Hráči Los Angeles vyhrali aj druhý raz na ľade New Jersey

Možno to potrvá už len niekoľko dní a slávny Stanley Cup zdvihnú nad hlavu hráči Los Angeles. Tí sú už na polceste k vytúženému hokejovému grálu. Vo finále play off zvládli aj druhý zápas na ľade súpera.

03.06.2012 06:35 , aktualizované: 08:35
Quick, Eliáš Foto:
Jonathan Quick nad Patrikom Eliášom. Los Angeles vedie vo finále aj vďaka svojmu brankárovi 2:0 na zápasy.

V Newarku nad New Jersey zvíťazili znova 2:1 po predĺžení. Po necelých 14 minútach predĺženia skóroval Jeff Carter a výrazne priblížil šance Kings na zisk prvého pohára v histórii klubu. Králi z Kalifornie zvíťazili vo vyraďovacej časti už desiaty raz za sebou u súpera a vyrovnali tým historický rekord. Rovnako uspeli aj vo svojom štvrtom predĺžení. Tretí finálový zápas odohrajú oba tímy v pondelok v Los Angeles.

Skóre otvoril už v 7. min hosťujúci obranca Drew Doughty, ktorý po individuálnej akcii nedal šancu skúsenému brankárovi Martinovi Brodeurovi. Domáci vyrovnali na začiatku tretej tretiny, keď v 43. min Židlického vyrazený pokus od modrej čiary zasunul za Jonathana Quicka center Ryan Carter. Rozhodnúť mohol v záverečnej minúte riadneho hracieho času v presilovke ruský kanonier Devils Iľja Kovaľčuk, ale v poslednom okamihu vložil do jeho strely hokejku Anže Kopitar.

Doughty mohol pridať druhý gól na začiatku predĺženia, no v 63. min chýbali jeho delovke od modrej iba centimetre. V 74. min vnikol do útočného pásma po pravej strane Jeff Carter, ale Penner neprepasíroval puk za Brodeurov chrbát. Akcia však pokračovala ďalej, Carter vystrelil švihom z z väčšej vzdialenosti za kruhmi a brankár New Jersey nereagoval na jeho pokus.

„Bol to môj prvý gól v predĺžení zápasu play off v kariére, čiže veľmi špeciálny moment. Teším sa za celé mužstvo, lebo toto víťazstvo je veľmi dôležité,“ vravel na pozápasovej tlačovej besede útočník Jeff Carter. „Oproti prvému zápasu sme zahrali oveľa lepšie v útoku, ale góly z našich hokejok neprišli. Prehrávame 0:2 a teraz aspoň vieme, že u súpera musíme aj my vyhrať,“ podotkol tréner New Jersey Peter Deboer.

Druhý finálový zápas vo videoskratke

Finále play-off NHL, 2. zápas:

NEW JERSEY – LOS ANGELES 1:2 po predĺžení (0:1, 1:0, 0:0 – 0:1) – stav série 0:2

Góly: 43. Ryan Carter (Židlický, Bernier) – 8. Doughty, 74. Jeff Carter (Penner, Martinez)
Strely na bránku: 33:32. Brankári: Brodeur – Quick. Vylúčenia: 2:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 17 625 divákov.
Hviezdy zápasu: Jeff Carter, Quick, Brodeur

Zaujímavosti z play-off NHL:

*Hokejisti Los Angeles vyhrali aj desiaty zápas na ľade súperov v sérii a v tohtoročnom play-off ešte vonku neprehrali. Kings utvorili nový rekord v počte neprehratých duelov hosťujúceho tímu v jednom play-off a zároveň vyrovnali doterajšie maximum v celkovom počte víťazstiev na klzisku súpera vo vyraďovacej časti, ktoré držali doteraz Calgary z roku 2004 a New Jersey z rokov 2000 a 1995.
*Brankár Jonathan Quick neprehral s minulou sezónou dovedna už 12 zápasov na ľade súpera v play-off za sebou, čo je ligový rekord. Rovnako dvanásťzápasová séria Kings u súperov je maximom súťaže.
*Ak mužstvo vyhralo prvé dva finálové zápasy série u súpera, v deviatich z jedenástich prípadov zdvihol jeho kapitán nad hlavu aj Stanleyho pohár. Jedine Toronto v roku 1942 s Detroitom a Montreal tiež s Detroitom v roku 1966 dokázali po domácich neúspechoch sériu otočiť.
*Jeff Carter strelil prvý gól kariéry v predĺžení zápasu vyraďovacej časti. Kings tento rok neprehrali ani jedno zo štyroch predĺžení v play-off a vždy rozhodol iný hráč (Jarret Stoll, Dustin Penner, Anže Kopitar, Jeff Carter).
*Tento rok sa v play-off hralo už 25 predĺžení, čo je tretí najvyšší počet v histórii. Viackrát to bolo len v rokoch 1993 (28) a 2001 (26).
*O vyrovnanosti tohtoročného play-off svedčí aj fakt, že 49-krát z 82 súbojov rozhodol o víťazovi jeden gól. V roku 2007 sa rozdielom jedného presného zásahu skončilo 51 zápasov, čo je zatiaľ ligový rekord.
*Hosťujúce tímy v tohtoročnom play-off vyhrali 46 zápasov, čo je vyrovnanie rekordu NHL z roku 1987.
*Kings hrali v doterajšej klubovej histórii sedem finálových zápasov o Stanleyho pohár, päť z nich dospelo do predĺženia.