých Slovákov: v 33. min zvyšoval kapitán Čaládi a v 36. min upravil pri presilovke Lušňák už na 6:0. Siedmy gól pridal ten istý hráč v 38. min po krásnej kombinačnej akcii prvého útoku pri prečíslení troch proti jednému. V záverečnej dvadsaťminútovke sa súboj už iba dohrával, Slováci dokázali v 51. min pečatiť na konečných 8:0 zásluhou Jančoviča.

Štefan Mikeš (tréner SR): „Samozrejme, že s výsledkom 8:0 musíme byť spokojní. Predviedli sme veľmi dobrý výkon, vyspelý hokej. Darili sa nám kombinácie a tentoraz sme naše šance aj premieňali. Za výkony na celom turnaji sa určite nemusíme hanbiť. Nepodarilo sa nám síce postúpiť do boja o medaily, ale odohrali sme kvalitné zápasy proti silným tímom. Záverečnú skupinu o záchranu sme vyhrali suverénnym spôsobom a cieľ nakoniec splnili.“

skupina o udržanie sa
Švajčiarsko – Dánsko 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

Góly: 16. Weber, 33. a 40. Lemm, 44. Froidevaux, 60. Schlagenhauf – 5. Eller, 27. Boedker

Konečná tabuľka skupiny o udržanie sa:
1. Slovensko 3 3 0 0 0 17:5 9
2. Kazachstan 3 2 0 0 1 9:12 6
3. Švajčiarsko 3 1 0 0 2 8:10 3
4. Dánsko 3 0 0 0 3 8:15 0

Na 5. mieste skončili Česi

Hokejisti Česka obsadili na MS hráčov do 20 rokov pred vlastným publikom 5. priečku. Vo štvrtkovom priamom súboji o toto konečné umiestnenie na mládežníckom svetovom šampionáte zvíťazili v Pardubiciach nad Fínmi 5:1 (0:1, 3:0, 2:0), hoci po prvej tretine odchádzali do kabín za nepriaznivého sta­vu.

Tím ČR však napokon dokázal odplatiť svojmu severskému súperovi prehru 2:6 zo základnej skupiny na predchádzajúcich MS „20“ vo Švédsku a zároveň potvrdil nasledujúce víťazstvo rovnakým pomerom 6:2 zo stretnutia o 5. miesto, ktoré sa konalo 4. januára 2007 v Ejendals Arene v Leksande.

Čechov teraz dostal do vedenia 2:1 Martin Frolík, ktorý sa v spomenutom vlaňajšom švédskom zápase o 5. miesto proti reprezentácii krajiny „tisíc jazier“ blysol hetrikom. Česko i Fínsko teraz skončili v základných skupinách na treťom mieste a zhodne prehrali v stredajšom štvrťfinále: Česko 1:4 s Ruskom a Fínsko 2:4 proti Kanade.

o 5. miesto
Česko – Fínsko 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)

Góly: 27. Bartek, 28. Frolík, 40. Kundrátek, 48. Hampl, 58. M. Látal – 2. Pesonen