Až štyri zápasy dospeli do nájazdov

V 22. kole extralige sa až v štyroch zápasoch muselo o víťazovi zápasu rozhodnúť v samostatných nájazdoch. Z triumfov sa radovali slovanisti, Žilinčania, Skaličania a mladíci z tímu SR Orange 20.

23.11.2008 20:21
Sasu Hovi Foto:
Sasu Hovi si na Liptove zachytal do sýtosti .

Hokej – Slovnaft extraliga – 22. kolo:

MHk 32 Liptovský Mikuláš – Slovan Bratislava 2:3  po sam. nájazdoch (1:0, 1:0, 0:2 – 0:0, 0:1 )

• Gól: 10. M. Oravec (J. Cibuľa, Halaj), 26. Richard Huna (Róbert Huna, Rehák) – 46. Döme (Vaic), 51. Kropáč (Lažo, Devečka), rozhodujúci sam. nájazd Döme

Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 1:1 oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország – Korba, Tornay, 3120 divákov

• L. Mikuláš: Falter – Heš, Grman, Kumstát, M. Varga, D. Rehák, P. Lištiak, Petran – M. Oravec, Halaj, J. Cibuľa – Kovář, B. Pohanka, Tomášek – Richard Huna, Róbert Huna, Kriška – Vaškovič, Kuric, Durdiak – A. Staroň
  • Slovan: Hovi – Devečka, Sersen, Kováčik, Bohunický, Hlavačka, Srdínko, Hruška – Lažo, Vaic, Kropáč – Kuľha, Lipiansky, Hujsa – Uram, Kukumberg, Döme – Baček, Liščák, Gráčik

Vypredané mikulášske tribúny sledovali vynikajuci duel. Úvodný tlak MHK 32 ešte Hovi ustál, ale v 10. min sa domácim vydarila hneď prvá presilovka. Cibulovu strelu tečoval mladý Oravec – 1:0. Biliardový prienik Lištiak – Róbert Huna neskončil v sieti, a tak sa dopredu čoraz odvážnejšie púšťali belasí. Z viacerých šancí v závere prvého dejstva neskórovali, podobne dopadli aj ich pokusy v úvode druhej tretiny. Z ničoho nič v 26. min udreli na druhej strane udreli bratia Hunovci. Róbert vysunul Richarda, ktorý v plnej rýchlosti takmer roztrhol sieť (2:0). Slovanu sa v druhej polovici druhej tretiny naskytla veľká príležitosť počas štvorminútového vylúčeného Halaja, skóre sa však nezmenilo a paradoxne bližšie ku gólu boli domáci Kriška s Róbertom Hunom.

Tretie dejstvo prinieslo predsa len zvrat. Hostia zredukovali zostavu, hrali iba na dve formácie a vyplatilo sa. V 46. min upratal puk do prázdnej siete kapitán belasých Döme – 1:2. V 51. min zužitkovali Bratislavčania presilovku, keď Kropáč dotlačil puk za bránkovú čiaru – 2:2. Vzápätí spálil po Dömeho prihrávke 100-percentnú šancu Uram. Do konca riadneho hracie času sa skóre už nezmenilo. V predĺžení mohol rozhodnúť domáci Pohanka, ale rozhodovalo sa napokon až v samostatných nájazdoch, v ktorých bol úspešný iba kapitán Slovana Döme.

Povedali po zápase:

Mojmír Trličík (asistent trénera L. Mikuláša): „V rýchlom slede sme sa stretli s ďalším ťažkým súperom. Bol to kvalitný duel. Celé dve tretiny sme dokázali ukorčuľovať útočníkov Slovana. To, čo sme chceli hrať, nám dovtedy vychádzalo. O tom, že sme odmietli druhý bod, rozhodli naše nepremenené šance v predĺžení. Dávam plné absolutórium našim hráčom, fantastickému publiku i skvelému súperovi, ktorý tiež výraznou mierou prispel k perfektnému hokejovému večeru.“

Róbert Pukalovič (tréner Slovana): „Vedeli sme, čo nás pred búrlivým mikulášskym obecenstvom čaká. Potvrdilo sa. Mali sme česť s veľmi kvalitným protivníkom. Pri domácom vedení 2:0 sme museli trochu zariskovať. Otvorili sme hru aj za cenu prečíslení súpera. Prežili sme ich a s vypätím všetkých síl sme vyrovnali. Samostatné nájazdy sú samozrejme lotériou.“

