Demitra postúpil do druhého kola play-off, blízko k tomu má aj Hossa

Vancouver Canucks v zostave so slovenským útočníkom Pavlom Demitrom si ako prvý spomedzi účastníkov NHL vybojoval postup do druhého kola play-off, keď vo štvrťfinálovej sérii Západnej konferencie zdolal St. Louis 4:0 na zápasy. V poslednom dueli kosatky vyhrali na ľade súpera 3:2 po predĺžení. Do semifinále konferencie majú namierené aj hokejisti Detroitu Red Wings, ktorých od postupu delí jedno víťazstvo. V treťom zápase série si červené krídla poradili s Columbusom 4:1, jednu asistenciu si pripísal na konto Marián Hossa.

22.04.2009 08:09
Demitra Vancouver Foto: ,
Vancouver je prvým postupujúcim tímom v bojoch o Stanleyho pohár.

NHL – play-off – 1. kolo:

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Východná konferencia.
Východná konferencia. Východná konferencia.

PHILADELPHIA – PITTSBURGH 1:3 (0:0, 0:2, 1:1) – stav série 1:3

Góly: 52. Carcillo (M. Richards, R. Jones) – 24. Crosby (Kunitz, Cooke), 28. Kennedy (Cooke, Gill), 60. Talbot (Adams).
Strely na bránku: 46:26. Brankári: Biron – Fleury. Vylúčení: 5:8, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 19.883 divákov.
Hviezdy zápasu: Fleury, Kennedy, Richards.

Hoci hráči Philadelphie vyslali v dueli s Pittsburghom o dvadsať striel viac než súper, prehrali na svojom ľade 1:3 a rovnakým pomerom zaostávajú aj v sérii. Ich hlavnou prekážkou bol gólman Marc-Andre Fleury, ktorý zlikvidoval 45 striel.

CAROLINA – NEW JERSEY 4:3 (2:0, 1:1, 1:2) – stav série 2:2

Góly: 8. E. Staal (Seidenberg, T. Ruutu), 9. Bayda (Walker, Pitkänen), 27. Larose (Corvo), 60. J. Jokinen (Seidenberg, Pitkänen) – 40. Gionta (Mottau, Rolston), 45. Shanahan (Gionta, Havelid), 49. Clarkson (Holík, Martin).
Strely na bránku: 46:29. Brankári: Ward – Brodeur. Vylúčení: 4:5, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 17.465 divákov.
Hviezdy zápasu: J. Jokinen, Larose, Bayda.

Veľkú drámu videli diváci v Caroline, kde domáci prišli o trojgólové vedenie nad New Jersey, aby napokon rozhodol o triumfe Hurricanes dve desatiny sekundy pred koncom Jussi Jokinen. Puk sa odrazil do bránky od korčule fínskeho útočníka.

„Spýtavo som sa na každého pozrel – na spoluhráčov i trénerov – chcel som vedieť, či bol ten gól v poriadku. Nikto mi na to nevedel odpovedať, takže som bol poriadne nervózny,“ opisoval Jokinen chvíle napätia, keď arbitri konzultovali spornú situáciu s videorozhodcom. Po dvojminútovej porade sa zhodli na tom, že gól padol ešte pred zaznením sirény. Situácia rozčúlila brankára Martina Brodeura, domnieval sa totiž, že ho Jokinen v bránkovisku nedovolene atakoval. Hviezdny gólman v návale zlosti rozmlátil hokejku o mantinel.

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Západná konferencia.
Západná konferencia. Západná konferencia.

COLUMBUS – DETROIT 1:4 (0:2, 0:1, 1:1) – stav série 0:3

Góly: 57. Umberger (Nash, J. Williams) – 2. Holmström (HOSSA), 20. Cleary (Franzén, Rafalski), 34. Zetterberg (Cleary, Franzén), 60. Zetterberg (Cleary).
Strely na bránku: 32:26. Brankári: Mason – Osgood. Vylúčení: 2:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 19.219 divákov.
Hviezdy zápasu: Cleary, Osgood, Umberger.

