Dvadsiatka sa na MS priblížila záchrane

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov zvíťazili vo svojom záverečnom vystúpení v základnej A-skupine na svetovom šampionáte tejto vekovej kategórie v Pardubiciach nad outsiderom z Dánska 4:3. Mladí Slováci budú na šampionáte bojovať už len o udržanie sa v elitnej kategórii.

30.12.2007 20:24

Tri body za triumf nad Dánmi si mladí Slováci prenášajú do skupiny o záchranu. Zverenci trénera Štefana Mikeša otvorili skóre v presilovej hre v 9. min, keď sa po spolupráci Marcinka s Lušňákom presadil Roháč. V druhej časti pridali góly Češík a kapitán Čaládi. V poslednej tretine síce Dáni znížili na 2:3, ale favorit duelu si víťazstvo už ustrážil.

Najbližší duel odohrajú mladí Slováci v stredu 2. januára o 16.00 h v Liberci proti poslednému tímu B-skupiny a o deň neskôr o 20.00 h taktiež v Liberci si zmerajú sily so štvrtým družstvom z „B-čka“.

Dánsko – Slovensko 3:4 (0:1, 0:2, 3:1)

• Góly: 44. Boedker (Eller), 49. Hardt (Ellers, Boedker), 60. Poulsen (Lauridsen) – 9. Roháč (Lušňák, T. Marcinko), 28. Češík (J. Mikuš), 32. Čaládi (Skokan, M. Slovák), 49. M. Slovák (Skokan). Vylúčení: 9:8 na 2 min, navyše: Eller (Dán.) 5+DKZ, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.), Sterns – Feola (obaja USA.), Lesnjak (Slovin.), 468 divákov
  • Zostava SR „20“: J. Hudáček – Biro, Ďaloga, Beňa, Bališ, J. Mikuš, Michal Kozák, Krajčík, Zúkal – Roháč, T. Marcinko, Lušňák – M. Slovák, Skokan, Čaládi – D. Jančovič, Češík, Šinkovič – Suja, O. Ďuriš, M. Jurík

Slováci v súboji, ktorého výsledok sa im bude počítať i v skupine o záchranu, najprv v 4. min zásluhou Bališa trafili iba žŕdku, ale o päť minút neskôr využili početnú výhodu a viedli 1:0. Po spolupráci prvého útoku zakončoval takmer do prázdnej bránky krídelník Roháč. „Mikešovci“ mali v prvej tretine viac z hry, ďalší presný zásah však Jančovič, Lušňák ani Slovák nepridali. V úvode druhej dvadsaťminútovky prežili mladí Slováci 33-sekundové oslabenie o dvoch hráčov. V 28. min dal dôležitý druhý gól strelou po Ľade Češík a už na 3:0 zvyšoval o necelé štyri minúty Čaládi. Kapitán Slovenska sa presadil v presilovke o dvoch hráčov po dobrej prihrávke Slováka.

Pred treťou časťou hry sa zdalo, že je o výsledku rozhodnuté, ale Dáni ešte vývoj zamotali. V 49. min bol rozdiel už iba jednogólový, najprv v 44. min znížil v početnej výhode Boedker a na 2:3 upravil Hardt. Našťastie sa v tej chvíli prebudili aj Mikešovi zverenci a už po 23 sekundách kontroval na 4:2 Slovák. Dvadsaťpäť sekúnd pred koncom síce ešte Dáni v hre bez brankára pečatili na 3:4, ale nič to nezmenilo na fakte, že tri body získalo Slovensko.

Roman Ulehla (manažér SR): „Určite sme spokojní, bol to totiž pre nás najdôležitejší duel. Viedli sme už 3:0 a do poslednej tretiny vstupovali s tým, že to ubránime. Dáni však boli nepríjemní. Aj keď sme v úvode prežili jednu ich presilovku, z druhej znížili a neskôr pridali aj druhý gól. Našťastie sme rýchle odpovedali na 4:2. Dnes nás určite podržal aj brankár Hudáček. Teraz máme dva dni voľna, oddýchneme si a čo najlepšie sa pripravíme na ďalšie duely v skupine o záchranu. Do Liberca sa presúvame 1. januára.“