Bielorusi rozdrvili Ukrajinu 9:1

Hokejisti Bieloruska vyhrali na MS v Rige v osemfinálovej F-skupine nad Ukrajinou 9:1 a skomplikovali Slovákom postupové šance. V E-skupine vyhrali USA nad domácim Lotyšskom 4:2.

13.05.2006 22:36
Konstantin Simčuk Foto:
Zúfalý ukrajinský brankár Konstantin Simčuk. Jeho spoluhráči mu vôbec nepomáhali a od Bielorusov dostali poriadnú "nakladačku".

Osemfinále, E-skupina

USA – Lotyšsko 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

• Góly: 21. Malone (Cullen, Brown), 35. Brown (Kessel), 43. O´Sullivan (Cullen), 50. Sutter – 23. Darzins, 41. Semjonovs (Daugavins). Rozhodcovia: JONÁK – NOVÁK (obaja SR), Takula (Švéd.), vylúčení: 12:11 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, diváci: 10.200.
  • USA: Anderson – Gill, Suter, Meyer, Komisarek, Corvo, Orpik, Alberts – Malone, Brown, Kessel – O´Sullivan, Kesler, Šťastný – Cullen, Park, Hilbert – Reasoner, Slater, Stafford – Hall
  • Lotyšsko: Naumovs – Rekis, Saviels, Jass, Tribuncovs, Galvinš, Pujacs, Jerofejevs – Pantelejevs, Cipulis, Sprukts – Tambijevs, Daugavins, Semjonovs – Širokovs, Niživijs, Redlihs – Stals, Vasiljevs, Darzins – Blinovs.

Plná Riga Arena videla v úvodnom dejstve zaujímavý a rýchly hokej, šance sa striedali na oboch stranách, viac z hry ale mali Američania. Slovenský hlavný arbiter Peter Jonák síce na úvod vyskúšal nervy domáceho publika, keď v krátkom slede udelil tri dvojminútové tresty domácim, ale škandál s Američanom Rickom Lookerom sa neopakoval. Američania sa opäť nevedeli presadiť a na turnaji nestrelil gól už šesť dvadsaťminútoviek, ale hneď v prvej minúte tej siedmej gólové suchoty konečne ukončil Malone, ktorý tečoval Cullenovu nahrávku a puk skočil nešťastne nad ramenom Naumovsa, odkiaľ sa oblúčikom odrazil do siete. Lotyši ale rýchlo dokázali odpovedať Darzinsom, ktorý využil chybu obrancu Corva a darovaný puk poslal za chrbát Andersona.

V zápase mimoriadne agilný Brown, ktorý dvakrát v rýchlom slede zohrieval lavicu hanby, no po dohovore od trénerov sa upokojil, poslal Američanov do vedenia v presilovke, keď si vykorčuľoval spoza brány a dotlačil puk za Naumovsa. Iba o pár sekúnd neskôr sa strela Komisareka odrazila od oboch žrdí von z bránky, čo potvrdil aj verdikt videorozhodcu a tak sa zámorskí hráči tešili predčasne. Presne minútu po začiatku posledného dejstva vybuchla hala nadšením po vyrovnávajúcom góle Semjonovsa v početnej výhode, keď mal Anderson zakrytý výhľad. Podobne ako súper v druhej tretine však vzápätí zakontrovali Američania, keď v presilovke po chybe Lotyšov prvým gólom v prvom seniorskom zápase za USA skóroval najlepší nováčik AHL O´Sullivan. Toho vedenie iba v sobotu doplnilo na súpisku. Desať minút pred koncom sa v rozohratej presilovke vybral na výlet obranca Suter, našiel dieru medzi Naumovsovými betónmi a spečatil na konečných 4:2.

Osemfinále, F-skupina

Bielorusko – Ukrajina 9:1 (1:0, 3:1, 5:0)

• Góly: 11. Grabovskij (Skabelka), 23. Kosťjučenok (Grabovskij, Kosticyn), 23. Antonenko (Skabelka, Zadelenov), 36. Grabovskij (Kosticyn, Zadelenov), 46. Dudik (Skabelka), 47. Skabelka (Antonenko), 57. Kopat (Zadelenov, Skabelka), 58. Grabovskij (Kosticyn), 58. Dudik (Michalev) – 40. Gunko (Bobrovnikov). Rozhodcovia: Schütz (Nem.) – Garsjo (Nór.), Zatta (Tal.), vylúčení: 7:14, navyše na 10 min Gunko, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, diváci: 2365.
  • Bielorusko: Mezin – Makrickij, Denisov, Svito, Jerkovič, Kopat, Kosťjučenok, Riadinskij – Michalev, Dudik, Ugarov – Grabovskij, Kosticyn, Zadelenov – Kurilin, Čuprys, Meleško – Antonenko, Jesavlov, Skabelka – Kukuškin.
  • Ukrajina: Simčuk – Gunko, Klymentiev, Ostrouško, Zavaľniuk, Polonyckij, Sriubko, Navarenko – Šachrajčuk, Litvinenko, Kasiančuk – Bobrovnikov, Djačenko, Saľnikov – Materuchin, Šafarenko, Michnov – Oleckij, Donika, Procenko.

V súboji starých známych prevažne z najvyššej ruskej súťaže v Skonto Arene previedli zverenci zámorského trénera Glena Hanlona disiciplinovaný výkon s polovicou menších trestov ako mal súper a práve v početnej výhode (až štyrmi gólmi) položili základ vysokého víťazstva. Premožitelia Slovákov z ich úvodného zápasu na šampionáte potrestali už v prvej tretine dvojminútové vylúčenie, ktoré Ukrajinci zinkasovali za zdržovanie hry gólmana Simčuka. Po prestávke už na ľade získali Bielorusi podstatnú prevahu a v 23. min dvoma gólmi v rozmedzí 26 sekúnd predčasne rozhdoli o osude stretnutia. Ukrajinci, ktorí nastúpili aj s omilosteným Klymentievom, síce v záverečnej minúte druhej časti Gunkom skorigovali na 1:4, no po poslednej prestávke sa nekonal ani náznak prípadeného pokusu o obrat. Záverečná tretina sa už premenila na exhibíciu Bielorusov a hoci mali v nohách piatkový duel so Švédskom, južnému susedovi ešte naložili ďalších päť kúskov.