HK 36 Skalica – Dukla Trenčín 3:2 (0:0, 1:1, 1:1 – 0:0, 1:0) po samostatných nájazdoch

• Góly: 37. Pálffy (J. Mikúš), 51. Ďurák (Hranáč, J. Mikúš), rozhodujúci sam. nájazd premenil R. Hartmann – 39. Kóňa (Bobček, V. Nemec), 58. Gábriš (T. Radulay, Fatyka)

Vylúčení: 7:11 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Olenin – Šefčík, Horínek, 2623 divákov

• Skalica: Rybár – Ďurák, Hranáč, M. Ivičič, Gründling, Škadra, Jendek, Beňa, Gula – Pálffy, J. Mikúš, R. Hartmann – T. Višňovský, R. Školiak, Pašek – Kocák, Ľ. Kolník, Kutálek – Horský, Hollý
  • Trenčín: Hála – Homer, P. Mikuš, Fatyka, Gábriš, Bobček, J. Liška – Lelenas, Kóňa, V. Nemec – E. Hartmann, Hurtaj, Čacho – T. Radulay, Valčák, Marek Haščák – S. Saliji, M. Trochta, O. Ďuriš

Od úvodu zápasu si súperi navzájom dovolili iba minimum. Aj keď domáci hráči boli aktívnejší, Trenčania postavili taktiku na kvalitnom výkone brankára Hálu a celoplošnej defenzíve s využitím každej možnosti na rýchle protiútoky. Najväčšiu šancu v prvej tretine mali hráči Skalice, keď sa im v 9. min naskytla príležitosť hrať dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov, ale neboli úspešní. Druhá tretina pokračovala v podobnom duchu ako prvá časť hry, domáci sa snažili presadiť cez úpornú defenzívu hostí, ale všetky náznaky likvidoval Hála v bránke Trenčína. Na skórovanie nevyužili Skaličania ani veľké množstvo presilových hier, ktoré hrali akoby bez nápadu. Strelecké trápenie ukončil v 37. min Žigmund Pálffy, keď si bekhendom vychutnal hosťujúceho brankára. O dve minúty neskôr bolo vyrovnané, keď prvú vážnejšiu šancu hostí v tejto časti hry využil na skórovanie tečom Bobčekovej strely Kóňa.

Do tretieho dejstva vykorčuľovali aktívnejšie hráči Trenčína. Ich snahu mohol gólom korunovať Saliji, ale Rybár zachránil. Skaličania pokračovali v strnulom výkone, ešteže im pomohol obranca Dukly Homér, keď jeho tretie vylúčenie v zápase potrestal gólom Ďurák. V 53. sa vyznamenal Rybár, keď v priebehu piatich sekúnd zlikvidoval stopercentné šance Haščáka a Gábriša. Keď už sa zdalo, že ťažko vybojované tri body zostanú doma, šťastným gólom vyrovnal Gábriš. V predĺžení boli lepší Trenčania, mali ku gólu bližšie, keď Hurtajovu strelu na bránkovej čiare prázdnej brány zastavil Kocák a strele Homera stála do siete horná žŕdka. O bode navyše pre domácich rozhodol v siedmej sérii samostatných nájazdov R. Hartmann.

Slavomír Chlebec (asistent trénera Skalice): „Podľa priebehu hry po 60 minútach je deľba bodov spravodlivá. Dali sme napokon o gól viac a získali dva body, čo nás teší. V zápase sme mali veľa presilových hier, no nedokázali sme ich využiť. Mohli sme o výsledku zápasu rozhodnúť už skôr. Čo nás neteší, je chyba pred vyrovnávajúcim gólom hostí, keď sme mali puk vo svojej moci, no nedokázali sme správne reagovať na situáciu. Za víťazstvo musím chlapcov pochváliť.“

