Finále MS: Česko - Švédsko

Prvým finalistom hokejových MS v Rige je Česko, ktoré v semifinále vyhralo nad Fínskom 3:1. Víťazný gól dal necelé štyri minúty pred koncom Výborný, víťazstvo poistil pri fínskom power play Hlinka. Súperom Česka bude Švédsko, ktoré v dramatickom zápase vyhralo nad Kanadou tesne 5:4, hoci už viedlo 5:2.

20.05.2006 17:42 , aktualizované: 23:41

Kapitán David Výborný poslal presilovkovým tečom v 57. minúte semifinálového zápasu s Fínskom českých hokejistov opäť do boja o zlato na MS. Víťazstvo 3:1 poistil v Arene Riga ešte v záverečnej minúte pri power play súpera Jaroslav Hlinka. Tím trénera Aloisa Hadamczika síce prehrával po úvodnej časti 0:1, ale obrat načal v 29. minúte v oslabení po krásnej individuálnej akcii Tomáš Plekanec.

Semifinále: Česko – Fínsko 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

• Góly a prihrávky: 29. Plekanec, 57. Výborný (T. Kaberle), 60. J. Hlinka – 9. Hahl (J. Ruutu, Nummelin). Rozhodcovia: Schütz – Schröter (oba Nem.), Oskirko (Rus.). Vylúčení: 6:5, navyše T. Kaberle 5 min. a DKZ – Hentunen 10 min, O. Jokinen 5 min a DKZ. Využitie: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 8763.
  • Česko: Hnilička – Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula – M: Erat, Výborný, Hlaváč – Tenkrát, Štefan, Bulis – Balaštík, J. Hlinka, Hubáček – Irgl, Plekanec, Rolínek. Tréneri: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
  • Fínsko: Norrena – Nummelin, Berg, Kukkonen, Lehtonen, Luoma, Saravo – J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen – Kallio, Hentunen, Viuhkola – Miettinen, M. Koivu, T. Ruutu – J. Ruutu, Hahl, Bergenheim. Tréner: Erkka Westerlund.

Hneď v úvodnej minúte skúšal gólmana Norrenu bekhendom Tenkrát, na druhej strane pálil Tuomo Ruutu. Veľké šťastie mal český tím pri Richtrovom vylúčení, keď ho Hnilička podržal. Šance premárnil Jussi Jokinen, Luoma i Olli Jokinen. V 9. minúte si však liberecký gólman vybral slabšiu chvíľku a strelou spoza modrej čiary ho prekvapil Hahl, ktorého pokus prešiel Hniličkovi pod rukou. Fíni potom skúšali šťastie z diaľky znovu, ale s pokusmi Mikka Koivua a znovu Hahla si už strážca česke svätyne bez problémov poradil.

Úradujúci majstri sveta fínsku bránku príliš neohrozovali a celkovo v úvodnej časti vyslali na Norrenu len tri strely. Naopak, pri ďalšom oslabení boli blízko gólu hráči Suomi. Počas Balaštíkovho pobytu na trestnej lavici vystrelil od modrej čiary Nummelin a trafil žŕdku. Na prelome prvej a druhej časti hral prvú presilovú hru český tím.

Do veľkej šance sa dostal v 26. minúte Bergenheim, ale osamotený pred českou bránkou vystrelil len do Hniličku. Vzápätí šiel na trestnú lavicu Hubáček, ale 23 sekúnd pred návratom na ľad mohol jasať. Najskôr sa pred českou bránkou nepresadil Olli Jokinen a za niekoľko desiatok sekúnd na obrannej modrej získal puk Plekanec a po krásnej akcii vyrovnal. Kľučkou oklamal beka Nummelina i Norrenu a bekhendom z ľavej strany vyrovnal.

V polovici zápasu fauloval rozbehnutého Hlinku Nummelin, ale aj Fíni pohrozili v oslabení. Hnilička musel kryť Miettinenovu strelu. Ďalšie zaváhanie presilovkovej formácie, tentoraz fínskej pri Richtrovom vylúčení, mohol potrestať Štefan, ale Norrena jeho bekhendový pokus vyrazil. Fíni mali šťastie v 38. minúte, keď Tenkrát trafil hornú žŕdku.

Hadamczikov výber po Hentunovom faule pri mantineli na Erata 58 sekúnd pred koncom druhej časti vstupoval v početnej výhode aj do tretieho dejstva. Fínska opora v bránke ale kryla Eratovu dorážku a vzápätí už v plnom počte hráčov na ľade vypichla puk aj osamotenému Hlaváčovi, ku ktorému sa puk šťastne odrazil. Norrena kryl i Plekancov pokus medzi betóny. Hnilička mal tiež dosť práce, dvakrát ho ohrozil Peltonen, potom i Jarkko Ruutu a Miettinen.

