Košice sa víťazne naladili na Slovan, Zvolen prehĺbil krízu Nitry

Hokejisti Košíc zvíťazili na ľade Liptovského Mikuláša 4:2 v piatkovom zápase 13. kola základnej časti Tipsport ligy 2019/2020 a sériu domáceho tímu bez bodu natiahli už na štyri stretnutia.

18.10.2019 20:13 , aktualizované: 21:49
Allan McPherson, Mitch Versteeg Foto: ,
Allan McPherson (Zvolen) a Mitch Versteeg (Nitra) počas zápasu 13. kola.

Košičania naplno zabodovali po dvoch prehrách a naladili sa na víťaznú vlnu pred nedeľňajším duelom na ľade Slovana Bratislava. Liptovský Mikuláš doteraz nazbieral iba šesť bodov a uzatvára 13-člennú tabuľky Tipsport ligy.

MHK 32 Liptovský Mikuláš – HC Košice 2:4 (0:0, 2:3, 0:1)
Góly: 23. Sukeľ (Kriška), 30. Oško (Kriška, Vybiral) – 22. Haščák, 28. Repe, 38. Chovan (Majdan, Haščák), 60. Rapáč (Slovák, Košarišťan). Rozhodovali: Baluška, Goga – Durmis, Beniač, vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0
MHK 32 Liptovský Mikuláš: Bátory — Petran, Cebák, Stehlík, Kurali, Mezovský, Roman, Droppa, Nemec — J. Sukeľ, Uhrík, Kriška — Ri. Huna, Lištiak, Macík — Vybiral, Oško, Ru. Huna — Haluška, Ró. Huna, Nechaj
HC Košice: Košarišťan — Slovák, Repe, Čížek, Koch, Bučko, Růžička, Cibák — Majdan, Chovan, Haščák — Belluš, Skokan, Bezúch — Rapáč, Bortňák, Klhůfek — Suja, Vrábeľ, Jokeľ

V úvodnej tretine videli diváci iba málo vzruchu pred oboma bránkami. Košičania prvýkrát pohrozili pri vylúčení Macíka, delovku Balúcha však zneškodnil Zalivin. V 14. minúte putoval na trestnú lavicu Haščák. no ani Mikulášania nedokázali využiť presilovku. Na začiatku druhého dejstva sa Košičania ujali vedenia po peknej individuálnej akcii Haščáka, už o 71 sekúnd však bolo vyrovnané, keď Sukeľ využil zaváhanie obrany hostí i brankára Košarišťana.

V 28. minúte si Košičania opäť vypracovali tesný náskok zásluhou Repeho, no domáci aj tentoraz bleskovo odpovedali. Chybu Slováka, ktorý sa pri zadnom mantineli nechal obrať o puk, potrestal Oško. Východniari však na konci tretiny tretíkrát naklonili misky váh na svoju stranu, keď po skrumáži skóroval Chovan. V záverečnom dejstve Košičania kontrolovali vývoj, ich triumf spečatil gólom do prázdnej bránky Rapáč.

Nováčik sa drží v hornej časti tabuľky

Hráči Michaloviec po nedávnom domácom „zakopnutí“ so Zvolenom bodovali pred vlastnými fanúšikmi naplno, v piatok zdolali MAC Budapešť 4:1. Nováčik sa aj zásluhou piatkových troch bodov stále drží v hornej polovici tipsportligovej tabuľky.

HK Dukla Ingema Michalovce – MAC Újbuda 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Góly: 15. Linet (Hričina, Ventelä), 29. Linet (Zekucia, Hričina), 36. Linet (Safaraleyev, Hričina), 45. Giľák (Spilar) – 12. Sofron (McNally). Rozhodovali: Snášel, M. Korba – Jobbágy, Smrek. vylúčení: 7:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 3296 divákov
HK Dukla Ingema Michalovce: Trenčan – Dalhuisen, Mesikämmen, Vorobyov, Ventelä, Hančák, Kolba, Zekucia, Borov – Juusela, Lalancette, Spilar – Giľák, Galamboš, Mašlonka – Safaraleyev, Linet, Giľák – Chalupa, Toma, Hamráček
MAC Újbuda: Halász – McNally, Carlisle, Pozsgai, MaCaulay, Garát, Orbán, Fejes, Schlekmann – Klempa, Strech, Sofron – Brance Orbán, Langkow, Bodó – Nagy, Pitt, Terbócs – Pápa, Majoross, Szigeti

