Nitrania zvíťazili v Košiciach. Vyrovnali stav finálovej série

Už v prvom zápase mali blízko k víťazstvu a prehrali až po nájazdoch. Druhý zvládli na výbornú a stav finálovej série je vyrovnaný.

10.04.2014 19:16
Košice - Nitra, radosť hokejistov Nitry Foto: ,
Hráči Nitry oslavujú jeden z gólov v druhom finálovom zápase.
debata (2)

Hokejisti Nitry rýchle zabudli na nezvládnuté samostatné nájazdy zo stredy a včera vyhrali v Steel aréne nad víťazom základnej časti Košicami 2:1. Séria sa na ďalšie dva duely sťahuje do Nitry, tretí súboj je na programe v nedeľu a štvrtý v pondelok. Oba sa začínajú o 17.00, RTVS odvysiela priamy prenos len z pondelňajšieho zápasu. Nedeľný totiž koliduje s prípravným duelom slovenskej reprezentácie proti Rusku, ktorý dostal na obrazovkách prednosť.

Nitrania vstúpili do zápasu ideálne. Už v druhej minúte využili prvú presilovú hru po faule Kloučeka kolenom, na konci akcie druhej hosťujúcej presilovkovej formácie bol Jakub Ručkay. Zverencov Antonína Stavjaňu strelený gól nabudil a v prvej tretine mali herne navrch. Domácich prestrieľali vysoko 12:6 a svoj tlak korunovali v polovici úvodnej dvadsaťminútovky, keď sa po zaváhaní domácej obrany individuálne presadil Richard Mráz.

Na prelome prvej a druhej časti hry mali hostia takmer minútovú výhodu o dvoch hráčov, no domácich podržal Staňa. Východniarom ubránenie presilovky pomohlo, postupne prebrali kontrolu nad zápasom, ale Kristan bol pozorný. V najnebezpeč­nejších situáciách sa ocitli Skalický a dvakrát Marcinko, no rovnako ako Tománek na opačnej strane, neboli úspešní.

Domáci znížili až v 49. min, keď sa presnou strelou od modrej čiary v početnej výhode presadil kapitán Štrbák. Na trestnej lavici v tom momente sedel kapitán hostí Stümpel. Sedem minút pred koncom tretej dvadsaťminútovky prišli hostia po treťom faule hokejkou o kanoniera Tománka, ale domáci ďalšiu presilovku nevyužili. V závere sa Tomkovi zverenci pokúsili aj o hru bez brankára, ale bezúspešne.

HC Košice – HK Nitra 1:2 (0:2, 0:0, 1:0) – stav série: 1:1

• Góly: 49. Štrbák (Deyl, R. Jenčík) – 2. J. Ručkay (Nádašdi, Miroslav Kováčik), 10. R. Mráz (Lelkeš)
  • Vylúčení: 4:6, navyše: Tománek (Nitra) DKZ za tri nedovolené zákroky hokejkou, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Baluška – Valach, Snášel, 5852 divákov
  • Košice: Staňa – Klouček, Deyl, Cebák, Štrbák, Kolba, Šeda, Macejko – Svatoš, T. Marcinko, M. Bartánus – G. Spilar, P. Bartoš, Jenčík – Bicek, Češík, Sojčík – Skalický, Matúš Chovan, Hrnka
  • Nitra: Kristan – König, Ordzovenský, M. Novák, Nádašdi, Bača, F. Kuzma, Ďurkech – L. Novák, Stümpel, Tománek – J. Ručkay, Miroslav Kováčik, H. Ručkay – Martin Segľa, T. Chrenko, Bajtek – Piačka, Lelkeš, R. Mráz

Anton Tomko (tréner Košíc): „V úvode sme urobili zbytočný faul a Nitra išla do vedenia. Trochu nás to zaskočilo a súper po našej chybe v obrannom pásme pridal aj druhý presný zásah. Od tohto okamihu sme prebrali iniciatívu a utvorili sme si dostatok šancí, ale strelili sme len jeden gól. Brankár Kristan podržal Nitru a má veľkú zásluhu na úspechu hostí. Dnes nám to tam nechcelo padnúť a gólman Nitry predviedol viacero výborných zákrokov. V Nitre musíme byť efektívnejší v zakončení, agresívnejší v defenzíve, dôležité bude zlepšiť a zjednodušiť presilovky.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Duel bol napätý, emócie pracujú. Rovnako ako v prvom zápase rozhodovali drobnosti. Vypracovali sme si dvojgólový náskok a ak by sme pridali tretí gól, mohli sme mať pokojnejší záver. Oproti prvému zápasu sme lepšie zahrali v presilovkách. Hneď na začiatku sme dali gól, dodalo nám to istotu a domáci znervózneli. Ak potvrdíme jedno víťazstvo z Košíc v domácom prostredí, budeme spokojní.“