Finále začali lepšie Kings, o víťazstve rozhodol v predĺžení Kopitar

Hokejisti Los Angeles zvíťazili v prvom finálovom zápase play-off NHL nad New Jersey 2:1 po predĺžení. O vedenie Kings v sérii a deviaty triumf v rade na ľade súpera sa postaral slovinský útočník Anže Kopitar v 69. minúte.

31.05.2012 06:53
Kopitar, Brodeur Foto: ,
Anže Kopitar prekonáva Martina Brodeura.

Od vyrovnania rekordu NHL delí Kings jedna výhra na klzisku súpera. Los Angeles a New Jersey sa proti sebe postavili prvýkrát v histórii play-off a úvodné minúty boli z oboch strán opatrné.

Hostia sa ujali vedenia zásluhou gólu Colina Frasera v 10. minúte, ktorého ideálne našiel jeho spoluhráč Jordan Nolan. Napriek tomu, že boli Kings aktívnejší, opora v bránke domácich Martin Brodeur zvýšenie ich náskoku nedopustila.

Hráči New Jersey nevyužili dve presilovky, z gólu sa však napokon tešili 72 sekúnd pred koncom druhej tretiny. Postaral sa o to Anton Volčenkov. Kings zakrátko mohli na vyrovnávajúci gól odpovedať, no Drew Doughty ani Dustin Penner svoje šance nepremenili.

Devils v tretej tretine herne ožili, vytvorili si sľubné šance. Na chvíľu sa dokonca tešili z vedenia, no videorozhodca ich gól neuznal, keďže ich kapitán Zach Paris ho dosiahol rukou.

Rozhodovalo sa v predĺžení, kde vôbec prvý brejk premenil ukážkovým blafákom Kopitar. Víťaznému gólu predchádzal získaný puk Justinom Williamsom v obrannom pásme Kings. „Vedel som, že tam Kopi korčuľuje, tak som sa ho pokúsil vysunúť. Našťastie sa mi podarilo vystihnúť ten správny moment a vyšlo to,“ povedal Williams.

„Nezačali sme dobre, na ľade sme predvádzali hru, ktorej sme sa chceli vyhnúť. Napriek tomu bude séria ešte dlhá, ide len o jeden nevydarený zápas. Na ten ďalší sa musíme pripraviť tak dobre, ako sa len dá,“ zdôraznil útočník New Jersey Iľja Kovaľčuk.

Druhý finálový zápas, opäť na ľade Devils, je na programe v noci na nedeľu.

Finále play-off NHL, 1. zápas:

NEW JERSEY – LOS ANGELES 1:2 po predĺžení (0:1, 1:0, 0:0 – 0:1)

Góly: 39. Volčenkov (Eliáš, Clarkson) – 10. Fraser (Nolan), 69. Kopitar (Williams, Doughty).
Strely na bránku: 17:25. Brankári: Brodeur – Quick. Vylúčenia: 1:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 17 625 divákov.
Hviezdy zápasu: Kopitar, Brodeur, Quick.