Július Pénzeš (tréner Trenčína): „Videli sme bojovné stretnutie s maximálnym nasadením na obidvoch stranách. Skalica mala aj vďaka presilovkám viac aktivity na svojich hokejkách. Zatlačila nás, po zredukovaní zostavy sme však dokázali vyrovnať. Začali sme byť lepším mužstvom, no opäť sme inkasovali. Musím pochváliť mojich chlapcov, že dokázali opäť streliť vyrovnávajúci gól. V predĺžení sme boli aktívnejší ako Skalica, nedali sme góly ani do prázdnej bránky. Za to sme potom pykali v samostatných nájazdoch. Duel dopadol šťastnejšie pre Skalicu.“

HKm Zvolen – HK Ardo Nitra 4:2 (2:1, 2:1, 0:0)

• Góly: 6. T. Tatár (Juraško, F. Turek), 6. Dubec (D. Vrbata, Markovič), 25. Pavliš (L. Čierny), 39. D. Vrbata (J. Malinský) – 16. Poljaček (Kmeč), 21. Gálik

Vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky 2:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kubuš – Kalina, Gajan, 1746 divákov

• Zvolen: Kristín – Valach, Dlouhý, L. Čierny, Juraško, J. Malinský, Cebák, od 21. Kolafa – Hvila, Klouda, M. Chovan – Pavliš, F. Turek, T. Tatár – D. Vrbata, Markovič, Dubec
  • Nitra: Púš – Halász, Kudrna, Poláček, Výborný, M. Školiak, Ďurkech – Ľ. Pištek, Gálik, Vozdecký – Kmeč, Poljaček, H. Ručkay – Čaládi, T. Chrenko, Rumpel – Hronský, Baran, Podstavek

Vo Zvolene sa hral zaujímavý a rýchly hokej so šancami na oboch stranách, nechýbalo nasadenie a vôľa po víťazstve. Domáci nastúpili v bránke s juniorom Kristínom, keďže jednotka Laco dostala zápal nervov v lakti pravej ruky. Hostia začali aktívnejšie, v 2. min preveril domáceho gólmana Ručkay a v 4. min Podstavek, ale Kristín odolal. Jeho náprotivok Púš však kapituloval v 6. minúte. Zvolenčania ťažili z presilovky, Turek poslal z pravej strany puk pred bránku, Juraško najprv neuspel, no dorážka Tatára bola úspešná – 1:0. Skóre sa potom menilo už o 16 sekúnd neskôr, keď sa domáci dostali do brejku. Vrbata z pravej strany ideálne našiel na ľavej strane Dubeca, ktorý sa nemýlil – 2:0.

Zvolenský útočník Peter Klouda (vpravo) uniká... Foto: SITA
Zvolen - Nitra Zvolenský útočník Peter Klouda (vpravo) uniká nitrianskemu obrancovi Davidovi Halászovi.

Zvolenčanov góly nabudili a ďalšie tri šance spálil Chovan. Potvrdilo sa pravidlo nedáš – dostaneš. Kmeč v 16. min prihral Poljačekovi, ktorý z troch metrov strelou k pravej žrdi prekonal Kristína – 2:1. Nitrania mali raketový nástup do druhej tretiny. Na tabuli svietila iba 10. sekunda, keď sa v oslabení dostal Gálik cez modrú čiaru a z medzikružia poslal puk ponad rameno Kristína od hornej žŕdky do bránky (2:2). Hostia potom doplatili na časté vylúčenia a v 25. min poslal ideálnu prihrávku z pravej strany od mantinelu Ladislav Čierny a vľavo úplne voľný Pavliš nedal Púšovi žiadnu šancu – 3:2. Zvolen zvýšil v závere druhého dejstva – Malinský našiel Vrbatu, ktorý sa dostal pred gólmana hostí a nadvakrát ho prekonal – 4:2. V tretej tretine diváci na zvolenskom štadióne gól nevideli. Nitrania mohli skórovať Rumpelom, domáci na opačnej strane Pavlišom, ktorý gólmana Nitry prekonal, ale ten stratil prilbu pri ataku hokejkou domácim útočníkom, a tak sa stav nemenil. Zvolen si už v závere zápasu dobrou defenzívou nedal víťazstvo v zápase vziať.

