Česi hravo zdolali Talianov. Famózny obrat Rusov proti Švédom - 7:3!

Hokejisti Česka zvíťazili v piatkovom stretnutí S-skupiny na majstrovstvách sveta vo Švédsku nad outsidermi z Talianska presvedčivo 6:0.

11.05.2012 19:05 , aktualizované: 23:05
Českí fanúšikovia Foto:
Českí fanúšikovia oslavujú jeden z gólov v sieti Talianov.
debata (2)

Zverenci Aloisa Hadamczika viedli v 13. min už 2:0, v druhej tretine sa dvakrát gólovo presadil obranca Petr Čáslava, Aleš Hemský pridal jeden presný zásah a bolo 5:0 pre ČR.

Gólovú bodku za duelom napísal center Martin Erat, ktorý len pár hodín po príchode zo zámoria, kde si oblieka dres Nashville Predators, nastúpil v prvej formácii s Milanom Michálkom a Tomášom Plekancom na krídlach.

Zásluhou víťazstva nad Talianskom si českí reprezentanti vybojovali priamu miestenku na ZOH 2014 do ruského Soči. Zverenci Aloisa Hadamczika sa pridali ku kvartetu Fínsko, Švédsko, Rusko a Kanada. V hre sú ešte štyri voľné miesta, o jedno z nich bojujú aj slovenskí hokejisti.

Výsledok – S-skupina:

Taliansko – Česko 0:6 (0:2, 0:3, 0:1)

• Góly: 6. P. Nedvěd (D. Krejčí, Nakládal), 13. J. Novotný (Petružálek), 28. Čáslava (Tenkrát), 32. Hemský (Erat), 33. Čáslava (Petružálek, Koukal), 55. Erat (L. Krajíček).
  • Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Johansson (Švéd.), Olenin (Rus.) – Semionov (Est.), VALACH (SR), 2753 divákov
  • Česká republika: Štěpánek – Nakládal, Blaťák, Němec, Čáslava, Krajíček, Mojžíš, Krejčík – Erat, Plekanec, M. Michálek – Hemský, Krejčí, Tenkrát – Frolík, P. Nedvěd, Průcha – Petružálek, Novotný, Koukal (41. Kašpar)
  • Taliansko: Tragust – Plastino, De Marchi, Marchetti, Johnson, Egger, Larkin (21. Hofer) – Ansoldi, Tudin, Scandella – Sirianni, Rocco, Fontanive – Insam, Felcetti, Iannone – Iori, De Toni, Bernard – Edwardson

Hokejisti Ruska zvíťazili v piatkovom večernom stretnutí nad domácimi reprezentantmi 6:3. Švédi v úvodnej časti hry využili dve presilovky zásluhou Erika Karlssona a Henrika Zetterberga, Rusov potešil gólom Alexander Popov. V polovici stretnutia viedli Tre Kronor po ďalšom presilovkovom zásahu už 3:1, nezvládli však koniec druhej a úvod tretej tretiny, keď v priebehu siedmych minút štyrikrát inkasovali. Najskôr v 36. min vsietil v početnej výhode o dvoch hráčov kontaktný gól Jevgenij Malkin, o tri minúty vyrovnal na 3:3 pri výhode o jedného korčuliara Jemelin.

Nehokejový stret Švéda Johana Franzéna a Rusa... Foto: Reuters
franzen, malkin Nehokejový stret Švéda Johana Franzéna a Rusa Jevgenija Malkina.

Rusom vyšiel skvele nástup do tretieho dejstva, keď po góloch Perežogina a Malkina odskočili svojmu súperovi o dva góly. Za stavu 5:3 mali Švédi k dispozícii päťminútovú presilovku pri vylúčení Kalinina, nedokázali sa však gólovo presadiť. Najproduktívnejší hráč základnej časti tohto ročníka zámorskej NHL Jevgenij Malkin skompletizoval osem minút pred koncom hetrik a v poslednej minúte pečatil výsledok na konečných 7:3 svojím druhým gólom Perežogin.

Rusko – Švédsko 7:3 (1:2, 2:1, 4:0)

• Góly: 11. A. Popov (J. Malkin), 36. J. Malkin (J. Biriukov, J. Kuznecov), 39. Jemelin (Dacjuk, Kalinin), 41. Perežogin (J. Medvedev), 43. J. Malkin (A. Popov), 52. J. Malkin (A. Popov), 60. Perežogin (J. Malkin) – 6. E. Karlsson (Stalberg, Alfredsson), 15. Zetterberg (Alfredsson, L. Eriksson), 30. Franzén (L. Eriksson, Zetterberg).
  • Vylúčení: 7:5 na 2 min, navyše Kalinin (Rus.) 5+DKZ, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Boman (Fín.), Kaval (USA) – Arm (Švaj.), Dussureault (Kan.), 11 500 divákov.
  • Rusko: Varlamov – I. Nikulin, J. Biriukov, Kalinin, Jemelin, Denisov, J. Medvedev, Nikitin, Riasenskij – A. Popov, J. Malkin, Perežogin – Kuľomin, Dacjuk, J. Kuznecov – Širokov, Tereščenko, Žerdev – Kokarev, Svitov, Ketov.
  • Švédsko: Fasth – N. Kronwall, Hjalmarsson, Brodin, Hedman, S. Kronwall, E. Karlsson – L. Eriksson, Zetterberg, Franzén – Alfredsson, Krüger, Silfverberg – Stalberg, Järnkrok, Landeskog – Larsson, Persson.