Košice sa vo finále ujali vedenia. Hrdinami Bartoš so Staňom

Sedem gólov, výborné brankárske zákroky, samostatné nájazdy a dráma do posledných okamihov. Prvý zápas finálovej série extraligy priniesol kvalitný hokej. A víťazstvo domácich Košíc, ktoré zdolali pred viac ako 5-tisíc divákmi Nitru 4:3 po samostatných nájazdoch.

09.04.2014 20:16
HC Košice, radosť Foto: ,
Košická gólová radosť.

Domáci vstúpili do zápasu výborne. Po minúte hry zaskočil Roberta Kristana v bránke Nitry tvrdou strelou Juraj Cebák. Košičania si následne zahrali presilovku, počas ktorej si vytvorili niekoľko sľubných šancí, no tesný náskok nezvýšili.

Postupne ožili aj hostia a v 13. minúte sa po zlyhaní košickej defenzívy dočkali vyrovnania – strelcom gólu bol Roman Tománek, ktorý sa mohol o tri minúty tešiť znova. V oslabení vystihol chybnú rozohrávku Košičanov a rútil sa sám na Rastislava Staňu. Domáceho gólmana však po druhý raz neprekonal. O necelú minútu vicemajster trestal, keď sa aj s pomocou žŕdky presadil Gabriel Spilar. Rovnako, ako pri otváracom góle, aj pri druhom presnom zásahu Košíc si pripísal asistenciu Peter Bartoš.

Druhá tretina sa niesla v znamení vylúčení. Dvere na trestnej lavici sa otvorili hneď päťkrát. Ani jeden z tímov však nedokázal početnú výhodu využiť. Práve naopak, Nitrania zaskočili súpera v oslabení. Osemdesiat sekúnd pred prestávkou vyrovnal na 2:2 Richard Lelkeš. Druhej gólovej prihrávky v zápase sa dočkal Lukáš Novák – na radosť niekoľkých stoviek fanúšikov spod Zobora, ktorí merali cestu na východ republiky.

Nevydarený záver druhého dejstva napravili zverenci Antona Tomka v úvode tretej tretiny. V 43. minúte prešiel pokus Martina Štrbáka od modrej čiary až za chrbát Kristana a Košičania viedli aj po tretí raz v zápase. Nitrania však znovu odpovedali – štyri minúty pred koncom poslal duel do predĺženia Henrich Ručkay.

V predĺžení predčili strelcov brankári a tak museli o víťazovi prvého zápasu rozhodnúť samostatné nájazdy. Hokejový večer v Košiciach mal napokon dvoch hrdinov – jediného úspešného strelca Petra Bartoša a Rastislava Staňu, ktorý ani raz neinkasoval.

Finálová séria pokračuje vo štvrtok – od 17.00 opäť na košickom ľade a v priamom prenose RTVS.

HC Košice – HK Nitra 4:3 po sam. nájazdoch (2:1, 0:1, 1:1 – 0:0, 1:0) – stav série 1:0

• Góly: 2. Cebák (P. Bartoš), 17. Spilar (Bartoš, Štrbák), 43. Štrbák (Češík, Hrnka), rozhodujúci sam. nájazd P. Bartoš – 13. Tománek (L. Novák, Ordzovenský), 39. Lelkeš (L. Novák, Michal Novák), 57. H. Ručkay (J. Ručkay, Miroslav Kováčik)
  • Vylúčení: 3:5, navyše Bartánus 5+DKZ za bodnutie koncom hokejky, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Jonák, Müllner – Rovenský, Korba, 5212 divákov
  • Košice: Staňa – Macejko, Šeda, Cebák, Štrbák, Deyl, Klouček, Kolba – Svatoš, T. Marcinko, M. Bartánus – G. Spilar, P. Bartoš, Jenčík – Hrnka, D. Pašek, Matúš Chovan – Bicek, Češík, Sojčík – Skalický
  • Nitra: Kristan – König, Ordzovenský, D. Milo, Nádašdi, M. Novák, F. Kuzma, Bača, Ďurkech – L. Novák, Stümpel, Tománek – J. Ručkay, Miroslav Kováčik, H. Ručkay – Martin Segľa, T. Chrenko, Bajtek – Piačka, Lelkeš, R. Mráz

Anton Tomko (tréner Košíc): „Neustále sme vyhrávali, ale vždy sme urobili chybu a súper vyrovnal. Za stavu 3:2 sme mali dobrú príležitosť odskočiť na rozdiel dvoch gólov. Ak by sme viedli 4:2, mohli sme duel vyhrať už v riadnom hracom čase. Teraz už to nie je dôležité, máme za sebou prvý úspešný krok, vedieme 1:0 na zápasy a to je podstatné. Dnes nám pomohli aj diváci, cítili sme ich na striedačke a verím, že v ďalších súbojoch prídu ešte vo väčšom počte. Nájazdy nepovažujem za lotériu, ale za umenie streliť gól. Hráč to musí vedieť, aj keď potrebuje i šťastie. Teraz nás čaká regenerácia a pripravíme sa na ďalší duel, v ktorom sa musíme vyvarovať chýb, ktoré sme urobili dnes.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Podarilo sa nám trikrát dotiahnuť košické vedenie, potom sme mali aj ďalšie šance, ale stroskotali sme na pozornom Staňovi. V penaltovom rozstrele sme nedali gól. Mrzí ma, že sme nepremenili šance, vyložených sme mali niekoľko. Ak chceme uspieť v Košiciach, tieto príležitosti musíme premieňať.“

Viac na túto tému: #HC Košice #HK Nitra #play off extraligy