Michalovčania od úvodných minút hýrili aktivitou a vypracovali si dve vyložené šance. Lalancette so Safaraleyevom ich nevyužili a prišiel trest v podobe gólu Sofrona. Budapeštiansky tím sa však tešil z vedenia iba tri minúty, tvrdou strelou pod hornú žrď vyrovnal Linet.

V úvode druhej tretiny spálili domáci dve tutovky, no v 29. minúte Linet zakončil peknú kombináciu presnou strelou z medzikružia – 2:1. Center tretej michalovskej útočnej formácie bol na neudržanie a v 36. minúte po akcii Safaraleyeva s Hričinom zavŕšil hetrik.

V tretej tretine definitívne rozhodol o víťazstve domácich Giľák, ktorý zužitkoval prihrávku Spilara.

Michal Kobezda, asistent trénera Zvolena: „Vedeli sme, že to nebude ľahký zápas, čo sa aj ukázalo. Nitra k nám prišla dobre zorganizovaná v obrane, dávala nám málo priestoru. A aj keď sme si vytvorili nejaké šance, súpera podržal výborný brankár. Aj na našej strane bol však výborný Tomek v bránke. Ak by dali hostia prvý gól, zápas by sa inak vyvíjal. Našťastie v tretej tretine sme góly dávali my a mohli tak tri body zostať u nás doma.“

Marián Bažány, tréner Nitry: „Gratulujem Zvolenu k absolútne zaslúženému víťazstvu. My sme mali veľké problémy vytvoriť si ofenzívne šance. Za to, že bolo po dvoch tretinách 0:0, môžeme ďakovať výbornému Hanuljakovi v bránke. Podržal nás. V tretej tretine sme mali najprv my samostatný nájazd, mohli sme ísť do vedenia, ale nestalo sa a Zvolen sa následne dobrou organizovanou hrou začal presadzovať. Využil šance a to sa napokon odzrkadlilo aj na výške skóre.“

Tomáš Tomek, brankár Zvolena: „Spokojnosť je s tromi bodmi, moja nula je iba čerešničkou na torte. Bol to však ťažký zápas, hoci sme v ňom boli jasne lepší. Bolo to o prvom góle, ten sme dali my, čo bolo kľúčové. Ja som nemal veľa práce, súper hral na brejky. Dôležité bolo, že som v tretej tretine chytil samostatný nájazd za stavu 0:0.“

Trenčín vyhral v Poprade

Súboj domáceho Popradu s Trenčínom rozuzlili až samostatné nájazdy, pretože „kamzíci“ si neudržali náskok 2:0. Trenčania si pripísali už štvrtý triumf za sebou a v tabuľke im patrí 6. priečka, Poprad je siedmy.

HK Poprad – HK Dukla Trenčín 2:3 pp a sn (1:0, 1:1, 0:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 9. Zagrapan (D. Brejčák, Ulrych), 29. Ulrych (R. Svitana, P. Svitana) – 40. Radjenovič (McCormack), 41. Lapšanský (Valach), rozhodujúci nájazd Valach. Rozhodovali: Kalina, Juhász – Bogdaň, Kis-Király, vylúčení: 5:6, navyše: Sojčík (Trenčín) 10 minút za napádanie rozhodcov, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1549 divákov
Poprad: Vošvrda – Kozák, Magovac, Brejčák, Ulrych, Ťavoda, Kramár, Česánek, Fabian – Handlovský, Paukovček, Vandas – Takáč, Zagrapan, Leclerc – R. Svitana, Mlynarovič, P. Svitana – Kundrik, Bjalončík, Matej Paločko
Trenčín: Tomek – McCormack, Rajnoha, Dúžek, Štach, Stacha, Kajínek, Ferenyi, Hudík – Alderson, Mikyska, Sojčík – Valach, Sádecký, Lapšanský – Hlinka, Radjenovič, Bartovič – Chromiak, Švec, Džugan

