Česko a Fínsko postúpili do semifinále

Semifinálové kvarteto na hokejových MS v Rige skompletizovali vo štvrtok reprezentanti Česka a Fínska. Česi zdolali Rusko po veĺkej dráme až vďaka gólu Irgla v predĺžení, Fíni nepripustili prekvapenie v súboji s Bieloruskom. Oba tímy sa stretnú v sobotu v boji o finále.

18.05.2006 18:13 , aktualizované: 21:44

Úradujúci majstri sveta v zrejme najkvalitnejšom hokejovom divadle doterajšieho priebehu šampionátu vyradili ofenzívnou silou nabitých zverencov Vladimira Krikunova a nedovolili im revanšovať sa za prehru v dueli o bronz na februárových ZOH v Turíne. O všetkom rozhodol v 68. minúte v hre štyroch na štyroch Zbyněk Irgl z Vítkovíc.

Štvrťfinále
Rusko – ČR 3:4 po predĺžení (1:0, 0:1, 2:2 – 0:1)

• Góly: 3. Ovečkin (Malkin, Aťušov), 46. Mozjakin (Gorovikov), 59. Michnov (Aťušov, Ovečkin) – 26. T. Kaberle (Výborný, Erat), 44. Hlinka, 48. Štefan (Hlinka, Kaberle), 68. Irgl (Výborný). Rozhodcovia: Vinnerborg – Takula (obaja Švéd.), Wehrli (Švaj.), vylúčení: 9:8 na 2 min., presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, divákov: 8082.
  • Rusko: Sokolov – Kuljaš, Bykov, Aťušov, Koľcov, Nikulin, Žukov, Chomickij – Sušinskij, Jemelejev, Zaripov – Kulemin, Malkin, Ovečkin – Archipov, Semin, Michnov – Gorovikov, Grigorenko, Mozjakin
  • Česko: Hnilička – Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula – Erat, Výborný, Hlaváč – Bulis, Tenkrát, Štefan – Balaštík, J. Hlinka, Hubáček – Irgl, Plekanec, Rolínek.

Česko s uzdraveným Hniličkom síce zahrozilo prvé Hlaváčom už v 22. sekunde, ale potom tvrdili muziku Rusi. Už v 3. minúte pri druhom pobyte na ľade vymysleli mladé ofenzívne klenoty Malkin s Ovečkinom prvý gól, keď krásnu krížnu prihrávku zavesil kanonier Washingtonu za presúvajúceho sa českého gólmana.

Česi sa ťažko vymaňovali spod tlaku rýchlo korčuľujúceho súpera a navyše faulovali. Tresty Michálka za hákovanie, Kaberleho za napadnutie a dvojnásobný Plekanca za úder hokejkou do tváre Ovečkina dali Rusom šesť minút súvislej početnej výhody, z toho až 107 sekúnd 5:3 a zborná spustila ofenzívne peklo. Dvakrát netrafili prázdnu bránu Ovečkin a Michnov, dvakrát po strelách Sušinského a Zaripova zvonili žŕdky. Česi obetavo a s vypätím síl vydržali, tretinu ustáli a udreli v 26. minúte, keď v presilovke vyrovnal Kaberle.

Hra v prostrednom dejstve sa vyrovnala a Riga Arena videla výborné divadlo, s veľkými šancami na oboch stranách. Ovečkin a Malkin, resp. Hlinka, Hejda a Hlaváč ale nedali. Početnú výhodu o dvoch mužov dostali aj Česi, no mohli v nej inkasovať, keď sa po katastrofálnej rozohrávke rútil v samostatnom úniku na Hniličku Malkin, ale nezvládol blafák.

Skvelá dráma vyvrcholila v poslednej dvadsaťminútovke. Najprv v presilovke v 44. minúte Hlinka po individuálnej akcii prepálil lapačku Sokolova, ale už po 81 sekundách vyrovnal okamžitou strelou po buly Mozjakin. O necelé dve minúty využili Česi tretiu presilovku a Štefan strhol vedenie na stranu Hadamczikovcov, ale infarktový priebeh pokračoval a 65 sekúnd pred koncom Michnov už v hre bez brankára dorazil strelu Aťušova a poslal zápas do predĺženia. V ňom rozuzlenie priniesla efektívna spolupráca Výborného s Irglom.

