Finálovú drámu vyhrali mladí Kanaďania

Hokejisti Kanady sa stali štrnástykrát v histórii a štvrtýkrát za sebou majstrami sveta vo vekovej kategórii do 20 rokov. Vo finále tohtoročného šampionátu v Čechách si mladé javorové listy poradili v Pardubiciach so Švédmi po dramatickom priebehu 3:2 po predĺžení.

05.01.2008 22:48
Kanada, radosť Foto:
Kanaďania Claude Giroux (28) a Brad Marchand sa tešia z gólu v sieti Švédska vo finále MS hokejistov do 20 rokov v Česku.

Kanaďania odplatili severanom prehru 3:4 zo základnej skupiny. Kanada vyhrala už štvrtý šampionát v rade a je s bilanciou 14 – 8 – 5 najúspešnejšou krajinou v histórii.

Švédi na druhý titul do 20 rokov po roku 1981 nesiahli, získali svoje siedme striebro a celkovo 13 medailu (1 – 7 – 5). Naposledy sa z cenného kovu radovali ešte v roku 1996, potom jedenásť turnajov vyšli naprázdno.

Slovensko na šampionáte obsadilo konečné 7. miesto. Do I. divízie vypadávajú Švajčiarsko a Dánsko, minimálne na rok ich nahradia Nemecko a Lotyšsko.
Vo finále malo zastúpenie aj Slovensko, čiarovým rozhodcom bol Milan Mášik.

V súboji o zlato boli dlho bližšie k titulu mladí Kanaďania, ktorí viedli pred záverečnou tretinou 2:0. Húževnatí Švédi však dokázali v poslednej minúte riadnej hracej doby vyrovnať. V predĺžení mali viac šťastia Kanaďania a Wayne Simmonds rozhodol o ich víťazstve.

Finále:
Švédsko – Kanada 2:3 po predĺžení (0:2, 0:0, 2:0 – 0:1)

• Góly: 46. Carlsson (Alcen, P. Berglund), 60. Larsson – 2. Marchand, 18. Giroux (Marchand, Turris), 64. Simmonds. Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia. 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.), Šindler (ČR) – Feola (USA), Mášik (SR), 7480 divákov
  • Švédsko: Enroth – Carlsson, K. Berglund, Motin, V. Hedman, Andersen, Moe, Eklund – Möller, P. Berglund, Alcen – Figren, Andersson, Svensson Paajarvi – Kempe, Backlund, Lagerström – T. Forsberg, Lundh, Larsson – Hagelin
  • Kanada: S. Mason – Doughty, Alzner, Schenn, Hickey, Godfrey, Pyett, Subban – Giroux, Turris, Marchand – Halischuk, Matthias, Tavares – Legein, B. Sutter, Gillies – Simmonds, Stamkos, Holzapfel – Boychuk

Švédom sa ich obranná taktika rozsypala hneď v úvode zápasu. Už po 87 sekundách hry otváral skóre Marchand a „Tri korunky“ museli pozmeniť systém hry. Stále však v prvom rade mysleli na pozornú defenzívu a podnikali nebezpečné výpady smerom dopredu. Oba tímy v prvej časti nevynikali prílišnou snahou strieľať. Z mála striel získali Kanaďania dvojgólové vedenie, pri presilovke Marchand vybojoval puk pred brankárom Enrothom, obkrúžil s ním bránku a nekrytý Giroux ho mohol poslať bez problémov do odkrytej švédskej svätyne – 0:2.

V druhej tretine sa Švédi snažili o zníženie, tri vylúčenia v rade ich však pribrzdili. Disciplinovane hrajúci Kanaďania súpera pred Masona veľmi nepúšťali. Severania stupňovali tempo v tretej tretine, v 46. min pri presilovke Carlsson vyrovnal a potom sa začalo dobíjanie Masonovej bránky. Z veľkého tlaku a množstva šancí však Švédi dlho nič nevyťažili. Dočkali sa až 38 sekúnd pred záverom tretej tretiny, keď už hrali takmer minútu bez brankára. Pri kanadskom bránkovisku sa najlepšie zorientoval Larsson a na dvakrát poslal puk do siete – 2:2. V predĺžení sa hral otvorený hokej. V 64. min sa natlačil pred švédsku bránku Alzner, v skrumáži poslal puk za Enrotha Simmonds a začal veľké kanadské oslavy.

**====== Bronzové medaily získalo Rusko ======

**

Bronzové medaily na MS hokejistov do 20 rokov v Česku získalo Rusko. Mládežnícka „zborná“ v sobotňajšom stretnutí o konečné 3. miesto v Pardubiciach zvíťazila nad svojimi rovesníkmi zo Spojených štátov amerických 4:2 (3:0, 1:1, 0:1), keď základ svojho úspechu položila v úvodnej tretine. Rusko, ktoré sa tomuto zámorskému súperovi revanšovalo za libereckú prehru 2:3 v základnej B-skupine z minulej soboty, na predchádzajúcich troch šampionátoch „dvadsaťročných“ zhodne skončilo na striebornej pozícii. O jednu priečku oproti MS z prelomu rokov 2006 a 2007 vo Švédsku sa zhoršilo aj mužstvo USA. Vo finále o 20.00 takisto v Pardubiciach nastúpia Kanada, ktorá siaha po štvrtom triumfe v rade, a naposledy pred vlastným publikom štvrté Švédsko.

O 3. miesto:
Rusko – USA 4:2 (3:0, 1:1, 0:1)

• Góly: 4. Čerepanov (Filatov , Mamin), 12. Kurbatov (Tichonov), 17. Filatov (Čerepanov), 22. Filatov (Mamin, Čerepanov) – 31. Rakhshani (Okposo), 54. Schroeder (Sanguinetti )

Konečné poradie MS do 20 rokov: 1. Kanada, 2. Švédsko, 3. Rusko, 4. USA, 5. Česko, 6. Fínsko, 7. Slovensko, 8. Kazachstan, 9. Švajčiarsko, 10. Dánsko