V zostave Popradu sa proti Dukle objavila nová tvár Lukáš Handlovský, ktorý prišiel zo Zvolena výmenou za Andreasa Štraucha. V úvodných minútach sa obaja súperi iba oťukávali. Domáci udreli hneď z prvej vážnejšej akcie. Prienikovú prihrávku narysoval Brejčák na Zagrapana a ten trafil ponad Tomekovu lapačku – 1:0. Na začiatku 11. minúty sa blysol pekným individuálnym prienikom Bjalončík, brankár „vojakov“ si však dal pozor. Pri vylúčení hosťujúceho Hlinku mohol zvýšiť vedenie Popradu Handlovský, ale puk v dobrej pozícii napálil iba do bočnej siete.

Hostia začali druhé dejstvo presilovou hrou, no vyložené strelecké pozície si v nej vypracovali. Postupne „vojaci“ prebrali opraty zápasu a pod Tatrami predvádzali pekné kombinácie. V 29. minúte však udreli opäť domáci. Do úniku sa dostala dvojica Ulrych a R. Svitana, ktorého strelu Tomek vyrazil iba k popradskému obrancovi a ten ho upratal do siete – 2:0. Na konci 31. minúty predviedol Vošvrda fantastický zákrok proti Kajínkovmu zakončeniu, ktoré volalo po góle. Hostia boli naďalej aktívnejší, no paradoxne mohli ísť do trogólového vedenia Popradčania. Zagrapan ďalšie sólo presným zásahom nezakončil. Dukla sa dočkala tesne pred druhou pauzou. Početnú výhodu využil po úniku Radjenovič – 2:1.

Dukla vyrovnala hneď po návrate z kabín. Na Lapšanského bekhend bol Vošvrda krátky. Vzápäti mohol Lapšanský dostať hostí do vedenia, keď sa domácou obranou pretiahol ako nôž maslom, ale jeho blafák v sieti neskončil. V ďalšom priebehu diktovali tempo „kamzíci“, ktorí sa predbiehali v zahadzovaní šancí. Najväčšie spálili počas minútovej početnej výhody o dvoch hráčov. Keďže sa kanonáda Popradu gólom neskončila, pod Tatrami sa predlžovalo.

Predĺženie vyšlo lepšie „vojakom“ z Trenčína. Tí si hneď na jeho začiatku vypýtali faul a s trojicou brániacich Popradčanov sa pohrávali ako mačka s myšou. Na zahadzovanie šancí ako na bežiacom páse reagovala hosťujúca striedačka oddychovým časom. Ani predĺženie neprinieslo rozhodujúci gól a nasledovali samostatné nájazdy. V nich sa presadili hosťujúci hráči, víťazný gól si pripísal Valach.

Pavel Paukovček, asistent trénera Popradu: „Prvú tretinu sme hrali výborne. Škoda gólu na konci druhej a začiatku tretej, tam sme si zápas prehrali za 47 sekúnd. Mali sme v závere troch vylúčených hráčov, sme radi, že sme to ustáli. V predĺžení sme ubránili aj 4 na 3 celé dve minúty.“

Ján Pardavý, tréner Trenčína: „Poprad bol lepší 30 minút, povedal by som, že prvých 20 a posledných 10 minút. Nás zastavilo oslabenie 3 na 5, to sme však ubránili. Odohrali sme skvelý zápas, čo sa týka oslabení a nasadenia. Aj pri tlaku v druhej tretine sme inkasovali druhý gól. Remíza je zaslúžená. Druhý bod pre nás po takýchto nájazdoch je zaslúžený.“

Zvolen sfúkol Nitru

Zvolenčania rozhodli o domácom triumfe nad Nitrou 4:0 až v tretej tretine. Tím spod Pustého hradu je v tabuľke súťaže priebežne tretí iba bod za Slovanom a dva body za majstrovskou Banskou Bystricou.

Finalista play off z uplynulej sezóny HK Nitra sa stále „hľadá“, z doterajších dvanástich duelov vyťažila len 12 bodov a patrí zatiaľ medzi najmenej úspešných účastníkov súťaže.

