Košice vyhrali v Nitre 4:3 po predĺžení a vo finále vedú 2:1 na zápasy

Hokejisti Košíc triumfovali v nedeľňajšom treťom finále Slovnaft play-off Tipsport extraligy 2013/2014 nad domácou Nitrou 4:3 po predĺžení a v sérii hranej na štyri víťazstvá sa ujali vedenia 2:1.

13.04.2014 20:06 , aktualizované: 20:24
Jozef Stümpel, Michal Šeda Foto: ,
Jozef Stümpel z HK Nitra (vpravo) a Michal Šeda z HC Košice (vľavo) počas 3. zápasu finále slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - HC Košice.

Zverenci trénera Antona Tomka v prvom súboji finále pod Zoborom trikrát prehrávali, no zakaždým dokázali vyrovnať na 1:1, 2:2 aj 3:3. Za Nitru sa do streleckej listiny zapísali Piačka, M. Kováčik, L. Novák, za Košice Hrnka, M. Bartánus a T. Marcinko.

Rozhodnutie priniesol presný zásah Richarda Jenčíka v predĺžení

Štvrtý zápas je na programe v pondelok 14. apríla 2014 o 17.00 h opäť v Nitre a Košice si v ňom môžu vybojovať majstrovský mečbal.

HK Nitra – HC Košice 3:4 po predĺžení (1:1, 2:1, 0:1 – 0:1) – stav série: 1:2
Góly: 10. Piačka (Lelkeš, Nádašdi), 31. M. Kováčik (D. Milo, J. Ručkay), 39. L. Novák (Tománek, Ordzovenský) – 13. Hrnka (M. Bartánus, Klouček), 33. M. Bartánus, 47. T. Marcinko (M. Bartánus), 67. R. Jenčík (P. Bartoš)
Nitra: Kristan – Milo, Nádašdi, König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, Bača, Ďurkech – J. Ručkay, Miroslav Kováčik, H. Ručkay – L. Novák, Stümpel, R. Tománek – Martin Segľa, T. Chrenko, Bajtek – Piačka, Lelkeš, R. Mráz
Košice: Staňa – Cebák, Štrbák, Klouček, Deyl, Kolba, Šeda, Macejko – G. Spilar, P. Bartoš, R. Jenčík – Hrnka, T. Marcinko, M. Bartánus – Bicek, Češík, Sojčík – Skalický, Matúš Chovan, Hinďoš

Získali späť požičané. Košickí hokejisti v Nitre trikrát prehrávali, no nakoniec zvíťazili 4:3 po predĺžení a ujali sa vedenia 2:1 vo finálovej sérii. Štvrtý duel je na programe už dnes o 17.00, opäť v Nitre (v priamom prenose ho vysiela aj RTVS).

Domáci začali aktívnejšie a za tri minúty si vypracovali dve-tri veľmi nebezpečné príležitosti. Staňa v bránke hostí však bol pozorný a podržal svojich. Po úvodnej päťminútovke výrazný tlak Nitranov opadol a Košičania hru vyrovnali. Tí postupne preberali kontrolu nad vývojom, no zaskočil ich gól Piačku. Krídleník štvrtého útoku prekvapil Staňu po prihrávke Lelkeša presne v polovici prvej tretiny.

Fanúšikovia sa však z vedenia netešili dlho. Dve sekundy po góle putoval na trestnú lavicu Kováčik a o ďalších 22 sekúnd za vyhodenie puku aj König. Hostia si vytvorili veľký tlak, akcie zakončoval neúnavne od modrej Štrbák, ale recept na koncetrovaného Kristana našiel až pri pokračujúcej výhode o jedného hráča Hrnka. Krátko po vyrovnaní bol blízko ku gólu aj Spilar.

V druhej časti sa tempo zvoľnilo, Nitrania nezopakovali tlak z úvodu a Košičania sa dopredu príliš netlačili. Obe mužstvá si najmä dávali pozor, aby nespravili chybu. V polovici tretiny dostali zverenci Antonína Stavjaňu prvú možnosť presilovej hry, a hoci sa v nej trápili a takmer inkasovali v oslabení (nájazd Marcinka), predsa ju v závere využil Kováčik. Druhý gól domácich, pochopiteľne, nakopol. Na 3:1 mohol zvýšiť z vyloženej šance Segľa. O minútu však udreli hostia, Bartánus trafil vyrazený puk po vlastnej strele ideálne pod hornú žŕdku – 2:2.

Po pauze, počas ktorej museli vyčistiť zahádzanú ľadovú plochu, sa Nitrania opäť dostali do tempa. Vybojovali si dve presilové hry a druhú z nich Lukáš Novák po 35 sekundách po vyšachovaní obrany sám zoči-voči Staňovi využil.

V tretej tretine sa útoky prelievali z jednej strany na druhú. Na prasknutie zaplnené tribúny rozžialil v 47. min najprv Lelkeš, ktorý zaváhal pred Staňom, a krátko po ňom Marcinko, ktorý prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste – 3:3. Nitrianski hokejisti nevyužili početnú výhodu a na druhej strane ich zachránil pred Bartánusom Kristan. V predĺžení rozhodol o triumfe hostí po chybe nitrianskej obrany Jenčík.

Viac na túto tému: #HC Košice #HK Nitra