Miloš Holaň (tréner Zvolena): „Musel som risknúť do bránky Mateja Kristína, keďže sa nám Ján Laco zranil. Bol to dobrý ťah, mladému gólmanovi sa musím za jeho výkon poďakovať. Zaslúžil sa o naše tri body. Zo začiatku zápasu sme mali problémy v obrane, napriek tomu sme išli do vedenia 2:0. Škoda, že sme inkasovali vyrovnávajúci gól pri našej presilovke na začiatku druhej tretiny. Potom sme však pracovitosťou a bojovnosťou dnešný zápas dotiahli do víťazného konca.“

Jiří Kučera (tréner Nitry): „Predviedli sme veľmi zlý výkon, hráčov som na ľade nespoznával. V prvej tretine sme mali dve veľké príležitosti a namiesto 2:0 sme zrazu prehrávali 0:2. Veľmi dobrý nástup sme však mali do druhej tretiny. V 10. sekunde sme vyrovnali, čo viac sme si mohli želať. Potom však akoby sme sa báli hrať, zle sme si prihrávali, vyhadzovali sme puky. Jednoducho, nehrali sme dobre.“

MsHK Garmin Žilina – MHC Martin 4:3 po sam. nájazdoch (2:1, 1:2, 0:0 – 0:0, 1:0)

• Góly: 2. Škoda (M. Kokavec), 13. R. Krajčí (Kontšek, Hriňa), 29. Hajnik (Hriňa), rozhodujúci sam. nájazd Sivák – 18. Appel (Klepáč, M. Macho), 22. Török (Kolba), 30. M. Beran (Džerinš)

Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše: I. Droppa (Žilina) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Bundil, Müllner, 3240 divákov

• Žilina: Láníček – Kusovský, Javín, I. Droppa, Hriňa, Horák, Turoň, Krčula, Škorvánek – Jabrocký, Koložváry, Tvrdek – R. Krajčí, Sivák, Kontšek – Hajnik, Škoda, M. Kokavec – Brandis, Valášek, Važan
  • Martin: Dzubina – Kolba, Babka, J. Polák, Klepáč, Vantroba, I. Ďatelinka – Török, M. Beran, I. Dornič – Appel, M. Macho, L. Říha – Džerinš, Marek Hovorka, Škumát – od 41. Mahdalík

Susedské derby sa začalo v búrlivej atmosfére, hralo sa obojstranne rýchlo. „Vlci“ išli do vedenia už v 2. min, keď sa presadil center tretej formácie Škoda, ktorý prestrelil Dzubinu – 1:0. Následné strely Tvrdeka a Turoňa na jednej strane a Džerinša na druhej zostali nevyužité. V 12. min bol vylúčený martinský obranca Klepáč a domáci zásluhou svojho najlepšieho strelca Krajčího po 20 sekundách vsietili druhý gól. Vzapätí mal veľkú gólovú príležitosť Kokavec, ale martinský brankár Dzubina v poslednom momente kryl. V 18. min mali Martinčania výhodu početnej prevahy piatich proti trom a tú už po dvanástich sekundách využili, keď Appelova strela od modrej čiary skončila za Láníčkovým chrbtom – 2:1. Boli to opäť hostia, ktorí v úvode druhej tretiny pri vylúčení Droppu vsietili gól, tentoraz však naň Török potreboval iba desať sekúnd.

Kamil Tvrdek zo Žiliny sleduje puk, ktorý chytá... Foto: SITA
Žilina - Martin Kamil Tvrdek zo Žiliny sleduje puk, ktorý chytá brankár Martina Michala Dzubinu.

V 29. min hosťujúcej obrane unikla dvojica Hriňa – Hajnik. Druhý menovaný dostal Žilinu opäť do vedenia. Domáci sa však neradovali dlho, pretože kapitán Beran v 30. min vyrovnal. Druhá desaťminútovka druhého dejstva bola v snahe MsHk presadiť sa strelecky, ale Dzubina niekoľkokrát svoj tím podržal. Žilinskí hokejisti začali poslednú tretinu náporom. Mali viacero dobrých streleckých príležitosti, ale ani jedna zo striel sa neujala. V 42. min bol vo veľkej gólovej šanci Kokavec, ale ani tentoraz nepremenil. V závere zápasu mali hostia 55-sekundovú početnú prevahu piatich proti trom, ale ju nevyužili, a tak sa stretnutie predlžovalo. Obidve mužstvá hrali v predĺžení takticky, rozhodnúť sa muselo až v samostatných nájazdoch. Tých bolo celkovo desať, ale jediný, kto presne mieril, bol Sivák. Jeho gól znamenal zisk dvoch bodov pre Žilinu.

