Hossa opäť exceloval, Šatan oslávil 1000. zápas v NHL víťazstvom

Slovenskému hokejistovi Mariánovi Hossovi sa podarilo v druhom stretnutí za sebou dvakrát skórovať. Detroit si zásluhou svojho najlepšieho strelca poradil na domácom ľade s Phoenixom 5:4. Pozoruhodnú métu dosiahol vo svojej kariére Miroslav Šatan, ktorý odohral jubilejný tisíci zápas v základnej časti NHL. Hoci sa v súboji s Tampou Bay bodovo nepresadil, so spoluhráčmi z Pittsburghu sa radoval z víťazstva 4:3 po predĺžení.

05.02.2009 07:55
Miroslav Šatan Foto:
Miroslav Šatan má na konte už tisíc zápasov v NHL.

Hossa dokázal v zápase s Phoenixom nadviazať na svoj výkon z predchádzajúceho duelu so St. Louis, v ktorom ku dvom gólom pridal aj premenený samostatný nájazd v záverečnom rozstrele. Tak ako v pondelok, aj teraz si vyslúžil ocenenie pre prvú hviezdu zápasu. Tridsaťročný krídelník otvoril skóre v 15. minúte, keď ho v útočnom pásme našiel zadovkou Pavel Dacjuk a jeho strela sa odrazila od obrancu kojotov Davida Schlemka do bránky.

Svoj 28. gól v sezóne, ktorým sa zaradil na piatu priečku v tabuľke ligových strelcov, vsietil Hossa v úvode druhej tretiny. Aj tentoraz stálo pri slovenskom útočníkovi šťastie, puk sa totiž za chrbát brankára Ilju Bryzgalova odrazil od žŕdky. Hossa vrátil červeným krídlam vedenie, o ktoré prišli v závere prvej časti po presilovkovom góle Eda Jovanovského.

Rozhodujúci moment zápasu prišiel 49 sekúnd pred záverečnou sirénou. Trestnú lavicu zohrieval Joel Perrault a jeho faul už po siedmich sekundách potrestal delovkou od modrej obranca Nicklas Lidström, ktorý uzavrel na konečných 5:4 pre domácich.

Tréner Phoenixu Wayne Gretzky po skončení duelu nijako neskrýval svoj hnev na rozhodcov: „Perrault fauloval, to nespochybňujem. No predtým tam boli tri hákovania na našich chlapcov, ktoré rozhodcovia nepískali,“ čertil sa legendárny Kanaďan. Jeho zverenci sa v poslednom období trápia a v Detroite utrpeli už piatu prehru v rade.

Miroslav Šatan sa stal po Stanovi Mikitovi a Petrovi Bondrovi len tretím Slovákom, ktorý odohral v zámorskej profilige štvorciferný počet zápasov. V prelomovom zápase s Tampou strávil na ľade bezmála 15 minút a štyrikrát ohrozil brankára Mika McKennu.

Svoje jubileum neokorenil Šatan žiadnym bodom, radosť mu však spravilo víťazstvo Pittsburghu, ktorému v dueli s bleskami vyšiel skvelý obrat. Tampa viedla po dvoch tretinách 3:0 a všetko nasvedčovalo tomu, že Penguins prehrajú aj štvrtý zápas za sebou.

Do tretej časti však tučniaci nastúpili ako vymenení. Domácu zástavu pozdvihol v jej úvode najproduktívnejší muž súťaže Jevgenij Malkin, druhý gól pridal Mark Eaton a vytúžené vyrovnanie zariadil v 57. minúte Petr Sýkora po asistencii Malkina. Ruský útočník sa stal napokon hrdinom zápasu, keď 16 sekúnd pred koncom predĺženia rozhodol o triumfe domácich.

Povesť ostrostrelca potvrdil v noci útočník Buffala Thomas Vanek, ktorý čistým hetrikom pokoril Toronto. Na jednoznačnom víťazstve 5:0 sa talentovaný Rakúšan podieľal aj jednou asistenciou. Vanek zaznamenal celkovo piaty trojgólový zápis v profi­ligovej kariére a prvý v tejto sezóne. Čisté konto si v bránke Sabres udržal Ryan Miller, ktorý čelil len 16 strelám hokejistov Toronta.

Sumáre zápasov NHL:

PHILADELPHIA – BOSTON 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Góly: 26. Hartnell (Lupul, Parent) – 24. Ryder (Wideman, Krejčí), 46. Krejčí (Hnidy), 47. Wideman (Wheeler, Ference).
Strely na bránku: 26:33. Brankári: Biron – Thomas. Vylúčení: 5:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 19.748 divákov.
Hviezdy zápasu: Wideman, Ryder, Hartnell.

BUFFALO – TORONTO 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)

Góly: 3. Connolly (Rivet, Vanek), 13. Stafford (McArthur, Numminen), 23. Vanek (Connolly, Pominville), 46. Vanek (Stafford), 50. Vanek (Pominville, Kotalík).
Strely na bránku: 32:16. Brankári: Miller – Pogge. Vylúčení: 5:11, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 17.355 divákov.
Hviezdy zápasu: Vanek, Miller, Stafford.

PITTSBURGH – TAMPA BAY 4:3 po predĺžení (0:1, 0:2, 3:0 - 1:0)

Góly: 43. Malkin (Dupuis), 55. Eaton (Sýkora), 57. Sýkora (Malkin, Crosby), 65. Malkin (J. Staal, Orpik) – 16. Malone (Recchi, Ranger), 25. St. Louis (Lecavalier, Eminger), 37. Lecavalier (Prospal, St. Louis).
Strely na bránku: 35:24. Brankári: Fleury – McKenna. Vylúčení: 3:7, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 16.977 divákov.
Hviezdy zápasu: Malkin, Lecavalier, Sýkora.

DETROIT – PHOENIX 5:4 (1:1, 2:1, 2:2)

Góly: 15. HOSSA (Dacjuk, Filppula), 26. HOSSA (Filppula, Kronwall), 32. Zetterberg (Dacjuk, Cleary), 46. Samuelsson (Hudler, Franzén), 60. Lidström (Rafalski, Cleary) – 18. Jovanovski (Yandle, Bryzgalov), 29. Fedoriuk (Boedker, Klee), 48. Perrault (Lindström, Jovanovski), 55. Lindström (Doan, Yandle).
Strely na bránku: 33:27. Brankári: Osgood – Bryzgalov. Vylúčení: 4:6, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, 19.821 divákov.
Hviezdy zápasu: HOSSA, Dacjuk, Lidström.

MINNESOTA – ANAHEIM 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 5. Brunette (M. Koivu, Bouchard), 25. M. Koivu (Miettinen, Burns), 60. Bouchard (Belanger).
Strely na bránku: 25:34. Brankári: Backström – Hiller. Vylúčení: 5:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 18.568 divákov.
Hviezdy zápasu: Backström, M. Koivu, Clutterbuck