Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Filc: Na MS chceme opäť zažiť radosť. Tomu sme podriadili všetko

Motivátor-záchranca? Ján Filc prvý proti prvému prívlastku nenamieta, namiesto záchrany radšej spomenie spoluzodpovednosť za slovenský hokej. Keď sa po vlaňajšom neúspechu hokejovej reprezentácie na MS v Kanade hľadal nástupca po Júliusovi Šuplerovi, spomínali sa aj tréneri zo zahraničia. Napokon sa do ostro sledovaného kresla vrátil Ján Filc, viceprezident zväzu. S jeho menom sa spájajú najväčšie úspechy slovenského hokeja: zlato a striebro z majstrovstiev sveta. Na nadchádzajúcom svetovom šampionáte vo Švajčiarsku chce posunúť Slovensko do prvej polovice zúčastnenej šestnástky.

23.04.2009 06:01
Ján Filc Foto:
Ján Filc.
debata

Opäť ste vstúpili do trénerskej rieky. Tešíte sa alebo to beriete ako východisko z núdze?
Prežívam takú zmiešaninu pocitov. Na jednej strane sa teším, lebo niekam smerujeme, na druhej rastie vnútorné napätie. Snažili sme sa všetko tak pripraviť a tak zorganizovať, aby sme mali z toho radosť.

O koľko mien sa líši optimálna zostava reprezentácie od aktuálnej, ktorá sa predstaví na MS?
Pomerne o veľa. Registrovali sme totiž výpadky, o ktorých sme v čase, keď sme skladali optimálnu zostavu, nemohli tušiť. Mám na mysli Jožka Stümpela, ktorého vyradili nečakané zdravotné problémy. Už predtým vypadol z rovnakých dôvodov obranca Andrej Meszároš, s ktorým sme vážne počítali, podobne ako s Ľubomírom Višňovským. O ňom sme však už dávnejšie vedeli, že nepríde. Z čerstvejších prípadov sme ťažko mohli odhadnúť situáciu Mariána Gáboríka. Ten nás však z hľadiska koncepcie až tak neprekvapil. Viac mrzí neúčasť Riša Zedníka – predpokladal som, že posilní útok. Dôvod, pre ktorý sa ospravedlnil, je zrejme veľmi vážny. Málokedy sa však stane, že prídu všetci, ktorých chcete.

Neprevládal v súvislosti s príchodom Mariána Gáboríka prílišný optimizmus?
Ono to je tak, že aj hráč vidí svoju situáciu spočiatku optimisticky. Peter Bondra ani ja nemôžeme hovoriť pesimisticky o niečom, čo Marián videl a cítil nádejne. Chcel prísť a podmienku, ktorá tam bola takými malým písmenkami – šlo o správu jeho ošetrujúceho lekára – najprv nevidel ako prekážku. A nakoniec sa z nej vykľul rozhodujúci a najzávažnejší moment.

Tušili ste, že sa to vyvinie negatívne?
Gáboríkovu účasť som považoval päťdesiat na päťdesiat, pričom vnútri som to ešte viac spochybňoval, ale nedával som to navonok. Človek by niektorým veciam mal veriť – potom sa skôr stanú.

Zaskočilo vás nejaké ospravedlnenie?
Možno trošičku Svatošovo, no aj to sa dá pochopiť rodinnými dôvodmi, ktoré uvádza. Niektorých možno prekvapila odmietavá reakcia Petra Budaja. Mňa ani veľmi nie – videl som, v akej situácii sa nachádzal v tom období, keď sme uzatvárali brankársku otázku. Iné reakcie spoza mora nemôžem spochybňovať ani negatívne hodnotiť.

Kto bude jednotkou v bránke?
Jednotku sme neurčili, rozhodneme sa podľa momentálnej formy z posledných dní.

Poviete najväčší nominačný rébus?
Nebolo vôbec jednoduché rozhodnúť o vyradení ktoréhokoľvek z hráčov. To je jedna z najnevďačnejších úloh. Vždy je veľmi ťažké povedať hráčom, ktorí absolvujú celú prípravu, že sa do zostavy nevojdú. Chalani sú však z profesionálneho hokeja zvyknutí na podobné situácie v rôznych variáciách a prijímajú to pragmaticky. Verím, že zachovajú priazeň reprezentácii aj v budúcnosti. My tréneri sme sedeli aj s Vencom Nedomanským. Podľa vopred určených dlhodobejších kritérií, ktoré sme prijali, rozhodli o účasti a neúčasti pri spočítaní plusov a mínusov detaily.

Prečo ste nezavolali do reprezentácie niekoho z Košíc, majstra slovenskej extraligy?
Dôvody, pre ktoré sme nenominovali nikoho z Košíc a ani Františka Skladaného z Karlových Varov, majstra českej extraligy, súvisia s tým, čo vidíme vo všeobecnosti u hráčov, ktorí končia účinkovanie vo finále play off. Je u nich fyzická vyčerpanosť, sú mentálne vyťažení. Mužstvo, ktoré sa dlhodobejšie pripravuje spolu, má väčšiu šancu a je viac skoncentrované na to, čo nás najviac zaujíma. Nás najviac zaujímajú prvé zápasy na šampionáte. Tak som to v sobotu ešte pred zverejnením nominácie vysvetlil Košičanovi Stanovi Gronovi.