HKM Zvolen – HK Nitra 4:0 (0:0, 0:0, 4:0)
Góly: 45. Štrauch (Thompson, M. Halama), 47. Trotter (Bonis, McPherson), 53. Bonis (Trotter, McPherson), 57. Bonis (Trotter). Rozhodovali: Lokšík (SR), Kókai (Maď.) – Rojík (SR), Soltész (Maď.), vylúčení 3:2, presilovky a oslabenia: 0:0, 1895 divákov
Zvolen: T. Tomek – Lowney, Švarný, Corrin, Betker, Drgoň, Fatul – B. Mráz, Špirko, Kelemen – McPherson, Trotter, Bonis – Thompson, M. Halama, Štrauch – Kolenič, S. Petráš, Marcinek
Nitra: Hanuljak – Morrison, Mezei, Versteeg, Olsen, Rais, Pupák, Rácz (od 31. min) – Lušňák, Kerbashian, Blackwater – Rác, Kollár, Csányi – Hrušík, Šimun, Fominych – Pätoprstý, Minárik, Čaládi

V prvej tretine veľa šancí diváci pod Pustým hradom nevideli. Oba tímy spackali po jednom prečíslení dvoch na jedného, hostia mohli ísť do vedenia v 9. minúte, keď sa Kollár natlačil pred Tomeka, no neprekonal ho a následne sa neujal ani jeho nebezpečný teč. Na opačnej strane hrozil trikrát Trotter. Najprv to skúšal neúspešne z medzikružia, potom bol sám pred Hanuljakom a znovu pohorel a v 15. minúte z dobrej pozície prestrelil bránku. Nitrania hrali v závere prvého dejstva presilovku a v nej Mezei zakončil v páde, no iba do Tomeka.

V strednej časti najprv nevyužili početnú výhodu domáci hokejisti, šancu mal Bonis. Hostia hrozili v 26. minúte McPhersononom a Fominychom, no skóre sa nezmenilo. Hanuljaka nedokázal prekonať v ďalšej presilovke aktívny Thompson. Zaujal aj prienik nitrianskeho útočníka Kerbashiana, ale ani on nedokázal streliť vytúžený gól. Zvolenčania mali miernu prevahu, no ich nemohúcnosť v koncovke podčiarkol Thompson, ktorý mal možnosť zblízka, ale puk nepretlačil za brankára spod Zobora.

Na začiatku tretej tretiny sa po chybe Corrina rútil na Tomeka Šimun. Blafák mu však nevyšiel podľa predstáv a mohlo ho to mrzieť dvojnásobne, pretože sa presadili domáci, konkrétne ich nová posila Štrauch v 45. minúte, ktorý upratal z metra odrazený puk do bránky a zapísal si prvý gól v tejto sezóne. Neuplynuli ani dve minúty a skóre sa zmenilo opäť. Najprv Bonis nevyužil sólo, no zostal na puku, spoza bránky ho naservíroval do ľavého kruhu Trotterovi a ten sa voľný v pokľaku presadil – 2:0.

Zvolenčania dostali krídla, Betkera ešte vychytal Hanuljak, no na presnú koncovku Bonisa z medzikružia, ktorý dostal ideálny puk do nájazdu od Trottera, nemal nárok. Bonis pridal v 57. minúte aj svoj druhý gól v zápase, tentoraz sa presadil z pravej strany, zakončil do odkrytej časti bránky po prihrávke Trottera. Nitra sa už na odpoveď nezmohla a ani tentoraz nezískala z ľadu súpera žiadny bod.

Nové Zámky sa posunuli pred Nitru

Nové Zámky si poradili s Detvou a tri body získali za triumf 3:0. Už v prvej tretine zabezpečili domácim náskok Tomáš Pospíšil a Martin Jakúbek, v závere súboja spečatil úsoecho Novozámčanov Tomáš Urban. Nové Zámky sa v tabuľke posunuli na 11. priečku pred Nitru, Detva je stále desiata.

