Česi vyhrali v šlágri nad Kanadou 6:4

Ofenzívne divadlo v podaní českých a kanadských hokejistov v zápase osemfinálovej E-skupiny MS v Rige sa skončilo víťazstvom úradujúcich majstrov sveta 6:4. Kanaďania stratili vôbec prvé body na turnaji. V F-skupine Rusi porazili Švajčiarsko 6:3 a na šampionáte nestratili ani bod.

14.05.2006 19:01 , aktualizované: 22:14

Obaja súperi začali zápas zostra, šance sa striedali na oboch stranách. Táto situácia panovala až do prvého gólu Čechov, po ktorom Česi prebrali taktovku. Kanadu v prvej tretine prestrieľali 16:5, čomu zodpovedalo aj skóre po úvodnej časti hry  3:1. Do druhej tretiny vstúpili Kanaďania odhodlaní bojovať proti rodiacemu sa prekvapeniu a ich snaha vyústila do kontaktného gólu Caldera, ktorý musel potvrdiť až videorozhodca. Vyrovnania sa hokejisti z kolísky hokeja dočkali v polovici hry, keď presne zamieril Dan Hamhuis.

Vyrovnaný stav dal Kanaďanom krídla, no ich aktivita priniesla chybu v obrane, z ktorej profitoval Irgl a strhol vedenie na českú stranu. Kanada stále tlačila, viackrát nechala vyniknúť gólmana Milana Hniličku, no gólový efekt to už v druhej tretine neprinieslo. Ten však prišiel hneď na začiatku tretieho dejstva, keď Sidney Crosby využil zaváhanie českej obrany. Mužstvá pokračovali v ofenzívnom divadle a vedenie si vzali späť opäť Česi vďaka Balaštíkovmu štvrtému gólu na šampionáte. V závere v nájazde dvoch na jedného spečatil švihom český triumf 6:4 Erat.

**  Kanada  Česko 4:6 (1:3, 2:1, 1:2)**

• Góly: 16. Robidas, 22. Calder (Richards), 32. Hamhuis (Pettinger, Boyes), 42. Crosby (Bergeron) – 7. Hubáček (Hlinka), 9. Výborný, 14. Plekanec (Irgl), 36. Irgl, 47. Balaštík (Škoula), 54. Erat (Výborný). Rozhodovali: Schütz (Švajč.)  Oskirko (Rus.), Wehrli (Švajč.), vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, diváci: 7474.
  • Kanada: Auld – Schultz, Robidas, Stuart, Hamhuis, Seabrook, Daley, Metropolit, Dupont – Shanahan, Williams, Comrie – Boyes, Bergeron, Crosby – Carter, Calder, Richards – Pettinger, Hartnell, Cammalleri
  • Česko: Hnilička – Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula, Kutlák – Erat, Výborný, Hlaváč – Bednář, Štefan, Bulis – Balaštík, Hlinka, Hubáček – Irgl, Plekanec, Tenkrát – Prorok.

Fíni zdolali Nórsko 3:0

V zápase osemfinálovej E-skupiny na hokejovom svetovom šampionáte v Rige zvíťazili favorizovaní Fíni nad Nórskom 3:0. V ich tíme sa už s číslom 12 na drese preháňal v Riga Arene aj center Floridy Panthers Olli Jokinen, bodovo sa však nepresadil.

Suomi si v derby škandinávskych rivalov v pohode zaknihovalo už štvrtý triumf na turnaji a ešte neokúsilo chuť prehry. Prvý gól strelili Fíni po rýchlom brejku z hokejky Hentunena a v pokoji kontrolovali vývoj. Museli si však dávať pozor na snaživých Nórov, ktorí z času na čas pohrozili tiež rýchlym brejkom. Na 2:0 zvýšil Jussi Jokinen strelou z kruhov, keď ho presnou nahrávkou vyzval obranca Nummelin. V poslednom dejstve strieborní medailisti z Turína ešte raz pridali gól, keď za chrbát spoľahlivého Gundersena dorážal Pirnes bekhendovú strelu Hentunena. Fíni sympatických Nórov prestrieľali 40:19.

**  Nórsko – Fínsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)**

• Góly: 10. Hentunen (Pirnes, Kallio), 34. J. Jokinen (Nummelin), 56. Pirnes (Hentunen, Kallio). Rozhodcovia: JONÁK (SR) – Jakobsen (Dán.), Vasko (Biel.), vylúčení: 7:6, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, diváci: 5981.
  • Nórsko: Gundersen – Ryman, Myrvold, Mats Trygg, Nilsen, Jakobsen, Holos, Lund – Skroder, Vikingstad, Thoresen – Bastiansen, Ask, Holtet – Spets, Marius Trygg, Hansen – Andersen, Marthinsen, Nagel – Nygard
  • Fínsko: Norrena – Nummelin, Berg, Lehtonen, Kukkonen, Mäntylä, Saravo, Luoma – O. Jokinen, Peltonen, Miettinen – Hentunen, Pirnes, Kallio – T. Ruutu, M. Koivu, J. Jokinen – Hahl, Rita, Bergenheim – J. Ruutu.

Rusi si poradili so Švajčiarmi 6:3

Zápas začali aktívnejšie Švajčiari, v prvej štvrtine prestrieľali favorita 11:7, no efektívnejší boli Rusi. Už v štvrtej minúte sa vo veľkej šanci ocitol kapitán Sušinskij, no skóre otvoril až o desať minút neskôr Zaripov. Na začiatku druhej tretiny Rusi zvýšili, no z dvojgólového vedenia sa tešili len desať sekúnd, po rýchlej kontre strelil kontaktný gól Paterlini. Rusi mohli opäť viesť o dva góly, no Grigorenko zaváhal, naopak, na druhej strane pri avizovanom vylúčení skóroval Švajčiar Forster  2:2.
  Favorit sa v úvode záverečnej tretiny do súpera zahryzol, dvoma gólmi Bykova a Nikulina opäť naklonil misky váh na svoju stranu, no Švajčiari opäť potvrdili svoju nezlomnú povahu, na 3:4 tvrdou ranou znížil Bezina. Reprezentanti krajiny helvétskeho kríža sa v závere snažili vydolovať aspoň bod, no ruskí hokejisti to využili k protiútokom a zvýšeniu na konečných 6:3.

**  Rusko  Švajčiarsko 6:3 (1:0, 1:2, 4:1)**

• Góly: 14. Zaripov (Kulemin, Sušinskij), 23. Archipov (Michnov, Semin), 41. Bykov (Zaripov, Sušinskij), 43. Nikulin (Michnov, Archipov), 58. Kulemin (Malkin), 60. Malkin (Aťušov)  23. Paterlini (Ambühl, Reichert), 33. Forster (Wirz), 46. Bezina (Streit, Blindenbacher). Rozhodovali: Minař (ČR)  Pouzar (ČR), Schröter (Nem.), vylúčení: 7:7 na 2 minúty, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, diváci: 4980.

Rusko: Zvjagin – Aťušov, Kuljaš, Bykov, Kolcov, Nikulin, Žukov, Mišarin, Chomickij  Zaripov, Sušinskij, Jemelejev – Kulemin, Malkin, Ovečkin – Semin, Michnov, Archipov – Mozjakin, Grigorenko, Gorovikov

• Švajčiarsko: Aebischer – Blindenbacher, Bezina, Gerber, Seger, Forster, Vauclair, Steinegger, Streit – Della Rossa, Plüss, Rüthemann – Ambühl, Paterlini, Reichert – Jeannin, Sannitz, Lemm – Deruns, Wirz, Romy.