Je rozhodnuté! Kings rozstrieľali New Jersey a majú prvý Stanley Cup

Hokejisti Los Angeles Kings zdolali v šiestom finálovom zápase NHL New Jersey hladko 6:1 a po triumfe 4:2 na zápasy získali prvý Stanleyho pohár v 45-ročnej histórii klubu.

12.06.2012 04:54 , aktualizované: 06:50
LA Kings 8 Foto:
Kapitán Kings Dustin Brown so Stanleyho pohárom.

Kalifornský tím si svoju druhú šancu na domácu oslavu nenechal ujsť. Základ víťazstva položili Kings v rozmedzí štyroch minút prvej tretiny, keď do bránky Martina Brodeura strelili tri presilovkové góly. Predchádzalo im päťminútové vylúčenie Steva Berniera, ktorý v 11. minúte zozadu narazil na mantinel Roba Scuderiho. „Je mi ľúto, že Bernieho budú označovať za vinníka našej prehry. Nie je to však jeho chyba. K tomuto momentu sa vyjadrím neskôr, dnešok pa­trí Los Angeles. Nechajme ich osláviť triumf,“ uviedol tréner New Jersey Peter DeBoer.

Postupne sa presadili Dustin Brown, ktorý tečoval strelu Drewa Doughtyho, o 102 se­kúnd skóroval Jeff Carter a ešte do návratu Petra Sýkoru, ktorý odpykával Barnierov tres­t, zvýšil vedenie Kings po Trevor Lewis. Najväčšiu šancu New Jersey v prvej tretine mal Patrik Eliáš, no trafil len tyčku Quickovej bránky.

Jordan Nolan (v popredí) a jeho spoluhráč z Los... Foto: SITA, AP
LA Kings 4 Jordan Nolan (v popredí) a jeho spoluhráč z Los Angeles Matt Greene zastavujú Ryana Cartera z New Jersey.

Ďalšia rana pre Devils prišla na začiatku druhého dejstva. Druhý gól v stretnutí zaznamenal Carter. Kings zápas kontrolovali a vyššiemu náskoku zabránil svojimi zákrokmi Brodeur. New Jersey dokázalo znížiť v 39. zásluhou Adama Henriqueho, ktorý dorážal Sýkorovu strelu. Víťazstvo domácich spečatili tri minúty pred koncom opäť Lewis a obranca Matt Greene. Oslavy v Staples Center sa mohli začať.

„Mesto sa konečne dočkalo najcennejšej trofeje. Každý sníva o tom, že nad hlavu zdvihne Stanleyho pohár a ja som rád, že som prvým hráčom Kings, ktorému sa to splnilo,“ povedal kapitán Los Angeles Dustin Brown. Vďaka dvom bodom za gól a asitenciu sa dostal na čelo kanadského bodovania play-off. Na čele sekunduje spoluhráč Anže Kopitar. Obaja majú po dvadsať bodov za osem presných zásahov a dvanásť prihrávok.

Zápas vo videoskratke

**

**

Radosť neskrýval ani veterán v zadných radoch Kings, 35-ročný obranca Willie Mitchell. „Je to neopísateľný pocit. Ako deti sme hrali hokej na ulici a pózovali s nádobou na smeti, ktorá predstavovala náš Stanley Cup. Teraz sa to stalo skutočnosťou,“ zaspomínal si najstarší hokejista v zostave Los Angeles.

Za najlepšieho hráča play-off vyhlásili brankára Los Angeles Jonathana Quicka. Conn Smythe Trophy mu patrí právom, keďže v bojoch o najcennejší pohár zaznamenal 94,6 % úspešnosť a na zápas inkasoval priemerne 1,41 gólu. „Bola to veľmi dlhá cesta s krásnym koncom. Krok za krokom a tréning za tréningom sme našu hru zlepšovali, skvele sa zohrali a všetky tieto faktory nám priniesli úspech. Je mi cťou, že som súčasťou tohto tímu,“ povedal Quick.

Jeho tím postúpil do vyraďovacej fázy z ôsmeho miesta, ešte 14 zápasov pred koncom základnej časti figuroval na nepostupovej 11. priečke. Potom však začal valcovať - v play-off postupne vyradil Vancouver (4:1 na zápasy), St. Louis (4:0), Phoenix (4:1). Vo finále viedli Kings už 3:0 a aj keď New Jersey po dvoch víťazstvách sériu zdramatizovalo, na otočenie série to nestačilo.

Finále Stanleyho pohára:

LOS ANGELES – NEW JERSEY 6:1 (3:0, 1:1, 2:0) – konečný výsledok série 4:2, LA získalo Stanley Cup

Góly: 12. Brown (Doughty, Mike Richards), 13. Carter (D. Brown, Mike Richards), 16. Lewis (King, Doughty), 42. Carter (Brown, Kopitar), 57. Lewis (King, Stoll). 57. Greene – 39. Henrique (Sýkora).
Strely na bránku: 25:18. Brankári: Quick – Brodeur. Vylúčenia: 3:9, z toho Bernier, Carter a Clarkson na 10 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, 18 858 divákov.
Hviezdy zápasu: Brown, Carter, Doughty.

Hokejový ošiaľ v Los Angeles prenikol aj do...
Fanúšikovia Los Angeles v dresoch Jonathana...