Alois Hadamczik, tréner ČR: „Aj keď tu máme mladý tím a viacero neskúsených hráčov, tvoria  výbornú partiu. Dostali možnosť a bojujú o svoju šancu. Sú tu aj lídri ako Výborný a Kaberle, tekže verím, že môžeme opäť skončiť vysoko.“

Jaroslav Hlinka: „Verili sme si, že to zvládneme. Pri mojom góle som okolo mňa nikoho nevidel, tak som to potiahol, skúsil vystreliť a trafil som to.“

Fínsko – Bielorusko 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

• Góly: 10. Hahl (J. Ruutu, Bergenheim), 44. Peltonen (Nummelin, O. Jokinen), 55. O. Jokinen (Peltonen, Nummelin). Rozhodcovia: Savage (Kan.) – Jakobsen (Dán.), Pouzar (ČR), vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, diváci: 7586.
  • Fínsko: Norrena – Nummelin, Berg, Lehtonen, Kukkonen, Mäntylä, Saravo, Luoma – J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen – Hentunen, Pirnes, Kallio – T. Ruutu, M. Koivu, Miettinen – Hahl, Viuhkola, J. Ruutu – Bergenheim
  • Bielorusko: Mezin – Makrickij, Denisov, Kopat, Kosťjučenok, Svito, Jerkovič, Riadinskij – Ugarov, Michalev, Dudik – Grabovskij, Kosticyn, Zadelenov – Kurilin, Čuprys, Meleško – Antonenko, Skabelka, Kukuškin – Savin.

Strieborný tím zo ZOH v Turíne chcel o finálovej účasti proti papierovému outsiderovi rozhodnúť čo najskôr a už po 14 sekundách otestoval Mezinovu pozornosť Jussi Jokinen. Bielorusi, ktorí už bez ohľadu na výsledok dosiahli najlepšie umiestenie na MS v samostatnej ére, si však v úvode až príliš uvedomovali skutočnosť, že môžu hrať o medaily a pôsobili nervóznym dojmom. Notorický fínsky hriešnik Jarkko Ruutu im ponúkol príležitosť, no počas jeho vylúčenia sa k strele dostal iba Fín Mika Koivu.

Podstatne lepšie vyšla úvodná presilovka Suomi, no v čase, keď dokončovali kombináciu, ich kanadský rozhodca Savage vykázal z útočnej tretiny za Miettinenovo státie v bránkovisku. Favorit sa však nakoniec dočkal pomerne rýchleho gólu a nie z najlepšej pozície sa skvelého bieloruského gólmana podarilo prekonať Hahlovi. Mezin si však v ďalších minútach pripísal hneď niekoľko dôležitých zákrokov, aj keď hra v prvej časti ostro kontrastovala s predchádzajúcim štvrťfinále a divákom v Riga Arene oba tímy predvádzali súboj v nízkom prevodovom stupni.

Obraz hry sa príliš nezmenil ani po prestávke a prvú vážnejšiu šancu mali až po ôsmich minútach Fíni, keď nevinnú strelu Hahla nechtiac nebezpečne lakťom tečoval Lehtonen. Zmenu skóre nepriniesla ani polminútová presilovka fínskych levov o dvoch mužov, ani zvýšená aktivita Severanov v závere druhej časti. Väčšie upokojenie Fínom priniesla až 44. min, keď Nummelin krížnou prihrávkou nabil na druhý gól Peltonenovi.

Definitívu mohla dať už 51. min, no Mezinovi tentokrát pomohla spojnica žŕdiek. Hrdina výberu Glena Hanlona bol však pri ďalšej presilovke piatich proti trom už bezmocný, keď Nummelinovu strelu po niekoľkých tečoch dostali Fíni za jeho chrbát. Bielorusi hrali ešte v závere vabank a s Mezinom na striedačke a s vylúčeným Fínom, no ani v z tejto šance Bielorusi nevyťažili nič a Norrena si tak po druhý raz na turnaji pripísal čisté konto.

Erkka Westerlund, tréner Fínska: „Len veľmi ťažko sme si v tomto zápase vytvárali gólové príležitosti. Hlavné však je, že sme zápas vyhrali a na tom jedinom záleží.“

Glen Hanlon, tréner Bieloruska: „Som na svojich hráčov veľmi pyšný. Hrali sme tak dobre, ako sme len vedeli. Cieľom pred odchodom na šampionát bolo umiestenie v prvej osmičke a to sme aj dosiahli. Pred nami je však ešte dlhá cesta, aby sme mohli rovnocenne hrať s najväčšími tímami.“