Český výber potom nepotrestal vylúčenie Jarkka Ruutua a Fíni nezužitkovali výhodu po Krajíčkovom faule. Naopak, Luoma si počínal tiež nedovolene a tentoraz už gól padol. Strelu Tomáša Kaberleho od modrej čiary úspešne tečoval Výborný. Fíni si vytvorili tlak, ale 46 sekúnd pred koncom definitívne poistil postup do prázdnej bránky Hlinka.

Semifinále nedohrali Kaberle a Olli Jokinen, ktorí po bitke pred Hniličkovou bránkou dostali trest na päť minút a do konca zápasu.

Semifinále: Kanada – Švédsko 4:5 (2:3, 1:2, 1:0)

• Góly: 9. Calder (Richards), 17. Comrie (Cammalleri), 40. Crosby, 44. Bergeron (Crosby, Williams) – 2. Kronwall (Nylander), 5. J. Jönsson (Samuelsson, Nylander), 12. Martensson (Timander), 22. Samuelsson (Hallberg, Nylander), 23. Nordquist (Hannula). Rozhodcovia: Minář – Pouzar (obaja ČR), Ross (USA), vylúčení: 9:7 na 2 min, navyše Hannula na 5+DKZ, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, diváci: 8845.
  • Kanada: Denis (23. Auld) – Robidas, Schultz, Hamhuis, Stuart, Seabrook, Daley, Dupont – Cammalleri, Williams, Shanahan – Boyes, Crosby, Bergeron – Calder, Richards, Carter – Hartnell, Pettinger, Metropolit – Comrie.
  • Švédsko: J. Holmqvist – R. Sundin, Magnus Johansson, K. Jönsson, Kronwall, Hallberg, Timander, A. Holmqvist – Franzen, Zetterberg, Bäckström – Emwall, A. Karlsson, Mattsson – J. Jönsson, Nylander, Samuelsson – Nordquist, J. Lundqvist, Hannula  Martensson.

Olympijskí víťazi z Turína nastúpili do zápasu raketovým tempom a už ich druhou strelou prekonali Denisa v kanadskej bránke, ktorý mal pri diaľkovom pokuse obrancu Kronwalla zakrytý výhľad. Švédi nepoľavili a výsledkom ich tlaku bolo vylúčenie kapitána javorových listov Brendana Shanahana a dvadsať sekúnd pred jeho návratom z trestnej lavice poslal exportnú strelu do vinkla Denisovej bránky veterán šampionátu Jörgen Jönsson.

Hráči z kolísky hokeja sa ale pomerne rýchlo otriasli a už o tri minúty odpovedali, keď sa sám zoči-voči Johanovi Holmqvistovi ocitol Kyle Calder, ani chvíľku nezaváhal a znížil. O ďalšie štyri minúty sa ale na Tre kronor usmiala šťastena, keď strelu Tonyho Martenssena vyrazil Denis iba do pred ním stojaceho Brada Stuarta a od neho sa puk dostal za bránkovú čiaru. Do kabín na prvú prestávku však išli Švédi nakoniec iba s jednogólovým náskokom, keď sa zverencom trénera Marca Habscheida podarilo využiť presilovku. Hneď v úvode druhej časti však z kanadskej bránky oporu Columbusu Blue Jackets vyfúkla švédska smršť. Najskôr žlto-modrým vrátil dvojgólové vedenie Mikael Samuelsson, ktorý úspešne menil smer Hallbergovej strely od modrej a už o 68 sekúnd neskôr po Hannulovej strele nie na prvý pokus ale predsa uspel Nordquist.

Kanaďania pôsobili niekoľko minút otrasene, no na druhej strane nemal veľa práce ani striedajúci Auld. V závere tretiny vlaňajší finalista pritlačil a hoci sa mu nepodarilo súpera výraznejšie uzavrieť v obrannom pásme, 35 sekúnd pred prestávkou prekonal Holmqvista Crosby, keď po svojej strele puk zaseknutý medzi brankárovým betónom a pravou žrďkou dotlačil do siete. Vzápätí však po likvidačnom zákroku Hannulu ležal na ľade a neskôr predčasne odišiel do šatní – v tesnom slede za ním aj švédsky útočník, ktorý sa však na rozdiel od talentovaného kanadského mladíka už na ľad nemohol vrátiť po treste od rozhodcu Minářa.

Keďže za následnú bitku dostali tresty aj Kanaďania, hrali rekordní majstri presilovku iba tri minúty v úvode poslednej časti. Aj to im však stačilo, keď sa presadila opäť formácia „mladých pušiek“ s Bergeronom v úlohe zakončovateľa. V nasledujúcich minútach Kanada stupňovala tlak a chvíľami boli Švédi radi, keď sa im podarilo oslobodiť aj za cenu zakázaného uvoľnenia. Habscheidov tím príliš nepribrzdila ani švédska presilovka v 53. min, no s priúdajúcimi minútami sa švédska defenzíva upokojovala a keď v záverečnej powerplay Shanahanovu prihrávku 35 sekúnd pred koncom Crosby minul, Švédi sa mohli tešiť z postupu.