Bielorusi pomohli Slovákom a tiež postúpili

Hokejisti Bieloruska zvíťazili v osemfinálovej F-skupine na hokejových MS v Rige nad Švajčiarskom 2:1 a prvý raz postúpili do štvrťfinále. V osemfinálovej E-skupine prehralo Česko s USA 1:3 a domáce Lotyšsko sa rozlúčilo víťazstvom nad Nórskom 4:2.

16.05.2006 16:36 , aktualizované: 21:27
Bielorusko - Švajčiarsko Foto:
Švajčiarskeho brankára Davida Aebischera prekonáva bieloruský útočník Sergej Zadelenov (vpravo).

Úradujúci hokejoví majstri sveta Česi sa vo štvrťfinále MS v Rige stretnú s Ruskom vo štvrtok o 15.15. Zverenci trénera Aloisa Hadamczika utrpeli v poslednom vystúpení v osemfinálovej E-skupine proti USA prvú prehru na turnaji a obsadili až štvrtú a poslednú postupovú priečku. Američania skončili s rovnakým počtom bodov ako ich utorňajší súper, ale vďaka víťaznému vzájomnému zápasu skončili na treťej priečke a čaká ich duel so Švédmi.

Osemfinálová E-skupina

ČR - USA 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)

• Góly: 28. Michálek (Erat, Výborný) – 13. Malone, 20. Cullen (Park), 48. Brown (Malone). Rozhodcovia: Poľakov (Rus.), Eglitis (Lot.), Oskirko (Rus.), vylúčení: 3:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, diváci: 7441.
  • Česko: Hnilička – Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula – Erat, Výborný, Hlaváč – Prorok, Štefan, Bulis – Balaštík, J. Hlinka, Hubáček – Irgl, Plekanec, Tenkrát – Rolínek
  • USA: Bacashihua – Suter, Gill, Komisarek, Meyer, Corvo, Orpik, Alberts – Malone, Brown, Kessel – O´Sullivan, Kesler, Šťastný – Cullen, Park, Hilbert – Hall, Slater, Stafford – Reasoner

Bronzový tím zo zimnej olympiády v Turíne po skvelom výkone proti Kanade (6:4) začal proti druhému tímu zo zámoria veľmi vlažne. V jednom z najslušnejších duelov doterajšieho priebehu šampionátu, v ktorom už išlo iba o rozdelenie štvrťfinálových súperov, sa ako prvý tešili z gólu Američania, no úplne zaslúžene. Nepozornosť Hejdu na obrannej modrej potrestal Ryan Miller, rýchlo prenikol pred Hniličku a českému gólmanovi nedal šancu. Obhajcovia titulu pôsobili v prvej tretine veľmi pomalým a ťarbavým dojmom a v závere úvodného dejstva sa dostavil ďalší trest. Za Hniličkou bránkou Česi vlastnou nedôslednosťou stratili puk a ani brankár sa príliš nevyznamenal, keď ho takmer z nemožného uhla prestrelil Matt Cullen.

Po prestávke síce Hadamczikovi hráči zlepšili svoj prejav, no Američania pozorne vykrývali stredné pásmo a púšťali súpera do minima šancí. Napriek tomu sa Čechom v 28. minúte podarilo prvej formácii vyrovnať – hoci Zbyňek Michálek chcel puk pôvodne iba nahodiť do útočného pásma, puk skončil za chrbtom prekvapeného Bacashihuu. Na viac sa však už Česi nezmohli, až do záverečnej sirény nedokázali Američanov dostať pod výraznejší tlak a naopak, po ďalšom kikse na obrannej modrej opäť inkasovali. Všadebol Malone využil tentoraz skrat Iva Proroka a prečíslenie dvoch na jedného úspešne zakončil Dustin Brown.

Lotyšsko – Nórsko 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

• Góly: 7. Rekis (Cipulis), 9. Blinovs (Širokovs), 37. Darzins (Redlihs), 54. Semjonovs (Tambijevs) – 31. Skroder (Vikingstad, Myrvold), 60. Nygard (Jakobsen). Rozhodcovia: Minář (ČR) – Jakobsen (Dán.), Vasko (Biel.), vylúčení: 6:9 na 2 min., presilovky 2:1, oslabenia 0:0, diváci: 9100
  • Lotyšsko: Naumovs – Rekis, Saviels, Jass, Tribuncovs, Galvinš, Pujacs, Jerofejevs – Širokovs, Cipulis, Sprukts – Tambijevs, Daugavins, Semjonovs – Darzins, Vasiljevs, Stals – Niživijs, Redlihs, Blinovs.
  • Nórsko: Gundersen – Ryman, Myrvold, Nilsen, Jakobsen, Holos, Lund – Skroder, Andersen, Vikingstad – Bastiansen, Ask, Holtet – Spets, Marius Trygg, Hansen – Marthinsen, Nagel, Nygard