Hokejisti Detroitu zatiaľ neohrozene kráčajú za obhajobou Stanleyho pohára. Rovnako ako v predchádzajúcich dvoch zápasoch aj v tom treťom nastrieľali Columbusu štyri góly a postup do semifinále Západnej konferencie majú na dosah ruky. Triumf 4:1 sa začal odvíjať od akcie Mariána Hossu, keď sa po jeho bekhendovej strele odrazil puk od hornej žŕdky na bránkovú čiaru, kde ho pohotovo doklepol za chrbát Steva Masona švédsky útočník Tomas Holmström.

Gólom a dvoma asistestenciami sa blysol Dan Cleary, o dva presné zásahy Detroitu sa postaral Henrik Zetterberg. Aréna Nationwide v Columbuse privítala zápas play-off prvýkrát počas svojej existencie a prehru modrokabátnikov sledovala rekordná návšteva 19.219 divákov. „Bol to vzrušujúci zápas, tribúny burácali. Našim súperom boli aj diváci,“ opísal Zetterberg atmosféru na štadióne. Svoj druhý gól v zápase strelil Švéd v poslednej minúte pri power-play domácich.

ST. LOUIS – VANCOUVER 2:3 po predĺžení (0:1, 2:1, 0:0 – 0:1) – konečný stav série 0:4

Góly: 34. Boyes (Jackman), 37. Perron (Backes, McDonald) – 6. Wellwood, 30. Burrows (O´Brien, Mitchell), 80. Burrows (Mitchell).
Strely na bránku: 49:36. Brankári: Mason – Luongo. Vylúčení: 3:7, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 19.250 divákov.
Hviezdy zápasu: Luongo, Burrows, McDonald.

Prvýkrát v klubovej histórii preplávali kosatky sériou play-off v čo najkratšom možnom čase. Až v jedenástich prípadoch od roku 1994 na to potrebovali sedem zápasov. Hladký postup Vancouveru do druhého kola spečatil v poslednej minúte predĺženia štvrtého duelu so St. Louis Alex Burrows, ktorý sa dokázal strelecky presadiť aj v riadnom hracom čase.

Ešte väčším hrdinom bol však brankár Roberto Luongo, ktorý zneškodnil bezmála 50 striel bluesmanov. Tí sa dokázali vrátiť do zápasu z dvojgólvého manka. „Vedeli sme, že to nebude ľahký zápas, dosť sme sa na víťazstve nadreli. Niektorí chlapci sú celí poudieraní, preto je dobré, že nás čaká dlhší odpočinok. Musíme sa všetci zotaviť a pripraviť sa na ďalšie kolo,“ povedal gólman Vancouveru. Pavol Demitra strávil na ľade vyše 23 minút, dvakrát ohrozil brankára Chrisa Masona, no zaznamenal len jeden mínusový bod.

ANAHEIM – SAN JOSE 3:4 (2:2, 1:1, 0:1) – stav série 2:1

Góly: 12. Eyan (Getzlaf, R. Whitney), 15. Wisniewski, 32. Pronger – 6. R. Blake (Vlasic), 14. Boyle (J. Thornton, Setoguchi), 22. Boyle (Pavelski, Clowe), 51. Marleau (R. Blake, Boyle).
Strely na bránku: 30:35. Brankári: Hiller – Nabokov. Vylúčení: 6:5, z toho Parros – Murray na 5 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 16.277 divákov.
Hviezdy zápasu: Boyle, Pronger, R. Blake.

Víťazi základnej časti zo San Jose si po dvoch domácich prehrách s Anaheimom pripísali prvý bod, keď na ľade súpera zvíťazili 4:3. Sharks v zápase trikrát stratili jednogólové vedenie, ale na zásah Patricka Marleaua z 51. minúty už domáci reagovať nedokázali.

Pod výhru sa výrazne podpísali útočne ladení obrancovia San Jose. Dan Boyle zaznamenal dva góly a asistenciu, Rob Blake si pripísal gól a asistenciu. „Naším cieľom je vyhrávať. Nezáleží na tom, kto to zariadi. V zápase sme mali niekoľko dobrých príležitostí a konečne sme boli schopní sa dostať aj k dobrým dorážkam,“ povedal Marelau.