Ján Šterbák (tréner Žiliny): „Vedeli sme, že Martin má svoju kvalitu. Sme radi, že v dobrom stretnutí sme zvíťazili. Obojstranne sa hral útočný hokej s dostatkom príležitostí. My sme boli menej dôslední v obrannej činnosti, urobili sme chyby, a tak vytvorili možnosť pre súpera. Rozhodovalo sa v samostatných nájazdoch. Som rád, že Láníček v nich vychytal nulu. Verím, že získané dva body nás naštartujú do ďalších zápasov.“

Marián Brusil (asistent trénera Martina): „Videli sme dobré stretnutie pred fantastickou diváckou kulisou. My sme začali zle, rýchlo sme inkasovali prvý gól, potom sme sa nemohli dostať do tempa. Chýbala súčinnosť medzi obranou a útokom. Zabrali sme až pri presilovke, keď sme vsietili dva góly. Po vyrovnaní bola aktivita v druhej časti z oboch strán vyrovnaná. Oba tímy si vytvorili šance, ale nepremenili ich. Rozhodlo sa až v samostatných nájazdoch. My sme nepremenili ani jeden, a preto sme nezvíťazili. “

HK Orange „20“ – SkiPark MHK Kežmarok 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0, 1:0)

• Góly: 27. Štajnoch (Ďaloga), 53. Štajnoch, rozh. sam. nájazd. Mertel – 20. D. Brincko (Šechný), 35. Fedor (Škovira, Flašar)

Vylúčení: 5:9 na 2 min, navyše: Fedor (Kežmarok) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý – Tvrdoň, Stano, 542 divákov

• HK Orange „20“: Kotvan – Ďaloga, Štajnoch, Deyl, J. Brejčák, Vizváry, Pekar – Molnár, O. Rusnák, Mertel – Vyletelka, Mišura, Uhnák – Grošaft, Peter Kopecký, Slávik – Lisoň, Hrivík, Košecký
  • Kežmarok: Klempa – M. Droppa, M. Žemba, D. Brincko, Bartoň, Flašar, J. Jelínek, Sadiki, R. Gavalier – Mašlonka, Slaninák, Bednár – P. Segľa, Šechný, M. Drotár – Škovira, S. Pavličko, Fedor – Svitana, René Schneider

Kežmarok mal v prvej tretine viac šancí, najskôr v 2. minúte trafil Fedor žŕdku. Hostia sa gólu dočkali napokon až v 20. minúte pri presilovke piatich proti trom. Kežmarčania zavreli dvadsiatku v útočnom pásme a úvodny gól strelil Brincko. Už po 15 sekundách II. tretiny mal obrovskú šancu na vyrovnanie Rusnák, no zoči-voči Klempovi neuspel.

Čo sa nepodarilo Rusnákovi, vyšlo Štajnochovi, ktorý v presilovke prepálil od modrej všetko, čo mu stálo v ceste – 1:1. V 35. min však potrestal Kežmarok chybu domácich a po peknej kombinácii zakončoval Fedor do prázdnej bránky – 1:2. V záverečnej tretine slovenskí mladíci predsa len vyrovnali, keď svoj druhý gól v zápase strelil v 53. minúte Štajnoch. V predĺžení gól nepadol a v samostatných nájazdoch rozhodol o cennom víťazstve SR „20“ vo štvrtej sérii Marek Mertel.

Miroslav Marcinko (asistent trénera HK SR Orange „20“): „Tento zápas bol ťažký s rovnakým scenárom ako v piatok proti Trenčínu, keď sme doťahovali náskok súpera. Napokon sme zvíťazili po samostatných nájazdoch. Sme radi, že to dnes chlapci zvládli.“

Jerguš Bača (asistent trénera Kežmarku): „Po veľmi vlažnej prvej tretine z obidvoch strán sme viedli 1:0. V druhom dejstve sme mali množstvo šancí, dvakrát sme išli sami na bránku, nedali sme však góly. Myslím si, že tam sa rozhodlo. V tretej tretine sme hrali stále v oslabení. Trestné strieľania sú vždy lotériou, ktorá vyšla dnes dvadsiatke.“