Česi sa natrápili s Dánskom, Švédsko vyhralo nad Nórskom 'iba' 3:1

Hokejisti Česka sa vo svojom úvodnom vystúpení v S-skupine svetového šampionátu v Štokholme poriadne potrápili s tímom Dánska, napokon však získali vďaka víťazstvu 2:0 do tabuľky tri body.

04.05.2012 14:46 , aktualizované: 22:54
Česko, gól, radosť Foto:
Gólová radosť hokejistov Česka.

S-skupina (Štokholm):
Česko – Dánsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

• Góly: 40. Hemský (P. Nedvěd, Plekanec), 58. Tenkrát (Michael Frolík, Plekanec)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kaval (USA), D. Lewis (Kan.) – Morrison (USA), Suominen (Fín.)

Favorit dlho nevedel nájsť recept na prekonanie pozorného brankára Frederika Andersena. Dáni boli od polovice stretnutia strelecky aktívnejší, ale 5 sekúnd pred druhou prestávkou inkasovali po strele Aleša Hemského. Česi boli po presilovke usadení v útočnom pásme a z tlaku vyťažili úvodný gól. V 58. min poistil české víťazstvo Petr Tenkrát. Brankár Jakub Kovář je druhý gólman na MS 2012, ktorý si udržal čisté konto. Pri oboch góloch asistovala najväčšia česká hviezda Tomáš Plekanec.

Momentka zo zápasu Dánsko - Česko. Foto: TASR
Dánsko - Česko Momentka zo zápasu Dánsko - Česko.

S-skupina:
Švédsko – Nórsko 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

• Góly: 17. Silfverberg (E. Karlsson, Jarnkrok), 23. Kruger (Hjalmarsson, Alfredsson), 45. L. Eriksson (Zetterberg, Alfredsson) – 21. Hansen (Skröder)
  • Vylúčení: 9:8 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška (SR), Reiber (Švaj.) – Semionov (Est.), Valach (SR), 7200 divákov

Hokejisti Švédska zvíťazili v záverečnom stretnutí úvodného hracieho dňa 76. majstrovstiev sveta v S-skupine v Štokholme pred z polovice zaplnenou halou Globe nad Nórskom 3:1. Švédi mali od prvej minúty súboj pod kontrolou, z množstva streleckých pokusov však využili len tri. Skóre otvoril v presilovke v 17. min Jakob Silfverberg.

Švédska radosť, kontra nórsky smútok. Foto: Reuters
Švédsko - Nórsko Švédska radosť, kontra nórsky smútok.

Nóri 20 sekúnd po začiatku druhej časti hry vyrovnali Madsom Hansenom, ale už o 2 minúty neskôr vrátil favoritovi vedenie Marcus Kruger. V tretej tretine sa pri ďalšej presilovke presadil Loui Eriksson. Duel bol najmä súbojom švédskych hráčov s nórskym brankárom Larsom Haugenom. Stretnutie spoločne so Švajčiarom Brentom Reiberom viedol Slovák Vladimír Baluška, na čiare im pomáhal ďalší slovenský arbiter Miroslav Valach.

Nemecko – Taliansko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

• Góly: 17. Schubert (Ullmann), 23. Reimer (Ullmann, Gogulla), 46. Fischer (Gogulla, Ullmann)
  • Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kurmann (Švaj.), Patafie (USA) – Dehaen (Fr.), Dussureault (Kan.)

V piatkovom úvodnom stretnutí v S-skupine na hokejových majstrovstvách sveta vo Fínsku a Švédsku zvíťazilo Nemecko nad Talianskom 3:0. V Štokholme dal prvý gól zápasu obranca Hamburgu Christoph Schubert, na jeho presný zásah nadviazal v druhej tretine Patrick Reimer, na 3:0 zvýšil počas presilovej hry v záverečnom dejstve Christopher Fischer.