Bystričania sa vrátili do zápasu pri hre bez brankára, no padli v nájazdoch

Hokejisti Košíc opäť naberajú majstrovskú fazónu. Obhajcovia titulu Košičania si vo finále vyraďovacej časti najvyššej slovenskej súťaže na domácom ľade poradili aj druhýkrát so súpermi z Banskej Bystrice, tentoraz 4:3 po samostatných nájazdoch (0:0, 3:1, 0:2 - 0:0, 1:0) a na zápasy vedú 2:0.

02.04.2015 22:30
Tomáš Hrnka, Mathieu Corbeil Foto: ,
Zľava: Tomáš Hrnka z Košíc a Mathieu Corbeil z Banskej Bystrice.
debata (3)

Rozhodujúci gól Košíc strelil v nájazde Jiří Bicek. Finálová séria Slovnaft play-off Tipsport extraligy sa teraz presunie pod Urpín. Tretí duel je v Banskej Bystrici na programe vo Veľkonočnú nedeľu o 17.00 h.

Až tri zo štyroch gólov strelili hráči HC Košice zo samostatného nájazdu, z toho dvakrát z trestného strieľania. V druhej tretine v tejto hernej činnosti voči súperovmu brankárovi uspeli v 24. min Jakub Suja a v 31. min Marek Bartánus. Medzitým ešte za domácich skóroval Adam Jánošík.

Na strane Banskej Bystrice znížil v 37. min Andrej Kudrna na 1:3, v 57. min Michal Hudec priviedol hostí na dostrel domácich a vyrovnanie prišlo opäť v power-play 41 sekúnd pred koncom tretej tretiny z hokejky Patricka Whitea. Predĺženie na 10 minút nerozhodlo, ale v samostatných nájazdoch dal jediný gól domácich Bicek.

HC Košice – HC '05 Banská Bystrica 4:3 sn (0:0, 3:1, 0:2 – 0:0, 1:0)
Góly: 24. Suja (z tr. strieľania), 27. A. Jánošík (Kutálek, R. Bondra), 31. M. Bartánus (z tr. strieľania), rozh. sam. nájazd Bicek – 37. Kudrna (T. Surový, Kytnár), 57. M. Hudec (Handzuš), 60. P. White (Kudrna, Kytnár)
Nájazdy: P. White (B. Bystrica) 0:0, M. Bartánus (Košice) 0:0, Kafka (B. Bystrica) 0:0, Bicek (Košice) 1:0, Handzuš (B. Bystrica) 0:1
Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Jonák, Konc – Rovenský, Kontšek, 8034 divákov
Košice: Hylák – Štrbák, A. Jánošík, Šeda, Philipp, Macejko, Cebák, Hinďoš, Drgoň – Jenčík, P. Bartoš, Spilar – Sojčík, Hrnka, Lapšanský – M. Bartánus, Suja, Bicek – R. Bondra, Matúš Chovan, Kutálek
Banská Bystrica: Corbeil – Čížek, Rosandič, Gründling, Guimond, Kousalík, Biro, Jaborník – P. White, Handzuš, M. Hudec – T. Surový, Kytnár, Kudrna – Kafka, Preisinger, Handlovský – Lamper, Matoušek, Kadura – Heizer

Bystričania začali aktívnejšie, ale skóre mohol otvoriť v 3. min domáci Jenčík. Corbeila z uhla neprekvapil. V 8. min Hylák vykorčuľoval za pukom ďaleko z bránkoviska, aby ho v poslednej chvíli vypichol pred Kafkom.

V 12. min prudko vypálil domáci Kutálek, ale bránku hostí tesne minul. Ten istý hráč o čosi neskôr vo výhodnej pozícii trafil iba do betónu Corbeila a počas tej istej akcie Jenčík švihom trafil pravú žrď bystrickej bránky.

V 24. min domáceho Suju v nájazde zahákoval Kytnár a nasledovalo trestné strieľanie. Košický útočník ho strelou švihom pod lapačku Corbeila chladnokrvne premenil – 1:0.

Je zaujímavé, že ten istý hráč otvoril skóre aj v prvom finálovom zápase pred dvoma dňami, ale vtedy už v prvej tretine. Neprešli ani tri minúty a Košičania viedli 2:0. Obranca Jánošík predviedol pekné spracovanie puku v útočnom pásme, zrýchlenie a ešte lepšie zakončenie.

Košický stroj ešte raz v druhej časti hry poriadne zabral. V polovici stretnutia si Bartánus z trestného strieľania blafákom do bekhendu vychutnal Corbeila – 3:0. Deväťdesiatšesť minút a 14 sekúnd trvalo, kým „barani“ vo finále prekonali brankára Hyláka. Podarilo sa to až Kudrnovi, ktorý využil výbornú Surového prihrávku – 3:1.

V tretej tretine hosťujúci hráči boli viackrát blízko k zníženiu domáceho náskoku, ale koncovka ich dlho neposlúchala. Päť minút pred koncom Hyláka neprekonali ani Surový, ani Kousalík, ktorých strely nasledovali rýchlo za sebou. Potom hostia odvolali brankára a oplatilo sa im to dvojnásobne. Bystrický kapitán Hudec predviedol rýchly blafák na bekhend a znížil na 2:3.

To nebolo všetko. Hostia pokračovali v power-play a z veľkého tlaku 41 sekúnd pred koncom tretej tretiny Patrick White vyrovnal na 3:3.

Z predĺženia ubehlo 5:29 min, keď Bystričania zle striedali a pre veľký počet hráčov na ľade musel Kudrna na trestnú lavicu. V hre štyroch proti trom mohol rozhodnúť Jenčík, ale Corbeil zachránil. Rozhodnutie priniesli až nájazdy, jedným úspešným strelcom bol domáci Bicek.

Hlasy (zdroj: RTVS):

Roman Šimíček (asistent trénera Košíc): "Za stavu 3:0 to vyzeralo pre nás ľahké, ale potom sme dostali nešťastný gól. Neskôr dala Banská Bystrica všetko do útoku, odvolala brankára a vyšlo jej to. Sme radi, že sme to napokon zvládli v nájazdoch, lebo to bol pre nás veľmi ťažký zápas. Do Banskej Bystrice pôjdeme s pokorou a urobíme všetko, aby sme to zvládli podľa našich predstáv. Chceme tam zvíťaziť, aj keď to bude veľmi ťažké.“

Miroslav Chudý (tréner Banskej Bystrice): "Od začiatku sme hrali nadoraz, určite nám nechýbala energia, ale góly dlho áno. Išli sme však za nimi a nakoniec sa nám v závere tretej tretiny podarilo vyrovnať. Mali sme aj šťastie, ale to k tomu patrí, o zázraku by som však nehovoril. Nakoniec sme nezvíťazili, no takáto prehra po nájazdoch nás nesmie dať dolu, ale posilniť. Som na hráčov hrdý.“