Hokejový bronz vybojovali Fíni

Bronzové medaily na hokejových majstrovstvách sveta v Rige získali Fíni, ktorí v súboji o 3. miesto vyhrali nad Kanadou hladko 5:0. Po striebre z roku 2001 sa tak Fíni dočkali ďalšieho cenného kovu z MS. Naopak, Kanada, dvakrát po sebe zlatá a vlani strieborná, cestuje domov bez medailí.

21.05.2006 18:10

článok aktualizujeme

o 3. miesto:
Kanada – Fínsko 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

• Góly: 5. Kallio (Pirnes, Miettinen), 26. O.Jokinen (Nummelin, Lehtonen), 37. Hahl, 43. Miettinen (Nummelin), 54. J.Jokinen (Nummelin, Peltonen), Rozhodovali: Jonák (SR) – Pouzar (ČR), Wehrli (Švajč.), vylúčení: 16:12, navyše T.Ruutu )Fínsko) na 10 minút za uder do hlavy, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, 9365 divákov
  • Kanada: Auld – Robidas, Schultz, Hamhuis, Stuart, Seabrook, Daley, Dupont – Cammalleri, Williams, Shanahan – Boyes, Crosby, Bergeron – Calder, Richards, Carter – Hartnell, Pettinger, Metropolit – Comrie
  • Fínsko: Norrena – Nummelin, Berg, Kukkonen, Lehtonen, Luoma, Saravo, Mäntylä – J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen – Kallio, Pirnes, Miettinen – T. Ruutu, M. Koivu, Rita – Bergenheim, Hahl, Hentunen – J.Ruutu

Oba tímy sa na týchto MS spolu už stretli a v osemfinálovej skupine vyhrali Kanaďania 4:2. Hráči javorových listov začali tento súboj tak ako je u nich zvykom a od úvodných minút sa nasťahovali pred Norrenu. Ich aktivitu ale prerušilo vylúčenie, ktoré Fíni v 5. minúte potrestali už po 13 sekundách Kalliom, ktorý sa v skrumáži pred kanadskou bránkou najrýchlejšie zorientoval a dorazil za Aulda odrazený puk. Rovnakú výhodu nevyužili na druhej strane neskôr Kanaďania, ich presilovku ale faulom predčasne prerušil Williams. Hralo sa celkom svižne, hra sa prelievala z jednej strany na druhú. Pribudlo však aj trocha nervozity a robotu mal aj slovenský rozhodca Peter Jonák, ktorý už v úvodnej dvadsaťminútovke vylúčil 15 hráčov (8:7).

Kanaďania mali najväčšiu šancu v závere tretiny, kedy najskôr Williams z dobrej pozície tesne prestrelil, stihol však ešte puk spoza bránky vrátiť na Shanahanovu hokejku, ale jeho strelu Norrena reflexívne lapačkou vyrazil. V prostrednej časti už po uplynutí pár sekúnd musel rozhodca Jonák konzultovať s videorozhodcom strelu Robidasa od modrej čiary. Ten mu ale potvrdil, že jeho delovka skončila len na spojnici hornej a pravej žŕdky fínskej bránky. Kanaďania potom znova doplatili na vylúčenia, po Crosbym išiel o chvíľu na trestnú lavicu aj jeho spoluhráč Dupont a túto početnú výhodu využili Fíni už po piatich sekundách. Olli Jokinen pred kanadskou bránkou tečoval strelu Nummelina v ich druhý gól.

Dvojgólové vedenie bolo logickým vyústením predsa len väčšej túžby Fínov po bronze, navyše Kanaďania znova doplácali na fauly a tie im uberali sily. V závere tretiny vyrobil chybu pred vlastnou bránkou Seabrock, ktorú pohotovo zužitkoval Hahl v tretí fínsky gól.

V záverečnej tretine Kanaďania nenašli v sebe sily na to, aby zápas aspoň trocha zdramatizovali. Naopak v 43. minúte ich ešte viac zrazil na kolená štvrtým gólom do ich bránky Miettinen. Inkasovať mohli aj vo vlastnej presilovke, keď sa autor tretieho fínskeho gólu Hahl dostal až pred Aulda, ale ten zachránil. Hre chýbalo tempo, Fíni si svoje bezpečné vedenie s prehľadom strážili a v ďalšej početnej výhode o dvoch hráčov pridali aj piaty gól, pričom už treťou asistenciou v tomto zápase a jedenástou na MS sa blysol Nummelin.

Kanaďania boli úplne neškodní, navyše stále pomerne často faulovali a v závere sa zápas už len dohrával. Kanaďania sa prvý raz na týchto MS nezmohli ani len na čestný úspech.

Za hráča zápasu bol na kanadskej strane vyhlásený Brendan Shanahan, na fínskej autor druhého gólu Olli Jokinen. Medaily odovzdali víťaznému tímu prezident Medzinárodnej hokejovej federácie René Fasel a prezident Fínskej hokejovej asociácie Kalervo Kummola.

Nick Schultz, obranca Kanady: „Vyhral lepší tím.“
Stephane Robidas, obranca Kanady: „Skóre nereflektuje našu hru. Dva góly sme dostali v oslabení o dvoch hráčov a je ťažké vyhrať, ak musíte dohnať veľký náskok. Snažili sme sa do konca.“
Olli Jokinen, center Fínska: „Po tento kov sme si neprišli, no máme aspoň niečo, čo môžme doniesť domov. Myslím si, že vo finále skončili dva najlepšie tímy, náš čas v tomto roku neprišiel. Dúfam, že vyhrajú Česi.“