Pomohol slovenskej reprezentácii vznik ruskej Kontinentálnej hokejovej ligy?
Určite áno – keď si zoberieme počet Slovákov a ich pozície v ruských tímoch, tak KHL nám veľmi pomohla. Aj tým, že jej kvalita je taká, aká je. Viacerí hráči sa stali lídrami vo svojich tímoch, dostávali podstatne viac priestoru ako v NHL.

Čo naznačili posledné dva prípravné zápasy s Lotyšskom v Rige?
Neboli to rovnaké zápasy. V prvom sme mali výraznejšiu hernú prevahu, boli sme silnejší v kombinácii i v riešení nerovnovážnych stavov. V druhom Lotyši výrazne ožili, začali nám robiť trošku problémy – aj s pomocou rozhodcu. Remíza v riadnom hracom čase zodpovedala dianiu na ľade. Bolo tam však príliš veľa nervozity a príliš málo toho, čo sa očakáva od medzinárodného hokeja. Prehre v predĺžení neprikladám veľký význam – v lotyšskom scenári bola zrejme povinnosť aspoň raz vyhrať.

S čím ste neboli spokojný?
Odveta v Lotyšsku ma trošku rozhádzala. Hráči reagovali na niektoré situácie príliš emotívne, podľahli celkovej napätosti v atmosfére. To nie je dobré, o tom sme veľa rozprávali. Zvýšil som hlas na striedačke i v kabíne. Nepamätám sa, že by sme mali niekedy vylúčených troch hráčov do konca zápasu. Hráči sú povinní akceptovať veci, na ktorých sa dohodneme, a nie vyhľadávať konflikty ústiace do šarvátok. S týmto mužstvom uspejeme vtedy, ak bude disciplinované na ľade i mimo neho. Na tom sme stavali celú prípravu.

Na čo sa sústredíte do začiatku šampionátu?
Máme čo robiť v hre v oslabení – v nej sme neboli úspešní. Keď súper pritlačí v našom obrannom pásme, dostávame sa do problémov. Ide o dlhodobú záležitosť, slovenský hokej sa ťažko vyrovnáva s tlakom v priestore okolo bránky. Nemali sme veľa možností si to vyskúšať – a v tréningu je to jeden z najnáročnejších nácvikov, ťažko sa modeluje. Budeme na tom pracovať aj počas šampionátu.

V príprave pred MS odpadol posledný zápas vo Švédsku. Nebude chýbať?
O odrieknutí sme vedeli v dostatočnom predstihu, a tak sme sa zariadili, aby nechýbal.

Koľko hráčov pred prvým zápasom v piatok proti Maďarsku napíšete na súpisku?
Taký počet, ktorý dá priestor na prípadné posily zo zámoria. Uvidíme, ako sa vyvinie situácia. Na začiatok napíšeme dvoch brankárov, siedmich obrancov a s najväčšou pravdepodobnosťou desať alebo jedenásť útočníkov. Nechceme však zbytočne otáľať a čakať, ak by nebola šanca príchodu vyššej kvality zo zámoria.

Považujete v základnej skupine za kľúčový zápas proti Bielorusku v súvislosti s postupom?
Kľúčový zápas je vždy ten, ktorým otvárame turnaj. Naň sa musíme maximálne skoncentrovať.

V základnej skupine nastúpia vaši zverenci proti trom súperom s rôznym herným štýlom. Podriadite tomu taktiku?
Iste. Za prvoradé však považujem to, čo chceme hrať my, ako sa uplatníme našou hrou. Samozrejme, budeme reagovať aj na vývoj zápasov, ako bude vystupovať voči nám súper. Je to vecou analýzy ich hry. Sledoval som stredajší prípravný zápas Rusko – Maďarsko, aby sme sa čo najlepšie pripravili na úvodný zápas proti Maďarsku. Najdôležitejšie však je, aby sme zvládli to, na čo kladieme dôraz a čo sme začali v reprezentácii uplatňovať. A to je hokej, postavený na rýchlom prechode z obrany do útoku, na pohyblivosti útočníkov, na tlačenie hry cez krídelné priestory a na zakončovanie s najjednoduchším priebehom a čo najvyššou efektivitou.

Teda – aký tím máte k dispozícii?
Dostatočne skúsený so silným jadrom tridsiatnikov, ale aj niektorými šikovnými mladými hráčmi. Verím, že potvrdia opodstatnenosť nominácie.

Považujete šampionát vo Švajčiarsku za medzistupeň k budúcoročnému olympijskému turnaju vo Vancouvri?
Aj v ľadovom hokeji všetko so všetkým súvisí. Hráči, ktorí sa uplatnia a ukážu na svetovom šampionáte, budú mať výrazne bližšie aj k účasti na olympijskom turnaji. Má to priamy vzťah.

Zvyknete tvrdiť, že slovenský hokej patrí medzi šestnástkou účastníkov do výkonnostného stredu. Očakávate aj také umiestnenie?
Výsledok okolo stredu ma neuspokojí, aj keď viem, že je asi najreálnejší. V športe sa patrí dávať si vysoké ciele. Verím, že sú aj v hlavách hráčov. Dôležité je zvládnuť začiatok, utvoriť si dobrú pozíciu v priebehu osemfinále a pokúsiť sa urobiť všetko pre to, aby sme si vo štvrťfinále urobili cestu k prípadnému ďalšiemu pokračovaniu. Potešil by som sa návratu okolo desiateho mája.

Slovensko na MS pod Jánom Filcom

MS 2000 (Petrohrad) – striebro
MS 2001 (Norimberg, Kolín, Hannover) – 7. miesto
MS 2002 (Göteborg, Jönköping, Karlstad) – zlato

debata chyba