HC Mikron Nové Zámky – HC 07 WPC Koliba Detva 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Góly: 6. Pospíšil (Jurík, Urban), 15. Jakúbek (Fábry, Mikuš), 60. Urban (Ordzovenský). Rozhodovali: Novák, Müllner – Frimmel, Jurčiak, vylúčení: 5:7, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1036 divákov
Nové Zámky: Kristín – Šmach, Mikuš, Hatala, Ordzovenský, Hain, Drtina, Ondrušek, Dlugoš – Pospíšil, Urban, Jurík – Štumpf, Hruška, Bajtek – Jakúbek, Fábry, Rogoň – Múčka, Kováčik, Bečka
Detva: Petrík – Chovan, Andersons, Kuklev, Golian, Jendroľ, Fekiač, Ľalík, Gachulinec – Podešva, Zuzin, Šišovský – Gašpar, Valent, Surový – Žilka, Fekiač, Ščurko – Ľupták, Čacho, Čenka

Ako prví vážnejšie pohrozili hostia z Detvy. Valentov pokus spomedzi kruhov Kristín zneškodnil a vzápätí si poradil aj s veľkou šancou Surového. Na druhej strane zobral na útočnej modrej Urban puk, ale Petríkov betón bol rýchlejší. To však neplatilo v 6. minúte, keď sa spomedzi kruhov švihom presadil domáci Pospíšil. V polovici prvej tretiny hrali Detvania presilovku a predovšetkým Fekiač mohol vyrovnať. Odkrytú bránku však netrafil ideálne a Kristín v sklze puk vyrazil. Domáci mohli pridať aj druhý gól. Hruška prenechal puk v útočnom pásme Bajtekovi, ktorý ho posunul na Štumfa a ten z prvej vypálil len do Petríka. V 15. minúte sa Novozámčania radovali po druhý raz. V presilovke dostal od Fábryho dobrú prihrávku Jakúbek a švihom poslal puk do protiľahlého vinkla.

V úvode druhého dejstva sa dostala do úniku dvojica Hruška, Štumpf, ale druhý menovaný vypálil len do brankára. O niekoľko sekúnd neskôr mohol Štumpf svoje zaváhanie napraviť, ale Petrík schoval puk do lapačky. V obrovskej príležitosti sa ocitol aj hosťujúci Podešva, no tiesnený nedokázal zasunúť puk do odkrytej bránky. Blízko k zníženiu bol Gašpar, ktorý v presilovke poslal príklep z prvej do spojnice Kristínovej bránky. V tej istej presilovke predviedol Kristín skvelý zákrok, keď sa rýchlo presunul a zneškodnil pokus hosťujúceho hráča. Rovnako si poradil aj s pokusom Žilku.

Od úvodu tretej tretiny boli oba tímy hladné po góle. Do prečíslenia sa dostala dvojica Pospíšil, Fábry, no druhý menovaný namieril iba do brankára Detvy. Hráči Detvy sa neustále tlačili do súperovej bránky. Veľkú šancu mal na hokejke Chovan, no z prvej nedokázal poslať puk do siete. Na druhej strane mohol zvýšiť na rozdiel troch gólov Jurík, ale sám zoči-voči Petríkovi blafákom neuspel. V polovici záverečnej tretiny sa hra opäť vyrovnala. Štyri sekundy pred záverečným hvizdom strelil tretí gól domácich do prázdnej bránky Urban.

Ladislav Branikovič, tréner Nových Zámkov: „Myslím si, že v prvej tretine sme hrali dobrý hokej. Eliminovali sme stredné pásmo a súper sa nedostával do takého tlaku. Mali sme tiež dosť streleckých príležitostí, Dano Štumpf mal na hokejke tri góly. V druhej tretine bola hra z našej strany už trochu iná, povedal by som, že zlá. Súper nás prevýšil aj šancami, aj početnosťou streľby. V tretej tretine sme mali dobrý záver, kontrolovali sme hru a súperovi sme nedovolili, aby nám dal gól.“

Josef Turek, tréner Detvy: „Po celý čas sme si vytvárali obrovské množstvo gólových príležitostí, ktoré sme nepremenili. Do koncovky sme išli málo agresívne. Nedali sme gól, preto sme prehrali.“