V zápase, v ktorom išlo obom mužstvám už len o česť, sa ujali vedenia Lotyši zásluhou presilovkového gólu Arvidsa Rekisa v 7. minúte. Už o necelé dve minúty zvýšil náskok Viktors Blinovs. Nórom nepomhol zvrátiť vývoj stretnutia ani kontaktný gól Per-Ageho Skrodera v polovici zápasu, istotu pre domácich zariadil v 54. minúte najlepší strelec Lotyšov na šampionáte Aleksandrs Semjonovs.

F-skupina

Švajčiarsko – Bielorusko 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

• Góly: 49. Plüss (Rüthemann) – 10. Skabelka (Grabovskij), 30. Zadelenov (Skabelka, Meleško). Rozhodcovia: Hansen  Ross (obaja USA), Schröter (Nem.), vylúčení: 5:5 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, diváci: 4623.
  • Švajčiarsko: Aebischer – Vauclair, Bezina, Seger, Streit, Steinegger, Gerber, Forster – Paterlini, Jeannin, Sannitz – Della Rossa, Demuth, Plüss – Wirz, Rüthemann, Reichert – Ambühl, Deruns, Lemm – Romy
  • Bielorusko: Mezin – Makrickij, Denisov, Kopat, Kosťjučenok, Svito, Jerkovič, Riadinskij – Michalev, Dudik, Ugarov – Grabovskij, Kosticyn, Zadelenov – Kurilin, Čuprys, Meleško – Antonenko, Skabelka, Kukuškin – Savin.

V dôležitom postupovom zápase začali súperi vlažne, ako prvý síce zahrozil Švajčiar Bezina, no potom prevzali opraty Bielorusi. Aktívnou hrou získali prevahu v držaní puku a vyjadrili ju aj gólovo, keď sa individuálnou akciou presadil Skabelka, ktorý vošiel do výhodnej pozície a peknou strelou „zavesil“ za chrbát montrealského Aebischera. Kruegerovci nedokázali využiť ani presilovku o dvoch hráčov a tak obetaví Bielorusi opäť v pohode kontrolovali priebeh prvého dejstva a hrozili nebezpečnými strelami.

V prostrednom dejstve pokračovali Hanlonovci v aktívnej hre a druhého gólového úspechu sa dočkali súbežne s návratom Švajčiara Paterliniho z lavice hanby. Výborne zvládnutú kombináciu zakončil Zadelenov, keď po perfektnej prihrávke Skabelku síce ešte prvú strelu nevyužil, ale po opätovnom si vytiahnutí puku spod Aebischerovho betónu tú druhú už áno – 2:0. Potom síce Švajčiari zapli, no skresať náskok kontaktným gólom sa im do konca tretiny nepodarilo. Tento moment však prišiel v 49. minúte, keď dovtedy bezchybného Mezina nešťastne prekvapilo Plüssom tečované nahodenie Rüthemanna, ktoré si do siete ešte nešťastne zrazil obranca Makrickij. Švajčiari potom v spustili ofenzívne peklo v snahe zotrvať na šampionáte, no klinec do rakvy im mohol zatĺcť Meleško, ktorý sám pred Aebischerom trafil iba betón gólmana. Dráma vyvrcholila v posledných sekundách, keď Švajčiari odvolali brankára a dostali aj príležitosť ďalšej presilovky, no Bielorusi odolali a poskytli Slovákom šancu.

Ukrajina – Slovensko 0:8 (0:1, 0:4, 0:3)****

• Góly: 13. Kapuš (Bartovič, Čiernik), 22. Milo (Marián Hossa), 26. Štrbák (Bartovič, Kapuš), 36. Kováčik (Kollár), 37. Bartovič (Čiernik, Graňák), 45. Kapuš (Bartovič), 50. M. Hudec (Štrbák, Kollár), 59. Jurčina (Pavlikovský). Rozhodcovia: Levonen (Fín.) – Lesnjak (Slov.), Zatta (Tal.), vylúčení: 9:4 na 2 min., presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, zmeny: SR od 41. bez Mariána Hossu a s M. Hudecom, od 44. bez Cibáka, 3400 divákov. Najlepší (podľa organizátorov): Klimentiev – Bartovič.